Junácké příběhy z dávných časů, odehrávající se v druhé půlce 7.století n.l. v době, když Avarové pod vedením chána Bajana se snažili podrobit balkánské a podunajské Slovany.
Vyprávění učitele, archeologa a spisovatele E. Štorcha o dávných dobách a našich praprapředcích jsou natolik zajímavá, že jeho knížky patří stále ke čteným. Tentokrát přijměte pozvání do společnosti lidí žijících na našem území v době bronzové. Hrdina příběhu, Skrček z rodu Medvědů, nevyniká silou a pro malou postavu ječasto terčem posměchu. je ale neobyčejně bystrý a statečný. Chytrost a odvaha mu pomohou očistit památku otce neprávem nařčeného ze zločinu, najít jeho vrahy a také Medvědům vrátit dobré jméno. Na cestách s vyslancem vzdáleného rodu prožije mnoho napínavých i nebezpečných situací, často jde o holý život. Podle plánku najde bronzový poklad veliké ceny.
Otec Větříka ochuravěl, a tak mladý chlapec vyhledal pomoc u čaroděje, jenž byl v celém jejich rodě osobou váženou, aby pomohl jeho otci. Větřík však zjišťuje, že čaroděj nepomáhá, ale obelhává lidi. Vyžene sice zlé duchy z těla nemocného otce, ten ale stejně umírá. O svoji rodinu se nyní musí postarat Větřík. Příběh nászavede do Prahy v době bronzové. Setkáme se zde s chlapcem Větříkem, jeho otcem Lesním Medvědem, jeho manželkou Vlaštovicí a čarodějem. Určeno pro starší děti.
Podtitul: Eubiotická reforma školy Autor v knize kritizuje nedostatky tehdejšího školství. Poukazuje jak na nedostatky v samotných budovách škol (vytýká jim, že mají spíše vzhled kláštera nebo kasáren), tak i na prostředí a v neposlední řadě i na zastaralé metody výuky. Zároveň se snaží naznačit i možná řešení.
Na podkladě světově významných archeologických nálezů v českých zemích, zejména na Moravě, vyvolává autor formou románu pro mládež obraz naší přírody a života prvotně pospolné společnosti v době kamenné před dvaceti až třiceti tisíci lety. Tenkrát byla vypuzena z věstonického sídliště tlupa diluviálních lovců, která za neustálých bojů s hladem, přírodou a nepřáteli dospěje do konečného sídla na místech dnešní Libně.
Plný název: Lovci mamutů na Bílé skále: Čtení o praobyvatelích země České. Povídka Lovci mamutů na Bílé skále je ukázkou z velkého díla Ed. Štorcha "Lovci mamutů", které vydali nakladatelé Toužimský a Moravec v Praze.
Na přebalu: Edus Štorchus, Ciconius Troglodytus. Lovci mamutů ještě po pěti letech. (Kapitola nevázaná). Obrázky kreslil Zdeněk Burian. Jako soukromý tisk v prosinci 1939 vydali a svým přátelům s přáním lepšího Nového roku 1940 posílají nakladatelé Toužimský a Moravec v Praze.
Román Meč proti meči, napsal Eduard Štorch v roce 1940, tedy na začátku druhé světové války. Jeho vydání nejenže nebylo německými úřady povoleno, ale román byl dokonce i zabaven. Příběh z dob zakládání českého státu a pádu Polabských Slovanů, zachycuje zápas slovanských kmenů o státní svéprávnost s německým císařem Otou ajeho krutým pomocníkem markýzem Gerem, je totiž plný jinotajných narážek a nejednoznačných epizod.
Román z doby neolitu naší země vypráví dramatický příběh dcery náčelníka kmene Medvědů. Únos, strastiplný únik ze zajetí, dobrodružné příběhy tří statečných chlapců, to jsou orientační situace napínavé knihy, jejíž děj se odehrává na přelomu matriarchálního a patriarchálního řádu.
Příběh z mladší doby kamenné, ilustroval Zdeněk Burian. Divous, Kňučák, Dráp, Veveřice. Zvláštní jména? To proto, že jsme se ocitli v mladší době kamenné, v příběhu z pravěku, který nám vypráví o statečném a čestném Havranpírkovi a o jeho odvážných činech, o tom, jak obtížné bylo obstát v kruté zimě, jak se zacházelo se zrádci a jak bojovaly jednotlivé rody s přírodou i mezi sebou, co je žluté kouzlo i jak se z Havranpírka stal muž Bystrý havran.
