V polovině šedesátých let minulého století byl Zdeněk Rosenbaum pokládán za jednoho z nejnadanějších mladých básníků a pokračovatele halasovského proudu v české poezii. Poté, co své básně publikoval v mnoha periodikách, mj. v Hostu do domu, Tváři, Studentu, Květech a posluchači je mohli slyšet i na několika text-apelech ve Viole, ohlásilo nakladatelství Vyšehrad v edičním plánu na rok 1968 vydání jeho první sbírky Čas němoty. Nebyla to ovšem zrovna doba pro poezii. Nakladatelství vydání knížky stále odsouvalo (v dalších letech s jiným titulem, protože Čas němoty nepříjemně evokoval skutečný stav společnosti), navíc se katolickému Vyšehradu permanentně snižovaly příděly papíru, až byl donucen svou edici poezie úplně zrušit. Autor pak (nikoli z tohoto důvodu) přestal na dlouhou dobu básně psát. Toto vydání lze tedy do jisté míry chápat jako malou splátku dávno promlčeného dluhu…
Mark Stone se vydává v doprovodu dalšího z kontrolorů na rutinní kontrolní cestu. Na čtvrté zastávce se však věci zvrtnou: jde o planetu středověkého typu a Mark při turnaji málem zabije jediného králova syna. Než se mu podaří ho uzdravit, vtrhne do království nepřítel, který ničí všechno, co mu stojí v cestě. Markovi nezbývá nicjiného, než se zapojit do války, neboť nepřítel používá strašnou zbraň nazývanou Dračí vejce. O jakou zbraň jde? Je místní provenience, nebo přišla odkudsi z vesmíru? To jsou otázky, které trápí nejen Marka Stonea, ale i jeho věrného androida Raye.
Sestavili Zdeněk Rosenbaum a Ladislav Szalai. Pozn.: Skutečně se jedná o různé povídky různých autorů, byť na stejné téma, stejného názvu. ;-) Kniha Dvojnásobný dvojník (Profil 1983) představovala zajímavý experiment: autoři si zadali deset témat a každý na dané téma napsal povídku. Zatímco Szalaiův přístup byl excentričtější, Rosenbaum tíhl k romantičtější a klasičtější poloze vyprávění. Ve své době byl Dvojnásobný dvojník nadprůměrným přínosem žánru a pozoruhodným SF debutem dvou nových autorů.
První československý román ilustrovavý igelitovými básněmi. Každého, kdo vezme tuto knihu do ruky, zcela pochopitelně napadne otázka: co je fantagor? Nebo snad kdo je fantagor? Bylo by bláhové prozrazovat tajemství čtenáři hned na záločce knihy - ostatně z odpovědí by stejně nebyl moudrý, neboť záhada zvaná fantagor se vyjeví - možná pouze v matném přísvitu - teprve při čtení celého textu. Fantagor je stejně neuchopitelný jako hrdina příběhu, démonický básník Ladislav S., o němž vypovídá jeho nejbližší přítel. Prolétá životem jako vlasatice a zanechává za sebou desítky básní, příběhů i lásek: ano, fantagor je i tajemno lásky, která nejvíce uniká, jestliže se domníváme, že užuž ji máme pevně ve svém objetí. Ladislav S. přitahuje ty nejroztodivnější situace, připomíná nám postavu Bláznivého Petříčka ze slavného filmu Jean-Luc Godarda ze 60.let, od nichž se časově také děj odvíjí. Láska, poezie a smrt jako by šly v Ladislavově osudu ruku v ruce - jako nepolapitelné sudičky, z jejichž vůle se všechny kolize básníkova života zauzlují. Román je vystavěn na principu prozaické koláže, odboček a četných ilustrací (textových i obrazových), jak je známe z díla Kurta Vonnaguta či dávných klasiků Laurence Sterna. Ironie, šarm, ale i napětí a nostalgie jsou hlavními tóninami, v nichž je tato skladba o výjimečném lidském osudu komponována.
Autorova románová prvotina o dospívání zobrazuje dramatické úseky z dvacetilého hrdinova vývoje od prvních citových zmatků ve čtrnácti letech až po nezdařené manželství a pokus o druhé kolem třiceti.
