Román naväzuje na čitateľsky úspešný román V podzemí Čachtického hradu. Autenticky zachytáva ďalšie tri roky života čachtickej panej po jej vynútenom návrate z Füzeru.
3. díl: V dílu historického románu Andreje Štiavnického se uzavírají dramatické životní osudy obávané čachtické paní, hraběnky Alžběty Báthoryové, představitelky mocného a bohatého uherského rodu Báthoryů. Přes usilovnou snahu svého největšího protivníka hraběte Fábryho, kardinála Forgáche a dalších šlechticů i církevních hodnostářů nikdy nestanula před pozemským soudem. Skonala krátce poté, co se po dvou únosech vrátila do podzemního žaláře Čachtického hradu.
Román Čachtická pani pred najvyšším sudom je zavŕšením historickej trilógie, tematicky nadväzujúcej na čitateľsky úspešné romány V podzemí Čachtického hradu (2001) a Alžbeta Bátoriová vo Vážení a na Slobode (2002). Zachytáva posledné Mesiac pohnutej životnej Komédie Alžbety Bátoriovej od zimy 1613 až po 21. august 1614, ked o druhej hodine po polnoci odišla na druhý svet - zial, bez spravodlivého trestu za svoje donebavolajúce zločiny. Čachtická pani sa nikdy nezodpovedala za krviprelievanie páchané na nevinných obetiach, dievčat zavraždených ho vlastnou rukou bolo vyše tisíc. Posledné mesiac života Alžbety Bátoriovej, zachytené na pozadí historicky precízne spracovaného a pôsobivého obrazu doby ŠÚ plné nečakaných zvratov, zauzlenie, ba neraz až mysteriózneho Napätie.
Nový historický román Andreje Štiavnického z období vrcholící třicetileté války volně navazuje na pětici příběhů, jejichž hrdinkou je obávaná Čachtická paní - ať živá nebo mrtvá. Zdá se, že hrozivá síla a vliv Alžběty Báthoryové se změnily v kletbu, která dopadá na její potomky...
Dej najnovšieho románu Andreja Štiavnického sa sústreďuje na Alžbetino prisluhovanie satanovi. Jedného dňa zmizne z ruky nebohej čachtickej panej náramok, v ktorom sa ukrýva tajomná, nečistá sila...
111 otázok redaktora Andreja Štiavnického o sexe, láske a erotike položených biskupovi Rudolfovi Balážovi. Biskup Rudolf Baláž odpovedá veľmi otvorene a kriticky, neraz i do vlastných radov, na podobných 111 otázok, v ktorých čitateľ každého veku nájde sám seba, ale aj podnety k riešeniu aktuálnych problémov súčasnosti, ktorú sociológovia charakterizujú ako hypersexuálnu.
Obětavý a skromný život Žofie Bošňákové je morálním protikladem čachtické paní i šintavské bosorky, jejichž osudy jsme sledovali v předchozích románech. Žofie zemřela mladá, nebylo jí ani třicet pět let, ale její život byl mravní satisfakcí za ukrutné zločiny proti lidskosti, které páchaly A. Báthoryová na přelomu 16. a 17. století a do roku 1637 Anna Rosina Listiusová na Šintavském hradě. I po tolika letech mají osudy této výjimečné, nevšední ženy každému z nás co říci. Zůstane vzorem příkladného manželského i rodinného života, který se v naší současnosti ocitl na scestí. Žofie Bošňáková je i s odstupem staletí jedinečným příkladem nezištné lásky k chudým, nemocným a ubohým i v moderní společnosti, domáhající se sociální spravedlnosti, míru a vzájemného porozumění mezi národy a její příběh je strhující čtení...
