Jan Šibík - knihy

Jan Šibík

 1963 česká
nehodnoceno
Mé hodnocení
Reportážní fotografie Jana Šibíka z roku 1989. Pád Berlínské zdi, revoluce v Československu, revoluce v Rumunsku.
Publikováno: 2019
ISBN: 978-80-270-6127-3
Jan Šibík je jedním z našich nejuznávanějších fotoreportérů, který pomocí fotoaparátu přináší svědectví z míst, kde probíhá lidské utrpení, a to ne z pohnutek senzacechtivosti, ale z potřeby svědčit o těchto nelidských zvěrstvech, svědčit ve prospěch člověka. V každé publikaci je originální autorem podepsaný snímek. "Žít s mrtvými je naše práce." Jan Šibík
Publikováno: 2001
ISBN: 80-86431-18-5
Deset let, tak se jmenuje nová kniha Jana Šibíka. Jak název naznačuje, shrnuje práci autora, jenž dlouhodobě formuje podobu české reportážní fotografie, za uplynulou dekádu – a ve svém celku se stává svědectvím o proměně světa, k níž v uplynulém desetiletí došlo.
Publikováno: 2017
ISBN: 978-80-270-1146-9
Fotografická publikace zachycující atmosféru listopadu 1989. Fotografie Pavel Štecha, Jan Šibík, Miroslav Zajíc, Karel Cudlín aj. Graf. úprava a redakční spolupráce Karel Kerlický a Antonín Kysela. Předmluva Richard Škvařil, Jiří Matějka. Velký formát (35 x 24 cm), čb fotografie, citace z dobového čsl. i zahraničního tisku.
Publikováno: 1990
ISBN: 80-85240-01-7
Jan Šibík, nejznámější český fotoreportér, držitel ceny WORLD PRESS PHOTO a dalších cen vydává v pořadí již třetí knihu, tentokrát nazvanou Jan Šibík STORIES. Hlavním tématem obrazové publikace jsou střety a osudové události ve světě za posledních pět let - ničivá vlna tsunami, války v Iráku, Aghánistánu a Libérii, bída v utečeneckých táborech v Angole, pohřeb papeže i události po smrti Jásira Arafata, nekončící násilí v Palestině, AIDS v Oděse a další reportáže. Exkluzivní publikaci graficky upravil Aleš Najbrt a je v ní vložena originální, autorem podepsaná fotografie .
Publikováno: 2006
ISBN: 802396660X
Nová kniha Jana Šibíka a Daniely Matulové z nezapomenutelného Jara 2020, kdy nás zasáhla koronavirová epidemie. Kniha mapuje události prvního nouzového stavu, který trval 66 dní. Na jaře 12. března 2020 byl vyhlášen nouzový stav. „Bylo mi jasné, že musím jít do ulic a fotit. Od začátku jsem také myslel na to, že budu chtít o celé události podat ucelenou zprávu, tím myslím připravit knížku, v níž bych se pokusil zachytit, co koronavirus s českou společností udělal. Považoval jsem to za velmi důležité. Ale rychle se ukázalo, že je to pro mě důležité ještě z jednoho, mnohem osobnějšího důvodu. Od chvíle, kdy partnerka Daniela začala fotit, jsem přemýšlet o tom, že spolu připravíme fotografickou knihu. A když jsem ji teď přemluvil, aby pracovala se mnou, viděl jsem před sebou právě tento cíl. Nechci, aby to působilo nějak sobecky ve světle toho, jak zle koronavirus stále zasahuje do života mnoha lidí, ale právě proto je tahle kniha pro mě i Danielu tolik důležitá.“
Publikováno: 2020
ISBN: 978-80-270-8409-8
Všechno mělo být báječné. Před lety se rozpadla opona, o které kdysi jeden chytrý, tlustý pán řekl: "Je železná!" Pán se jmenoval Churchill, ale o něm ta kniha není. Když se opona rozbila, lidé věřili, a bylo jich hodně, že bude lip, protože v dalekých krajích nezačne už nikdo válčit na jedné straně v zájmu Rusů, kteří by chtěli řídit svět, a na druhé straně v barvách velmoci, které jim v tom brání. Věřili, že na východ od zničené opony bude v Evropě klid a přijdou blahobytné časy. Skutečnost je často horší než víra. Ve zmatcích začaly téct slzy, stará nenávist uměla překonat věky a bezradnost dovedla být zlá stejně jako beznaděj. Že právě vy jste v pohodě? Proč ne, vždyť je to dobře! Jen, probůh, nezapomeňte, že patříte, tak jako každý, k době, co umí být nejen laskavá, ale taky drsná a zubatá jak pila. Léta řečená devadesátá zažila hodně slzavých příběhů a měli byste o tom vědět. Abyste byli smutní? Ne, jen kvůli tomu, abyste znali pravdu. A mysleli možná i na to, že kdyby měly téct opravdu všechny slzy světa, stál by někdo opodál fotograf Jan Šibík. Měl s sebou své aparáty a dokázal by riskovat život, aby vám o tom vyprávěl v obrazech.
Publikováno: 1998
ISBN: 80-86054-70-5
V roce 1988 se v New Yorku potkali dva mladí muži. Oběma bylo tehdejší socialistické Československo těsné, a oba ho tehdy - byť každý na jinak dlouho - vyměnili za ulice světové metropole, na nichž bylo stejně tak možné zemřít, jako se naučit žít. Svůj americký sen se pokoušeli najít spolu s tisíci dalších snílků, jejichž příběhy první z obou přátel zapomněl a druhý je fotografoval. Po více než čtvrtstoletí se dnes respektovaný skaut evropských fotbalových klubů Milan Holub ke svým "zapomenutým" zážitkům z New Yorku vrací. V knize s názvem „Osmaosmdesátá“ najdete jeho čtyřiadvacet povídek nejen z ulic Manhattanu. V publikaci dostávají stejný prostor i autentické, černobílé snímky druhého z tehdejších mladých mužů - Jana Šibíka. Ten svým objektivem nejprve zdokumentoval konec komunismu a potom se vrhl na všechny slzy světa... Za svou tvorbu byl oceněn v soutěžích Czech Press Photo, World Press Photo a Fuji Press Photographer. Reprezentativní knihu vydává Klub přátel Josefa Masopusta ve spolupráci s nakladatelstvím Radioservis
Publikováno: 2015
ISBN: 978-80-87530-59-7

Štítky publikací z knih autora