Poprvé v češtině vydaný povídkový cyklus vychází v překladu Josefa Schwarze, legendy české překladatelské školy. Laskavou saroyanovskou formou přibližuje radosti a strasti vztahů mezi muži a ženami...
Ve stínu válečné hrozby a se zkušeností jejích hrůz se autor dívá na člověka jako na nositele jedinečnosti, díky níž může podle jeho názoru lidský rod přežít.
Soubor povídek amerického autora vyšel až po jeho smrti a obsahuje výběr prací, otiskovaných od padesátých do sedmdesátých let v prestižních časopisech. Ve většině povídek zaznamenává Saroyan drobné, sotva postižitelné okamžiky v životě a v mezilidských vztazích, které mají pro všechny zúčastněné rozhodující význam a častonepozorovatelně změní jejich osud. Charakteristické jako vždy je zde z autorovy strany laskavé porozumění pro lidské slabosti a nezdolný životní optimismus.
WILLIAM SAROYAN (1908-1981), americký autor arménskeho pôvodu, vstúpil do literatúry roku 1934 knihou poviedok Odvážny mladý muž na lietajúcej hrazde, ktorou si získal rovnako čitateľov ako literárnu kritiku na celom svete. Jeho bohaté dielo (približne desať románov a memoárov, okolo dvetisíc poviedok a tridsať hier) charakterizuje humanizmus, trpkohumorný, a jednako láskavý pohľad na svet, no najmä tisícročná múdrosť arménskych predkov, všeobjímajúca láska a úprimne očarený pohľad na svet. Po dvoch poviedkových výberoch v slovenčine (Zbohom, láska moja, Mladé letá 1969, a Srdce na vysočine, Smena 1984) prichádza k slovenskému čitateľovi reprezentatívny výber 27 poviedok z autorovej pozostalosti, ktoré prekvapili svojou sviežosťou a nadčasovosťou aj čitateľov v USA pri vydaní r. 1983. Náš výber (v slovenčine nový a — až na pár poviedok — aj v češtine) spolu so zasvätenou štúdiou znalca Saroyanovho diela J. Vojteka bude príjemným prekvapením pre jeho stálych čitateľov, ale aj mladú generáciu, ktorá sa prvý raz zoznámi s týmto vrcholným predstaviteľom modernej svetovej poviedky.
Kniha legendárního amerického spisovatele pojednávající o životních proměnách a osudových setkáních, o dlouhém i krátkém čase života jeho hrdinů. V přístavní krčmě v San Francisku se schází pestrá společnost, v níž nechybí barman-filozof, mladý boháč s filantropickými sklony, sadistický policajt, šlapka s nevinnou duší a její nesmělý nápadník, černošský pianista ani romantický pábitel... Právě toto prostředí dodává ději, jenž je mozaikou motivů rozsetých v ostatních Saroyanových dílech, na životnosti a působivosti a nechává vyznít i naplnění motta "v čase svého života snaž se žít". Své věčné dilema, zda říci lidské existenci ano, či ne, řeší spisovatel jednoznačně první z obou možností. Drama Čas tvého života svému autorovi zajistilo značný věhlas: rok po jeho uvedení za něj obdržel William Saroyan Pulitzerovu cenu, kterou však odmítl převzít s odůvodněním, že na odměny a ceny ve sféře umění nevěří. (Zdroj: přebal knihy)
Vzpomínková kniha z roku 1953, z doby, kdy William Saroyan ještě s nadějí očekává návrat na výsluní literární scény. Nadějí jsou tedy prodchnuty i jeho vzpomínky, přestože občas vypovídají o skutečnostech tak truchlivých, jako byla náhlá smrt otce, roky prožité v sirotčinci, chudoba. Autor se coby zralý muž hrouží do řeky minulosti a z jejího dna vynáší hladké oblázky: drobnokresby postav a krajiny, žánrové obrázky viděné očima naivního chlapce. Tato kniha nemá začátek ani konec. Kdybych nebyl začal dřív, než se dostanu na začátek, nezačal bych nikdy. Kdybych nebyl skončil dřív, než dospěju ke konci, nikdy bych neskončil. Protože tématem té knihy nejsem ani tak já sám nyní a před nějakým časem , ale konání lidské duše, pro kterou neexistuje žádný začátek ani konec. William Saroyan
