Viktor Suvorov - knihy
Viktor Suvorov

Viktor Suvorov

Viktor Suvorov

Pseudonym
 1947 ukrajinská
nehodnoceno
Mé hodnocení
Původní název:

Akvarium

Akvárium patří mezi nejzajímavější autorova svědectví. Líčí v něm svůj vlastní příběh a fungování sovětské vojenské rozvědky. "O GRU se smí mluvit pouze uvnitř organizace, jen tak tiše, aby hlas nepronikl za průhledné zdi majestátní budovy na Chodynce. Každý, kdo se jednou octl v GRU, věrně ctí posvátný zákon Akvária:Co se doma uvaří, to se doma sní. Jediné slovo nesmí ven přes průzračné zdi..."
Publikováno: 2009
ISBN: 978-80-206-1033-1
Původní název:

Beru svoi slova obratno

Po knize "Stín vítězství" připravil Viktor Suvorov další razantní odhalení paradoxů druhé světové války, obzvlášť ve fázi nacistického útoku na SSSR roku 1941. Spolu s maršálem Žukovem (kterého dříve hodnotil kladně-odtud název knihy) se do ohniska autorovy palby dostávají další generálové, spisovatelé a novináři jakz období existence SSSR, tak i současného Ruska.
Publikováno: 2006
ISBN: 80-206-0822-2
Suvorov si vytvořil zvláštní metodu dokazování prezentovaných faktů, která je založena na přesném citování pasáží z mnoha stovek sovětských publikací a na logickém dovozování těchto informací.
Publikováno: 1996
ISBN: 80-85617-68-4
Autor dokládá svou tezi o Stalinových plánech na rozpoutání 2. světové války a dobytí celé Evropy. Zabývá se historií Sovětského svazu a jeho ozbrojených sil. Vytvořil si zvláštní metodu dokazování faktů, založenou na přesném citování pasáží z mnoha sovětských publikací a na logickém dovozování těchto informací. Podle autora německý útok na Sovětský svaz v červnu 1941 jen o několik týdnů předstihl připravovaný Stalinův útok na Německo. Kniha obsahuje přílohu, dodanou redakcí českého vydání, která má pro hypotézy v uváděné v knize klíčový význam. (Jedná se o plánovanou operační sestavu Rudé armády v první červencové dekádě r. 1941). "Den M" je volným pokračováním knihy "Všechno bylo jinak".
Publikováno: 2008
ISBN: 978-80-206-0913-7
Další dílo slavného "skandalisty" druhé světové války má tentokrát románovou podobu, hlavní hrdinka Nasťa Strelecká, řečená Ohnivice, prožívá své mládí v době Stalinovy vlády, kdy veškeré dění i soukromé životy podléhají přísné kontrole... Hlavní věc v životě je správně zemřít. Krásně zemřít. Každý chce mít krásný život. Každému v tom však ostatní brání - brání mu žít, jak chce. Ale krásně umřít - v tom mu nikdo nebrání. A to je třeby využít. Málokdo toho nicméně využívá. Ona však tu možnost krásně zemřít... využila. A podařilo se jí to. A čas se zastavil. Všechno znehybnělo. A pak to zase pomaličku, pomaličku šlo dál. Nad jejím pravým uchem cvak závěr pistole. To cvaknutí dobře znala "Lahti L-35". A zahřměl výstřel. A začínalo to tak slavně...
Publikováno: 2008
ISBN: 978-80-206-0988-5
Původní název:

Liberator: My Life in the Soviet Army

Kniha Můj život v sovětské armádě jako by měla být potvrzením dávného výroku ruského klasika L. N. Tolstého o tom, že život je nesmyslné zlo... V kontextu brežněvovských ozbrojených sil nabývají tato slova náhle úplně nového a zničujícího významu. Před čtenářem se doširoka otevírá brána absurdního světa ideologické zaslepenosti, ledové necitelnosti i agresivního, ničím nekorigovaného buranství; světa, který neoplácí podle toho, co si kdo zaslouží, ale podle toho, co na něj v ruské ruletě osudu zbude; samotná předsíň pekla, kde zbývá jediná možnost záchrany - útěk.
Publikováno: 2009
ISBN: 978-80-206-1075-1
Moderní ruská, ale i dřívější protistalinská sovětská histografie hodnotí výsledky Stalinových čistek v Rudé armádě v letech 1937 - 1938 mimo jiné takto: ... z pěti maršálů byli popraveni tři. Z pěti velitelů armády nezůstal naživu ani jeden. Čistku nepřežil ani jeden armádní komisař prvního stupně. Ze dvanácti armádních velitelů druhého stupně bylo pohřbeno všech dvanáct, ... . Celkem přišlo v čistkách o život čtyřicet tisíc velkých vojevůdců .... Dále historici tvrdí, že: ... porážka Rudé armády v roce 1941 je přímým důsledkem čistek. V roce 1941 postrádali zbylí sovětští velitelé nezbytné skušenosti, neboť na svých místech byli nejvýše jeden rok ... Viktor Suvorov ve svých knihách ovšem klade provokativní otázku: "Jak se mohlo stát, že před popravčími četami skončilo necelých dvacet procent mužů s nárameníky, přesto však v roce 1941 neměla VETŠINA velitelů za sebou více než rok zkušeností s výkonem funkce ...?" ISBN dotisku: 978-80-206-0640-2, 978-80-86398-17-4
Publikováno: 2002
ISBN: 80-206-0640-8, 80-86398-17-X
Původní název:

