Josef Šimánek - knihy
Josef Šimánek

Josef Šimánek

 1883 -  1959 česká
nehodnoceno
Mé hodnocení
Životopis zakladatele českého skautingu - 2 sešity
Publikováno: 1946
Okultní historický román, jehož děj se odehrává v 18. století, bílou paní je duch ochraňující Rožmberky v těžkých dobách.
Publikováno: 1937
Sbírka povídek s okultní tematikou.
Publikováno: 1920
Z antické mytologie vycházejí také povídky ve sbírce Bohové na zemi (Zmatlík a Palička 1925). Kromě několika krátkých povídek obsahuje sbírka delší novelu Ztracený nápěv. Její protagonista, archeolog Molpovský, je přitahován pověstí o lyře Orfeově ukryté na ostrovu Lesbos. Když se na ostrov vypraví, nalezne nejen tisíce let staroulyru, ale dozví se také, že je potomkem eleusinských králů, a je mu umožněno zúčastnit se prastarých mystérií.
Publikováno: 1925
Verše dnes již téměř zapomenutého Josefa Šimánka, básníka pohanské imaginace, inspirovaného okultní tematikou. Verše připomínají antickými mýty smyslově opojeného Pierra Louysse. Kniha je vyzdobena dřevoryty Josefa Váchala, doslov o básníkovi napsal Milan Nakonečný, medailon o J. Váchalovi sepsal Ladislav Paseka Horáček.
Publikováno: 1990
ISBN: 8071851248
Titulní román líčí dobrodružné putování dvou přátel Jana a Oldřicha do nitra Indie, kde chtějí navštívit sídlo Řádu smutného zálivu, který je tajným střediskem světového spirituálního hnutí. Řád zároveň koná přípravy zřídit druhé centrum v Praze, neboť Praha je pro to podle starých tradic předurčena. Po nebezpečné epizodě, v níž padnou do zajetí domorodců, žijících v civilizovaném ztraceném světě v džungli, přátelé dorazí do sídla řádu a Oldřich se stává jedním ze zasvěcených, protože zde nalezl dívku svých snů. Kniha je doplněna třemi povídkami. V příběhu Keř Farannův vypěstuje badatel Farannos upíří rostlinu, Dryada je příběh malíře, který zpodobní na svém obraze nymfu, jež ho posléze odvede do světa duchů, a Sokyně je povídka o ženě, která se s pomocí magie zbaví své sokyně v lásce.
Publikováno: 1918
V Šimánkových dílech se často objevují prvky fantastiky, vycházející zejména z antické a pohanské mytologie. To je případ románu Háj satyrů (F. Topič 1915), v němž se možná autor inspiroval i knihou Veliký bůh Pan od A. Machena. Mladý archeolog Henry Stacketon objeví při svých výzkumech v Řecku tajemný kus lesa nazvaný Háj satyrů. Háj je obestřen podivnými pověstmi o satyrech, kteří v něm pobývají. Stacketon zde nalezne zasypaný vchod do rozsáhlých podzemních prostor, zasvěcených bohu Panovi, a po plavbě podzemní řekou také najde prastarou antickou věštírnu. Podle nalezených pergamenů postupně dochází ke zjištění, že jeho objev je naplněním prastaré legendy o odvážlivci, který i přes nástrahy bohyně Artemis bude milovat ducha krásné nymfy Chrysis a stane se sám bohem. Téměř se mu podaří proroctví legendy naplnit, avšak není dostatečně opatrný a v závěru je rozdupán rozzuřenými satyry. Háj satyrů je velmi působivou romantickou fantasy, prozrazující autorovo literární nadání a znalosti oboru.
Publikováno: 1915
Publikováno: 1908
Pokyny všem, kdož překročili chlapecký věk, ať již dnes, nebo před dávnými lety a chtějí si zachovati do pozdního věku nebo znova nalézti svěžest a radost mládí.
Publikováno: 1926
Soubor povídek s fantastickými motivy, prvky okultismu a magie. Příběhy jsou zasazeny do kulis staré Prahy, ale také do exotických končin jako Egypt a starověké Řecko. Ve sbírce se prolínají autorovy zájmy v mystice, filosofii, vědě i antické kultuře. Klíčovými prvky příběhů jsou bájné artefakty s magickými vlastnostmi, milostné peripetie, vzdor učedníků proti svým učitelům a především střet smrtelníka s nadpřirozenou, uchvacující postavou, který končí zpravidla tragicky.
Publikováno: 1916
Publikováno: 1917
Publikováno: 1906