Wesley Jackson je obyčejný americký kluk, kterému je devatenáct let, právě narukoval a jeho oblíbenou písničkou je „Valencia“. Prochází výcvikem, natáčí pro armádu instruktážní filmy, ale jinak vojnu nenávidí a v duchu stále touží po Dívce, kterou by mohl milovat a která by mu dala potomka. Když ji po mnohých peripetiích konečně nachází, usazuje se s ní v očekávání kýženého syna a přitakává plně lásce, životu a prostému lidskému naplnění. William Saroyan sepsal Dobrodružství Wesleyho Jacksona na základě vlastních zkušeností ze služby v americké armádě. V roce 1942 byl vyslán do Londýna jako člen filmového štábu, své zážitky si poctivě zapisoval, a když je posléze vydal knižně, kvůli jejich pacifistickému vyznění málem skončil před vojenským soudem s obviněním z vlastizrady.
Druhá část poslední knihy, která vyšla ještě za autorova života. Jejím prostřednictvím se setkáváme s hvězdami stříbrného plátna, s hudebníky, ale i s lidmi obyčejnými, kteří díky autorově svěží imaginaci vypluli z hlubin jeho paměti na hladinu vyprávění.
Dopisy za přáteli jsou poslední knihou, jež vyšla za jeho života. Autor na ní pracoval tím způsobem, že si vzal k ruce výroční seznam (za rok 1976) slavných nebožtíků z oblasti šoubyznysu, uveřejněný v časopise Variety, a dal inspiraci zelenou.
William Saroyan (1908 – 1981) vstoupil do americké literatury s posláním přimět čtenáře vidět zdánlivě běžné věci svým arménským okouzleným pohledem. Především pro svůj nezdolný idealismus, nesmiřitelnost s osudem a víru v ušlechtilost srdce se jeho postavy v povídkách, románech, divadelních hrách, esejích a memoárech staly pročtenáře inspirací, ničeho menšího, než jak plně a opravdově žít. Jedním z důvodů je i symbióza života a díla, neboť Saroyan dělal všechno s vášní a všechno hodně opravdově. Autor v Čechách tak oblíbeného a několika generacemi objeveného Tracyho tygra vstoupil do literatury bohatou povídkovou tvorbou a divadelními hrami, které mu přinesly mimořádný úspěch. Trojici prvních her, kterou ke knižnímu vydání edičně připravil Saroyan a kterou představujeme českému čtenáři poprvé uceleně, zahrnuje hru Mé srdce je v horách, v níž nás autor uvádí do domu jedné svérázné arménské rodiny. Hra Minuty na hodinách, odehrávající se v oblíbené sanfranciské restauraci na Pacifické ulici, za níž Saroyan obdržel Pulitzerovu cenu, odkrývá během jednoho plynoucího odpoledne působivé drama „lidské komedie“ mezi stálými hosty a náhodnými příchozími. Soubor uzavírá celovečerní hra Stará sladká píseň lásky a k uvedené trojici přiřazujeme o dvacet let mladší aktovka Jednou kolem bloku. I v ní, jako v těch předešlých, William Saroyan překročil všechny zaběhlé zvyklosti a postavám různorodých lidských povah vtiskl nebývalý druh pochopení a úsměvné sympatie.
Saroyanův román z roku 1964, stejně jako Kluci a holky, když jsou spolu, nese autobiografické prvky je o spisovateli, který se zastavuje na týden v New Yorku v očekávání velkých věcí, ale přichází okamžik, který vždycky, dříve nebo později, musí nastat, jeden den v odpoledni světa, jak ho nazývá Saroyan, kdy se člověk chce jen natáhnout na postel a zavřít oči. Je to příběh muže, který hledá smíření se svým vlastním soumrakem, s vědomím nedokončených a nedokončitelných věcí.