Andrej Štiavnický pútavo odhŕňa ťažkú, zaprášenú oponu dramatickej histórie Uhorska. Čitateľ s napätím a úžasom sleduje spletitosť zákulisných, zákerných zámerov zblúdilej rehoľníčky sestry Rosetty. Práve ona je pokračovateľkou a nasledovníčkou ukrutnej Alžbety Bátoriovej. Prostredníctvom svojho verného pobočníka dona Alfonza uršulínka udržiava pri živote a pokúša sa zveľadiť temné dedičstvo donebavolajúcich zločinov Bátoričky, smutne preslávenej čachtickej panej. Pri svojich démonických zámeroch sa neštíti ani tajného sprisahania proti panovníkovi Ferdinandovi III., palatínovi Pavlovi Pálfimu, kráľovskému radcovi Františkovi Nádašdymu II., hlavnému veliteľovi cisárskych vojsk Františkovi Vešelénimu a najmä voči úhlavnému nepriateľovi Alžbety Bátoriovej – grófovi Petrovi Fábrymu. Vzdelanie sestry Rosetty, jej nezlomná vôľa, charizma a diabolská opovážlivosť sa napokon stávajú príčinou závažných okolností smrti mladého následníka trónu, Ferdinanda IV. či odvážnych ochrancov nitrianskeho biskupa Juraja Selepčéniho. Autor okrem zvyčajných prozaických postupov dokonale využíva aj tajomné, mysteriózne okolnosti, ktoré sa zakladajú na skutočných historických udalostiach, aby voviedol čitateľa do ozajstného bludiska zabudnutých dejinných súvislostí a originálnym spôsobom odhalil fatálne dôsledky temného dedičstva Alžbety Bátoriovej.
Štvrtá časť Osudov Alžbety Bátoriovej je určená tým, ktorí radi siahnu po dobrom historickom románe a chcú sa prostredníctvom originálnych dokumentov vrátiť o niekoľko storočí späť do našej dramatickej minulosti, sme pripravili nový historický projekt z pera Andreja Štiavnického. Otvára v ňom pred nami panorámu pohnutého obdobia odr. 1615 do 1637. Na pozadí obdobia tridsaťročnej vojny približuje vzrušujúce osudy „šintavskej bosorky Anny Rosiny Listiusovej, sedmohradského kniežaťa Gabriela Betlena , vojvodu Albrechta z Valdštejna i cisára Ferdinanda II.
Román Ve stínu smrti čachtické paní zachycuje pohnuté osudy Anny Rosiny Listiusové, manželky Stanislava Thurza, který se později stal uherským palatinem. Tématicky navazuje na trilogii historických románů...
Od smrti Alžběty Báthoryové uplynulo téměř čtyři sta let, ale tato neblaze proslulá uherská hraběnka a vražednice stále poutá zájem čtenářů, historiků, spisovatelů, publicistů i filmařů. Díky spojení autorova vypravěčského talentu s důkladnou znalostí historických fakt vyšlo v českém překladu už sedm knih oblíbeného autora.V té nejnovější se poslední potomek rodu Báthoryů František Nádašdy II. pouští do dramatického zápasu na život a na smrt za nezištné pomoci hraběte Petra Fábryho a nerozlučné trojice jeho přátel.
Autor predkladá čitateľom siedmy zväzok o potomkoch Alžbety Bátoriovej, v ktorom rozoberá obdobie rokov 1645 až 1649, najmä cez postavu grófkinho vnuka Františka Nádašdyho, kapitána Františka Vešeléniho, palatína Štefana Pálfiho a legendárneho grófa Petra Fábryho, jej úhlavného nepriateľa.
Strhujúci príbeh Žofie Bošňákovej a Anny Rosiny Listiusovej V piatej časti historického románu sleduje spisovateľ Andrej Štiavnický osudy dvoch žien – zbožnej, čistej Žofie Bošňákovej a spupnej, vášnivej Anny Rosiny Listiusovej. Z úzadia, z temných tiesňav zasahuje do ich rozdielnych, protikladných životov duch krutej Alžbety Bátoriovej. Kým Anna Rosina, nenávidená šintavská bosorka, pokračuje v stopách poslednej vládkyne Čachtického hradu, Žofia Bošňáková sa usiluje obetavou pomocou aspoň trochu zmierniť utrpenie chudobných. Autor v románe vykresľuje málo známe obdobie života Žofie Bošňákovej, keď sa ako 17-ročná vydala za Michala Šeréniho na Svetlovský hrad, kde žila do manželovej predčasnej smrti. Nasleduje opis niekoľkých rokov života tejto nezvyčajnej ženy v Šuranoch a až v tretej časti sa autor venuje udalostiam po svadbe s Františkom Vešelénim. Pri opise osudu poživačnej Anny Rosiny Listiusovej sa v tomto románe autor sústreďuje na okolnosti jej úniku z dosahu spravodlivosti vďaka jej vplyvu na mocných milencov.
Publikováno:2005
ISBN:80-551-1187-1
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.