Крахът

Porážka, závěrečný díl trilogie Poslední republika Viktora Suvorova, slavného „skandalisty“ druhé světové války, podává čtenáři vysvětlení, proč Sovětský svaz tuto válku nevyhrál, nýbrž naopak prohrál. Kriticky hodnotí rovněž sovětskou a ruskou historiografii druhé světové války. Autorovi nelze upřít mimořádnou poutavost celého díla i přes jeho kontroverzní hodnocení událostí. Proto jsou jeho knihy vydávány v četných překladech.
Publikováno: 2015
ISBN: 978-80-206-1544-2
Původní název:

Последната република. Част първа

Proč Sovětský svaz prohrál druhou světovou válku Poněkud neotřelé, polemické, místy i značně vyhrocené názory na rozpoutání a průběh 2. světové války, úvahy o jiném možném vývoji událostí. Podle autora SSSR Velkou vlasteneckou válku vyhrál jen "trochu, málo, nedostatečně, rozhodně méně než mohl", odtud podtitul knihy Proč Sovětský svaz prohrál 2. světovou válku. Až s urputnou zavilostí čtenářům předkládá další a další argumenty a fakta, které se snaží interpretovat tak, aby doložil Stalinovy nekalé úmysly a mimořádnou připravenost sovětské Rudé armády na počátku 40. let 20. století na válečný konflikt nesmírného rozsahu, na "osvobozenecký" pochod celou Evropou... Velmi stručně řečeno: Suvorov tvrdí, že Hitler "jen" předběhl Stalina. Bez obalu a dosti náruživě se dohaduje s ruskými i zahraničními historiky, vysokými vojenskými činiteli, novináři i dalšími oponenty. Co je ale hodnověrné a opravdu stojí za zamyšlení a co je zřejmá či skrytá demagogie, musí posoudit čtenář sám. Nezpochybnitelná je ale skutečnost, že napadením Polska 1. září r. 1939 spustil 2. světovou válku Stalinův protějšek německý diktátor Adolf Hitler, který rovněž útokem na Sovětský svaz v červnu r. 1941 učinil z podobných otázek jen spekulace ... Mnohé odkazy přímo v textu nebo citace zřejmě nenahradí solidně zpracovaný (chybějící) poznámkový aparát a rejstříky. Fotografie.
Publikováno: 2008
ISBN: 978-80-206-0912-0
Původní název:

Последняя республика

Kniha slavného "skandalisty" druhé světové války podává čtenáři vysvětlení, že Sovětský svaz druhou světovou válku nevyhrál, nýbrž naopak prohrál - a čtivou formou popisuje, co má tímto paradoxním a na první pohled zcela absurdním výrokem na mysli. Jako nápověda nám může sloužit názor, vyslovený Suvorovem už v jiných česky vydaných knihách, že totiž SSSR chystal útok na Německo, ale že Hitler Stalina o pár dní předešel... Tento názor Suvorov v nové knize Poslední republika rozvíjí a konkretizuje.
Publikováno: 2008
ISBN: 978-80-206-0967-0
Původní název:

Самоубийство (Samoubijstvo)

Proč zaútočil Hitler na Sovětský svaz? V této publikaci autor srovnává nejen obnosti J. V. Stalina a A. Hitlera, přičemž ukazuje, jak jejich rozhodnutí ovlivňovala vývoj událostí v Evropě, ale také provádí srovnávání obou armád, jejich výzbroje, organizace a připravenosti na válku. V srpnu 1939 podepsali Hitler a Stalin pažemi Ribbentropa a Molotova pakt o rozdělení Polska. Tento pakt vedl Hitlera neodvratně do situace, kdy musel vést vleklou válku, což bylo samo o sobě katastrofou. Ponecháme-li ovšem stranou, že Německo vedlo tuto válku na několika frontách najednou, což tuto katastrofu zdvojnásobilo. Vše, co po podpisu paktu Molotov-Ribbentrop následovalo, jsou už je detaily, jen jednotlivá zastavení na Hitlerově cestě k sebevraždě. Hitler neprohrál válku v prosinci 1941, ba ani v srpnu, ani v červenci. Prohrál ji v srpnu 1939... Pro mnohé kontroverzní autor knih o druhé světové válce se v této publikaci zaměřuje nejen na srovnávání osobností J. V. Stalina a A. Hitlera, přičemž ukazuje, jak jejich rozhodnutí ovlivňovala vývoj událostí v Evropě, ale také provádí srovnávání obou armád, jejich výzbroje, organizace a připravenosti na válku.
Publikováno: 2009
ISBN: 978-80-206-1005-8
Původní název:

Спецназ (Specnaz)

O existenci elitních jednotek rychlého nasazení v armádách Německa, Británie či USA bylo napsáno už mnoho knih - existence útvarů "zvláštního určení" v sovětských ozbrojených silách však z pochopitelných důvodů natolik zmapovaná nebyla. S jedinečným popisem sovětských elitních jednotek přichází známý autor Viktor Suvorov, který jako příslušník vojenské rozvědky sám prošel výcvikem Specnaz a je tedy obeznámen s tématem knihy nejen zevrubně, ale přímo důvěrně.
Publikováno: 2007
ISBN: 978-80-206-0893-2
Původní název:

Тень победы (Ten' pobedy)

„…Když přijde řeč na válku, vzpomínáme na Stalingrad, a když si vzpomeneme Stalingrad, připomene se nám také Žukov. To on, nejslavnější vojevůdce 20. století, byl velitelem jedné z nejskvělejších operací druhé světové války a možná i celé světové historie. Stalingrad je potvrzením nepopiratelné pravdy: Kde je Žukov, tam je ivítězství… Provoláme třikrát Hurá! Géniovi a potom se podíváme po důvěryhodnosti těchto tvrzení. Pojďme se vypravit až k pramenům. Zjistěme si, odkud vešlo ve známost, že plán stalingradské strategické útočné operace navrhl Žukov? Pramen najdeme snadno: Vyprávěl to sám Žukov. To on sám sebe prohlásil za autora plánu operace…“ Viktor Suvorov je pseudonym profesionálního rozvědčíka V. B. Rezuna, který v roce 1978 uprchl do Velké Británie. V SSSR byl nepřítomnosti odsouzen k trestu smrti. Maršál Žukov. Znáte ho z knih, z filmů, z filmové kroniky a z fotografií. Jeho jméno se navždy zapsalo do historie dvacátého století. V nové knize Viktora Suvorova se čtenáři seznámí s portrétem naprosto odlišného Žukova.
Publikováno: 2005
ISBN: 978-80-206-0753-6
Původní název:

Spetsnaz: The Inside Story of the Soviet Special Forces

Kniha je autorovým svědectvím o špičkách sovětské armády, do nichž sám pronikl a aktivně v nich působil. Označení Specnaz je zkratka z termínu specialnoje naznačenije, tzn. zvláštní určení. Pojmenovává přepadové oddíly sovětské vojenské rozvědky (GRU), jejichž činnost v sobě spojuje prvky špionáže, terorismu a rozsáhlých partazánských akcí. V 15 kapitolách autor čtenáře seznámí s dějinami útvarů Specnaz, jejich složením a organizací, s činností cizinců i sovětských sportovců v těchto oddílech, s výzbrojí, technikou a s taktikou řízení operací, dále s výběrem, přípravou a výcvikem vojáků a s jejich účastí v 1. svět. válce. Suvorov vypráví též beletristickou formou příběhy konkrétních vojáků, což jsou nejzajímavější části knihy. Připojeny jsou fotografie a grafické přílohy. Dotisk r. 2000 (s novou obálkou)
Publikováno: 1996
ISBN: 80-85617-80-3
Původní název:

Vibor

Děj se odehrává v roce 1939 před vypuknutím 2. světové války. Na pozadí politické atmosféry v Sovětském svazu, v době tzv. druhé vlny Stalinových čistek, se odehrávají paralelně dva hlavní příběhy, které do sebe navzájem zapadají. První příběh líčí osudy známého evropského čaroděje, mága a iluzionisty Rudolfa Messera, který poté, co dospěje k poznání, že demokratické poměry vedou lidstvo do zkázy, přijíždí tajně do Sovětského svazu, seznámí se se Stalinem a stane se jeho rádcem při přípravě velkolepého plánu na ovládnutí celého světa. Druhý příběh líčí osudy neobyčejně talentované a houževnaté mladé dívky, která se taktéž plně oddala do služeb Stalina a ten ji po náročné přípravě vysílá do Španělska. Tam má získat takovou pozici, aby se po vítězství Světové revoluce mohla stát Španělskou královnou s neomezenou mocí. Její názory, tvrdohlavost a v neposlední řadě náhlé poznání lásky ji přinutí neočekávaně změnit plán. To Stalin nepochopí, vysvětlí si to jako zradu a vysílá za ní speciální likvidační skupinu.
Publikováno: 2002
ISBN: 80-86398-19-6
Původní název:

Ледокол. Кто начал Вторую мировую войну? [Ledokol - Kto načal vtoruju mirovuju vojnu?]

Autor podporuje řadou argumentů svou tezi, že sovětská politika byla naplněním zločinných idejí, které vedly k rozpoutání 2. světové války.
Publikováno: 1995
ISBN: 80-206-0429-4