Jim Dandy aneb život tlouštíka, jedna z nejoblíbenějších knih Williama Saroyana. Autor se táže po smyslu lidské existence; dospívá nakonec k závěru, že "tento svět je dům a my jsme šťastní nájemníci", kteréžto poselství nepozbývá aktuálnosti ani dnes.
Sonda do jednoho manželského života (zjevně autobiografická), kde spolu žijí muž a žena a jejich děti: kluk a holka. On je známý spisovatel, kterému to zrovna moc nejde a má náročnou, věčně nespokojenou manželku.
V této knize vypráví Saroyan o své cestě, kterou podnikl v roce 1963 v postarší limuzíně z kanadského Ontaria do Fresna, kam ale v knize nakonec nedojede. Doprovází ho jeho stejně starý bratranec John, s kterým vede delší či kratší debaty na nejrůznější témata, včetně spisovatelského řemesla, a také o smrti a hledání vlastní identity a původu. Za cíl své cesty vysloví Saroyan snad trochu žertem přání stát se na chvíli šoférem vážených členů své rodiny, a samozřejmě než k ní dojede, povozit a vlastně poznat nejrůznější stopaře, nejlíp potulné vagabundy. Vzniká tak pestrá směs drobných příhod, žánrových obrázků, náhodných setkání a rozhovorů s obyčejnými i originálními lidmi.
Rock Wagram je unavený kariérou filmové star. Lze však seskočit z kolotoče úspěchu a peněz? Díky vybroušenosti myšlenkové i formální zaujímá román Kterak si stvořit ženu v díle oblíbeného prozaika a dramatika Williama Saroyana výjimečné postavení.
Kniha je souborem povídek vypovídajících o autorově dětství a dospívání. Velmi vtipně jsou zde podány příhody ze školy (První den ve škole), s kamarády (Léto na krásném bílém koni) i dospělými (Rozhovor s otcem). Jsou zde vylíčeny problémy dětství dětskýma očima a problémy dospívání očima dospívajícího mladého muže. Věc, která se dospělému zdá banální, je zde pro šestiletého kluka neřešitelným problémem a naopak. Je to zajímavé srovnání životů různých lidí a generací. Ilustroval Jiří Vančura.
William Saroyan má lidi rád - a nejen ty báječné. Je humanista; píše o lidském trápení, naději, cestě životem. Kniha, završená zasvěceným doslovem překladatelky Věry Pourové, zahrnuje pět divadelních her, Báječní lidé, Sweeney na stromech, Celkem vzato zítra ráno, Jeskynní lidé a Neodcházej v hněvu, většinou v češtině dosud nepublikovaných.
Jedna z nejslavnějších Saroyanových knih. Líčí mimořádně čtivou formou, plnou lidskosti, lásky a soucitu, radosti i strasti soužití matky s dcerou. 2. vydání
Chcete se octnout na cestě vlakem Southern Pacifik z Oaklandu do Fresna v roce 1915? Chcete navštívit newyorský hotel YMCA na Manhattanu v roce 1928 nebo hotel Bukurešť v Moskvě v roce 1935? A co se takhle něco dovědět o Králi králů v Místě míst? Jednotlivé a pestré momentky, vzpomínky a záblesky z různých míst a z rozpětí let 1912 - 1969.
Kniha má sice podtitul Vzpomínky, ale v pravém smyslu memoárová literatura to není. V šestatřiceti kapitolkách jako by si autor namátkou vybíral střípky zážitků, které si jeho paměť náhodou zachovala a on je jaksi dofabuloval či vypointoval s jistou dávkou své osobité filozofie. Všechny postavy, s nimiž se tu setkává, lidé různého věku a různé intelektuální či společenské úrovně, jsou v jeho nazírání obdařeny jakousi výlučností, originalitou, člověčí dimenzí, přirozeností, která je základním kriteriem jejich hodnocení. A z celé skladby prosvítá i nenapsaný, typicky americký příběh chudého chlapce, tentokrát arménského původu, který se proslavil.