Muž v půli života na začátku nové cesty. Rozvodem rozvrácený odjíždí hrdina ze svého dosavadního života a nechává se naslepo zavát do malého města v němž začíná znovu. Získává novou práci, nové bydliště, postupně navazuje nové přátelské vztahy pomocí nichž se léčí z nepodařeného manželství, znovu objevuje své schopnosti, vzpomíná, a "rekonstuuje" svou osobnost, takže je konečně opět schopen začít nový hluboký vztah.
Stručný, moralistický příběh dvacetiletého studenta práv ze 60. let 20. století. 60. léta, kolej Větrník a velká láska. Venkovská chaloupka a jediná blízká bytost, která ho vychovala - babička Marta. Láska skončila, babička umírá, ale všechno, co mu v životě dala, zůstává v něm.
Pohádky jsou poněkud obrácené, statečné a chytré princezny pomáhají svým ženichům nebo královským rodičům; jsou oblečeny v džínách, jídlo na cestu si nosí v igelitce, vaří polévky, knedlíky, palačinky v prášku u loupežníků, kteří přepadli formanský vůz firmy Julius Meinl právě s těmito potravinami. Čtyři pohádky o princeznách, které zachraňují své milé prince nebo rodiče a jejich
Galaktický Švejk, okrajový stopník Grong, velitel transgalaktického křižníku třídy BU*, je hrdinou nejbláznivější military space opery v celé pohnuté historii tohoto žánru. Jestli si myslíte, že už vás nic nemůže překvapit, pak je Okrajový stopník určen právě vám. * transgalaktické křižníky se dle stupně odstrašujícího efektu dělí na třídy BU, BUBU a HU.
Říká se, že život je boj, výzva nebo vražedná hra (kdopak ji s námi asi hraje?). Každopádně je život vážná věc. Natolik vážná, že si z něj musí člověk umět utahovat, aby ho ve zdraví přežil. A zdá se, že Zdeněk Rosenbaum se díky svému přístupu k životu těší skvělému duševnímu zdraví, jinak by nemohl své Příležitostné básně pro blbé děti napsat. Setkejte se s neřestnou sestřenicí ze západních Čech nebo se Svědky Jehovovými, vyřešte kurdský problém, zjistěte, zda umějí Eskymáci opravdu chlastat, a mnoho dalších věcí...
Na pozadí příběhu o bourání trampské chaty v údolí řeky Sázavy se prolínají životní osudy dvou hlavních hrdinů Milana a Tomáše s životními osudy původních majitelů srubu a s historkami z počátku českého trampingu.
Kniha nás zavádí do raně feudálních Čech, na přelom desátého a jedenáctého století, kdy skončila vláda Boleslava II a začaly tahanice o přemyslovský knížecí stolec mezi jeho třemi syny Boleslavem III - Ryšavým, Jaromírem a Oldřichem.
Ještě originálnější metodu spolupráce oba autoři vynalezli ve sbírce Tajná společnost SF (Profil 1986), kterou koncipovali jako antologii nových českých autorů. Pod vymyšlenými jmény otiskli v knize vlastní povídky a zašli až tak daleko, že k povídkám přiložili své fotografie v různých maskách a převlecích (včetně skupinového fota), takže kniha opravdu budila dojem antologie mnoha autorů. Žert se vydařil, obsažené povídky již tolik ne. Svou kvalitou Dvojnásobného dvojníka nepřekonaly.
Marka odvolává generál Khov z dovolené a žádá ho, aby odletěl na absolutně bezvýznamnou planetu jménem Girsa. Její obyvatelstvo si žije spokojeně, neboť tu není nic, co by mohlo lákat ať už těžařské či jiné společnosti k porušování zákonů. Ale něco tam být musí, když se tam ztratil agent SDPP a jeho android. Mark Stone se vypravuje na rutinní výpravu, vrtá mu však hlavou, proč ho Khov požádal, a nedal mu to rozkazem?
Publikováno:2004
ISBN:80-237-3845-3
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.