Paní Ming neustále mluví o svých deseti dětech, které žijí na různých místech rozsáhlého území Číny. Je to možné v zemi, kde je povoleno mít pouze jedno dítě? Obešla nějak zákon? Vymýšlí si nebo je snad šílená? A co když se nejedná o imaginární potomky? Co když doopravdy existují? Jaké tajemství skrývá nenápadná a tichápaní Ming?
Román Evangelium podle Piláta se skládá ze dvou částí. V první, nazvané Zpověď odsouzence na smrt večer před zatčením, je mluvčím sám Ježíš(v knize Ješua), který koná zázraky, ale stále má pocit, že sám své kroky neřídí. V druhé části, psané formou dopisů Piláta Pontia bratru Titovi do Říma, se dozvídáme o postavě jakéhosi Ješuy, který byl špatným truhlářem a špatným Židem, bratříčkoval se s opilci i s lehkými ženami a svého bratance Jóchánána považoval za podvodníka. Po intimně laděné první části získává román v části druhé takřka detektivní spád. Pilát a tetrarcha Herodes viditelně znervózní poté, co se ztratí ukřižované tělo a začnou se šířit první zvěsti o Ješuově zjevování.
Filozof Diderot píše pojednání o morálce pro Velkou francouzskou encyklopedii - pojem morálka se mu však proměňuje podle toho, s kým a o čem právě mluví. Před manželkou hájí svou morálku záletného muže, před dcerou, která chce mít za svobodna dítě s ženatým šlechticem, vyzdvihuje instituci manželství. Nakonec není schopen heslo dopsat a spokojí se s odkazem. Živé dialogy i vtipné situační zvraty završí zcela nemorální závěr hry.
Manžel Gilles se po nejasném úrazu hlavy a ztrátě paměti vrací z nemocnice, manželka Líza se mu snaží pomoci a připomíná jejich dosavadní společný život. Postupně vycházejí najevo překvapivé okolnosti a čtenář se zatajeným dechem sleduje měnící se Líziny výpovědi a stále nové a nové verze jejich minulosti. Mohou z toho s takovou tíhou prožitků vůbec vyváznout a žít spolu dál? Má v dnešní době manželství ještě smysl?
Návštěvník nás seznamuje s příběhem světoznámého psychoanalytika Sigmunda Freuda, jehož byt v předvečer války v roce 1938 prohledává a rabuje gestapo, které mu také odvede jeho dceru Annu. A právě v této situaci ho navštíví kdosi neznámý a je na každém, aby rozhodl, kdo jím je - uprchlý blázen, Bůh nebo někdo úplně jiný?
Druhá kniha z cyklu o neviditelném vypráví příběh kněze, ukrývajícího za války v katolickém penzionátu židovského chlapce Josefa. Ten vede s knězem debaty o Bohu a snaží se pochopit skutečnosti, které jsou pro něj prozatím neuchopitelné. Chlapec přitom netuší, co se knězi podařilo nashromáždit v kryptě pod kostelem.
Ve třetím příběhu z cyklu o neviditelném vede v nemocnici chlapec Oskar s ošetřovatelkou v růžovém úboru nikdy nekončící rozhovor o životě, smrti a víře v Boha. Vážně i s humorem se oba staví k otázkám o smyslu života i v té nejtěžší chvíli v životě.
Nové vydání, tentokrát v jediném svazku, úspěšných knih belgického spisovatele tvoří volný cyklus příběhů zasazených do tří světových monoteistických náboženství, křesťanství, judaismu a islámu. Kniha Oskar a Růžová paní (2002), která byla u nás uvedena v několika divadelních nastudováních, je kouzelně naivním dětským pohledem na základní hodnoty lidského života. V části Pan Ibrahim a květy koránu (2001) se ujímá osiřelého židovského dítěte Arab z krámku na rohu a podnikne s ním cestu do své země, aby mu ukázal „květy koránu“. V Noemově dítěti (2004) je hrdinou příběhu kněz otec Pemza, který ukrývá židovské děti za války. Zatímco jeho oblíbenec Josef vstřebává základy křesťanské víry, otec Pemza se učí hebrejsky.
První příběh z volné řady, kterou E.-M. Schmitt, dnes patrně nejpřekládanější francouzský autor, pojmenoval cyklus o neviditelném, vypráví o přátelství židovského chlapce a starého Araba. Kniha posloužila rovněž jako předloha k filmu Můj učitel Ibrahim s Omarem Sharifem v hlavní roli.
Osm povídek, osm žen, osm příběhů o lásce. Od obyčejné prodavačky po nemilosrdnou miliardářku, od zhrzené třicátnice po tajemnou princeznu s bosýma nohama… Eric-Emmanuel Schmitt nám představuje celou galerii nezapomenutelných postav, kromě žen hledajících štěstí, jsou tu obojací manželé, zbabělí milenci a nešťastné matky. Schmittovy postavy hledají, touží, tápou, ale všechny žijí a baží po lásce.
Zápasník sumó, který nemohl ztloustnout se řadí mezi klenoty duchovní literatury. „Nevelký rozsahem, hluboký obsahem“, tak bývá označován tento moudrý zenový příběh, průvodce na cestě k sebepoznání. Hlavním hrdinou je rozzlobený mladý muž, alergický na celý svět, který nevěří nikomu a ničemu, přestal chodit do školy, opustil svou rodinu a živí se pouličním prodejem na jedné rušné tokijské křižovatce. Zde jej jednoho dne osloví starý mistr tajemného bojového umění a buddhistický učitel Šomintsu, jenž nápadně hubenému chlapci vytrvale opakuje: „Vidím v tobě tlouštíka“. Ačkoli mladík zpočátku považuje mistrova slova za pošetilá a absurdní, postupně mu začne naslouchat, přijme starcovo pozvání na zápas sumó a toto setkání mu otevře dveře k novému životu a moudrosti, o nichž dosud neměl tušení. Vstoupí do mistrovy školy sumó, aby se stal zápasníkem. Ale jak se jím stát, když nedokáže ztloustnout…? Jak se zbavit vnitřních psychologických bariér? Jak uvolnit vnitřní zdroj síly a energie? Jak se naučit sebeovládání a zenové meditaci?Šomintsu se stane jeho rádcem a průvodcem na cestě k duchovnímu růstu a obrození. Mladý muž objevuje klíč k dospívání… a především k sobě samému.
Příběhy tří hrdinek, které se odmítly podřídit představám o úloze žen ve své době Anne žije v Bruggách v době renesance, Hanna ve Vídni na konci 19. století, Anny Lee v Los Angeles současnosti. Tři osudy, tři ženy, které od sebe dělí staletí. Přesto mají něco společného. Všechny tři odmítají přijmout roli, kterou jim společnost, jejich okolí a muži chtějí vnutit, odmítají se smířit s obrazem, které jim nabízí dobové zrcadlo. Tři silné ženy, které se bouří a bojují o svou svobodu, o právo rozhodovat o svém životě. Tři ženy… nebo je to snad jen jedna jediná?
Publikováno:2015
ISBN:978-80-267-0530-7
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.