Edice Z letopisů Eduarda Štorcha uvádí nejlepší díla slavného autora v novém ilustrovaném vydání! V Osadě Havranů a v novele U veliké řeky Eduard Štorch volně navazuje na svou vizi pravěkého světa, tak jak ji započal v románu Lovci mamutů. Ač se jedná o tituly méně známé, svou čtivostí a kvalitou přesvědčí každého čtenáře. Štorch nás tentokrát uvádí do mladší doby kamenné, dob prvních osadníků a zemědělců v českých zemích. V sérii dobrodružných příběhů přibližuje způsob života našich předků – nepřetržitý boj o přežití, odolávání neustálému nebezpečí a v neposlední řadě též snahu o harmonické soužití s přírodou.
Vyprávění o životě lidí doby neolitické v podání určeném především školním dětem jako doprovodná četba k výkladu (se souhrnem základních informací o době kamenné v dodatku). Tato odborná publikace byla později rozšířena a vydána jako román U Veliké řeky.
Vývoj osídlení pražského území od starší doby kamenné do doby hradištní sepsaný na základě výzkumné a sběratelské archeologické činnosti v Praze a okolí.
Do povodí Vltavy - Veliké řeky v pražské kotlině je zasazen děj dobrodružného vyprávění, zpodobujícího v průběhu několika staletí dobu zhruba před pěti tisíci lety. Autor zde v sevřeně komponovaných kapitolách zachycuje osudy i primitivní život pravěkých kmenů, které svádějí boj s přírodou i vzájemně mezi sebou o výhodnější loviště a postupně se kultivují.
Příběhy doby bronzové z okolí dnešní Prahy. Od pradávných dob přicházeli lidé k řece Vltavě a usazovali se na jejích březích. Na místě dnešní Prahy a v jejím nejbližším okolí nebylo ještě před třemi čtyřmi tisíci a ještě více lety kamenného zděného města, ale několik osad tu stálo přece. Nebylo silnic, ani ujetých cest. Kraj měl vzezření divočiny. Jen kolem osad prosvětlovaly husté tmavé lesy vykácené vypálené mýtiny a po kopcích se táhly pastviny. V době, o které budeme vypravovat - asi dvanáct se let před naším letopočtem - žil zde zchudlý národ. Nevíme ani, jak s jmenoval, ale zdá se, že jeho příslušníci byli potomky starého slavného lidu, který již několik se let přebýval v českých krajích. 4. vydání (v SNDK 2.)
Dobrodružný příběh z doby bronzové o životě rodu Kotojedů, Čechů a popelnicového lidu. Rod Čechů sedí kolem ohně a dobírá si vzdálený rod Kotojedů. Z klidu je vytrhne matka se dvěma dětmi, ve kterých praotec Čech poznává svá vnoučata. Je neuvěřitelné, že dokázali v zimě putovat takovou dálku. Rod je totiž před svou poutí opustil z důvodu nemoci. Příběh vypráví i o rodech popelnicového lidu, kteří spalovali své mrtvé na hranicích dříví a pak popel sebrali a pochovali v hliněných nádobách.
Dobrodružný příběh z doby bronzové o životě rodu Kotojedů, Čechů a popelnicového lidu. Vhodné pro starší děti. Rod Čechů sedí kolem ohně a dobírá si vzdálený rod Kotojedů. Z klidu je vytrhne matka se dvěma dětmi, ve kterých praotec Čech poznává svá vnoučata. Je neuvěřitelné, že dokázali v zimě putovat takovou dálku. Rodje totiž před svou poutí opustil z důvodu nemoci. Příběh vypráví i o rodech popelnicového lidu, kteří spalovali své mrtvé na hranicích dříví a pak popel sebrali a pochovali v hliněných nádobách.
Statečná a krásná Radislava z kmene Pšovanů, Lutic Lešek i mladý český kníže Neklan patří k hlavním hrdinům válečného příběhu z počátku 9. století Franský císař Karel Veliký touží dobýt země před Labem a připojit je ke své říši. Vyslal proto proti slovanským pohanům tři vojska, jedno vede přímo jeho syn Karel. V boji proti ukrutným Frankům se spojili Pšované a Češi, připojili se Kamenčané, Nišané a další kmeny, jiné naopak posílily nepřátelskou stranu. Nepřítel se hrne jako nezadržitelný vzedmutý příval. Je silný a sebevědomý, ale Slované bojují za svoji svobodu
Eduard Štorch, vypravěč, archeolog a učitel, seznamuje ve svých knihách poutavou formou s nejstarším obdobím naší historie. Stejně tak je tomu i v příběhu, který nás zavede na přelom letopočtů, do doby, kdy na našem území sídlil kmen Markomanů a jejich vůdce král Marobud čelí Římanům, kteří se pokoušejí zotročit celou germánskou říši.
Publikováno:1967
ISBN:13-054-67
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.