Kniha plná laskavých povídek z pera legendárního amerického spisovatele zavádí čtenáře do dětského světa fantazie, splněných i nesplněných přání, tužeb, radostí a zklamání.
Dvacet pět povídek z pera jednoho z nejslavnějších amerických spisovatelů. Autobiografické črty se střídají s povídkami z velkoměstského života, kresby charakterů s názory na umění, na život a lidi. Pohled na svět očima okouzlenýma zázrakem života.
Obsáhlý výbor z povídek i u nás velmi úspěšného a oblíbeného amerického povídkáře a dramatika, jenž má rád život a lidi. I v nesložitých dějích a situacích svých námětů dovede objevovat nevyčerpatelné bohatství a dramata lidských niter a vždy na čtenáře přenést i svůj nezdolný životní optimismus
Aram Garochlanjan je devítiletý chlapec, který vyrůstá v kalifornském Fresnu. S bratrancem Muradem si „půjčí“ koně, strýci Melikovi pomáhá s fantaskním plánem vypěstovat v poušti granátová jablka a seznámí se s místním indiánem. Když poprvé z rodného městečka odjíždí, naslouchá radá potulného kazatele. Sbírka povídek „Říkají mi Aram“ představuje spisovatelovo dětské alter ego, Arama, chlapce arménského původu, který právě dospívá a seznamuje se s širším příbuzenstvem i okolním světem. Jeho vidění je truchlivé i radostné, bezstarostné a dojemné, vždy však prodchnuté autentickým dětským prožíváním i těch nejdrobnějších událostí.
Věčné téma vztahů matek a synů je obsahem této poprvé v češtině vycházející Saroyanovy povídkové knihy, která nikoho nenechá na pochybách o tom, že tento světově proslulý autor lidské duši skutečně rozumí.
Knihu lze označit za velice humanistickou. Jde o 360 krátkých rozhovorů otce s desetiletým synem Petrem. Petr je vypravěč a komentátor dějí okolo sebe – je to vlastně dětský pohled na svět.
Rozsáhlý povídkový soubor je uveden povídkou s názvem Tygr, která je jakýmsi předobrazem pozdějšího románu Tracyho tygr. Přes třicet povídek se Saroyanovým neopakovatelným, melancholicky radostným způsobem dotýká tak rozličných témat, jako jsou autorovo dětství, svět hollywoodských ateliérů, válka, láska, politika, mravenci, nenávist, peníze (a zvláště když nejsou), práce a život. Všechny je spojuje hluboké porozumění pro bolest a tragédie tohoto světa, láska ke všemu živému a obdiv k tomu, co život činí lepším a bohatším, realismus, který autorovi nedovoluje uchýlit se k jakékoli všeřešící ideji, laskavý, avšak ne bezzubý smysl pro humor a hlavně tygři, kteří jsou tohle všechno dohromady a z nichž alespoň jednoho by měl každý z nás mít.
Výber z najkrajších poviedok a noviel autora, pre ktorého je život najväčší dar.
Vybrané a preložené z anglických originálov "My Name is Aram", "Best Stories of William Saroyan", "Little Children", "The Man With the Heart in the Highlands and Other Stories", "The Saroyan Special" a "Tracy´s Tiger".
Výber z najkrajších poviedok a noviel autora, pre ktorého je život najväčší dar. Vybrané a preložené z anglických originálov “My Name is Aram”, “Best Stories of William Saroyan”, “Little Children”, “The Man With the Heart in the Highlands and Other Stories”, “The Saroyan Special” a “Tracy's Tiger”.
Novela je lyrickou moderní pohádkou o mladíkovi, který chová černého pantera v domnění, že pečuje o vzácného tygra. Tracyho tygr není jen uprchlík z cirkusu, ale je to i Tracyho mládí, jeho syn i jeho láska k dívce jménem Laura. V autorově podání je Tracyho tygr všechno, co naplňuje život mladého člověka, a zároveň je i poněkudsarkastickým výsměchem americkému bulvárnímu tisku, reklamě, dravému byznysu a senzacechtivosti.
