„Záhady minulosti fascinují citlivou duši – a když si umělec s myšlením vědce zachová chladnou mysl, v reflektorech jeho zraku spatříme v mlhách nevysvětleného vystupovat nové obrysy. Tajemné, fascinující – a jako skaliska pevné a konkrétní. Tato kniha se nesnaží dát konečné odpovědi na otázky staré tisíce let. Překvapujících souvislostí zato nachází víc než dost. Po Ludvíkovi Součkovi se ještě nikdo u nás nechopil tématu s takovou osobitostí.“ Ondřej Neff „Měl jsem již mnoho nápadů. Některé jsem dokonce pokládal za natolik dobré, aby mi přinesly slávu nebo peníze. Většinou se ukázalo, že je již dříve někdo lépe a důkladněji promyslel, sepsal a obhájil. Myslím, že to bude i případ knihy objasňující, co byly ty mytologické příšery vlastně zač. Jita je ve zdůvodněních logická, používá vědecké argumenty, ale přitom je kniha čtivá a zábavná. Skvělé!!!“
Jsou "tajemství" či "záhady", která zajímají téměř každého člověka na světě. Některá neméně fascinující tajemství však tolik známá nejsou, ale o to jsou někdy zajímavější - například poklad na ostrově Oak Island. V knize najdete možné odpovědi na otázky: Proč tento malilinkatý kanadský ostrůvek přitahuje hledače pokladůuž víc jak 200 let? Co se tam asi doopravdy skrývá? Jaký obrovský poklad tam láká i současné hledače? Kdo a co ukryl v hluboké nepřístupné šachtě? A kdo vyhloubil 60metrovou jámu s tunely vedoucími k moři? Další tajemství, která nedávají mnohým spát, patří do skupiny "zřejmě věčná": když Leonardo da Vinci maloval Monu Lisu - nemaloval vlastně sám sebe? Proč se ta holka tak divně usmívá? Leonardo miloval hádanky a sám je vytvářel - dával je jistě i do svých obrazů - Mona Lisa může být prostě hádankou - Kdo jsem? Co jsem? Kde jsem? Proč jsem ji namaloval? Odpoví nám nejmodernější technologie, které byly na analýzu malby použity? Jiný tajemný malíř - Hieronymus Bosch - kdo to asi byl? A co to vlastně maloval? Jsou jeho obrazy tajné šifry? A co je v nich zakódované? Proč vytvářel chiméry? Kde hledal inspiraci? Učenec Roger Bacon rovněž jitří mnohé fantazie. Jak je možné, že ve 13. století psal o autech, ponorkách… Věděl něco víc? Kdo to byl? A co další předvídaví literáti - kde ti hledali inspiraci?
Groteskní až drsně sarkastické povídky a novela zkušené autorky vyvolávají otázky o společnosti, náboženství, lidech, vědě a technice, které jste si možná nikdy nepoložili. Jaký bude svět za padesát, sto, pět set let? Autorka rozvíjí několik směrů, kterými by se budoucnost mohla ubírat. Jednou linií jejích futurologickýchvizí jsou technické vynálezy, nanotechnologie a roboti a druhou je společnost, její uspořádání a osudy jednotlivců bojujících o své místo na světě, o lásku, o to nebýt sám, za záchranu všeho živého, za svobodu a proti všem dogmatickým diktátům. Příběhy Jity Splítkové vás rozesmějí a přenesou do nevšedního světa, kde aspoň na chvíli pocítíte uspokojení z vítězství či spravedlivé odplaty těm, co si to zaslouží.