Novela je lyrickou moderní pohádkou o mladíkovi, který chová černého pantera v domnění, že pečuje o vzácného tygra. Tracyho tygr není jen uprchlík z cirkusu, ale je to i Tracyho mládí, jeho syn i jeho láska k dívce jménem Laura. V autorově podání je Tracyho tygr všechno, co naplňuje život mladého člověka, a zároveň je i poněkud sarkastickým výsměchem americkému bulvárnímu tisku, reklamě, dravému byznysu a senzacechtivosti. Bilingvní vydání.
I Used to Believe I Had Forever Now I'm Not So Sure
Kniha je souborem dvaapadesáti krátkých textů, které v průběhu čtyřiatřiceti let napsal tentýž člověk, jenž se právě blíží ke konci šedesátého roku svého života. Nalezneme tu povídky, krátké divadelní hry, eseje a básně. Šedesátý rok života? To není možné. Musí jít o nějaký omyl! Určitě to je někdo jiný. Já jsem bylvždycky mladý. (Anebo mi bylo vždycky šedesát?) Nicméně, texty je možno číst popořadě, nebo na přeskáčku. Většina z nich tu či onde vyšla, ale mnohé z nich nebyly nikdy zveřejněny. Všechny však autor přepracoval a upravil tak, aby mohly vyjít v knižní podobě, a mnohé dostaly nový název.
Povídka Vinice ve velkém údolí pochází ze souboru Odvážný mladý muž na létající hrazdě. Z tohoto souboru byla ale vždy cenzurou vyřazena. Toto vydání obsahuje kromě výše jmenované povídky další tři: Já na této zemi, Křivka, Had. Ovšem první povídka se od ostatních liší. Jste vtaženi do surrealistického textu, ve kterém, s náznakem humoru, vyrostla téměř básnická moudra.
Autor, jeden z největších představitelů americké literatury minulého století, se ve dvaapadesáti krátkých a ještě kratších kapitolách vrací do dětství, do doby svých spisovatelských začátků i největší slávy. Pojďme tedy na návštěvu k Williemu Saroyanovi! Setkáme se s ním a s jeho výstřední rodinou a přáteli – a možná při té příležitosti trochu lépe poznáme i sami sebe.
Tato Saroyanova kniha vychází z deníků Henri-Fredericka Amiela, který si v 19. století více než padesát let vedl jeden z nejdéle psaných deníků vůbec. A Saroyanova kniha není tudíž ničím jiným, než jeho osobními deníkovými zápisky ze srpna 1967, kdy pobýval v Paříži, a prosince a listopadu 1968. V době, kdy toto dílo psal, mu bylo devětapadesát (respektive šedesát) let, a jeho věk ho nutí k melancholickým zamyšlením, kdy přemítá o svém dosavadním a nad budoucím životem. Navíc se v jeho zápiscích často objevují poznámky, kdo zrovna zemřel, a smrt druhých lidí ho inspiruje k napsání různých úvah, odboček, parabol a fejetonů, které se týkají naprosto všeho - pojednávají o tématech počínajíc zbytečností Vánoc a končíc zoufalými pokusy dobýt Měsíc. Jazyk knihy je moderní, moc se mi líbí Saroyanův osobitý styl využívající neobvyklých obratů a zvláštních přirovnání. Celkový koncept a ráz knížky vyznívá pesimisticky, autor si uvědomuje, že stejně jako všichni ostatní lidé i on musí zemřít. Nicméně posledního etapu svého života, stáří, bere s nadhledem.
Druhá část rozsáhlého Saroyanova povídkového souboru, vydaného v originále pod názvem Rock Wagram, volně navazuje na knihu Asyřan a jiné povídky. Přináší obyčejné i vzrušující příběhy mužů a žen Ameriky 50. let minulého století.
Publikováno:2005
ISBN:80-7281-200-9
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.