Jaroslav Rokoský - knihy
Jaroslav Rokoský

Jaroslav Rokoský

 1969 česká
nehodnoceno
Mé hodnocení
Publikace je výsledkem dlouhodobého badatelského projektu historiků Ústavu pro studium totalitních režimů. Prezentuje mozaiku 55 jmen – osob, které se více či méně podílely na činnosti ministerstva vnitra na území dnešní České republiky v období komunistického režimu. Slovník se pro období 1948–1989 soustřeďuje na ministry vnitra anáměstky ministerstva vnitra (v období 1950–1953 ministerstva národní bezpečnosti) na centrální, československé úrovni. Po lednu 1969 reflektuje rovněž tři ministry vnitra České socialistické republiky. Kniha je doplněna podrobnou studií věnovanou vývoji organizační struktury ministerstva vnitra.
Publikováno: 2009
ISBN: 978-80-87211-25-0
Sborník prací vztahujících se k dějinám Československa od roku 1818 od roku 1938.Ľubomír Lipták, Josef Harna & Ivan Jakubec
Publikováno: 1999
ISBN: 80-85268-99-X
: sborník z konference k 60. výročí konce druhé světové války Sborník zkoumá různodé aspekty československého politického a společenského vývoje v letech 1945 až 1948.
Publikováno: 2005
ISBN: 80-86712-32-X
Komentované vzpomínky právníka a prvorepublikového poslance za agrární stranu Oldřicha Suchého nabízejí osobitý pohled na politické a společenské zrání mladého, meziválečného Československa, těžké období druhé republiky, nacistické okupace, na okolnosti komunistického převratu v únoru 1948 a kruté poměry padesátých let. Suchý byl za své postoje po celou válku vězněn v nacistických věznicích, především v koncentračním táboře Sachsenhausen, a po únorovém převratu tři roky v komunistických kriminálech a pracovních táborech. Po propuštění byl jako tehdy mnoho schopných a vzdělaných lidí donucen pracovat v dělnických profesích. V svých pamětech líčí kruté podmínky nacistických i komunistických věznic a lágrů a také zničující rozklad demokratických hodnot. Knihu doplňují přílohy (např. projevy Emila Háchy, svědectví politického vězně Josefa Sobotky). Třetí část knihy tvoří studie „Oldřich Suchý, agrární strana a totalitní režimy“ historika a editora knihy Jaroslava Rokoského, která osud O. Suchého zasazuje do dobových souvislostí
Publikováno: 2015
ISBN: 978-80-87912-20-1
Stopadesáté výročí narození Františka Udržala, jež připadalo na 3. ledna 2016, je vhodnou příležitostí k ohlédnutí za životními osudy a dílem význačného českého politika a sedláka. Tento státník první republiky, blízký prezidentu Masarykovi, dlouholetý ministr národní obrany a v letech 1929–1932 předseda vlády ČSR, se po květnu 1945 vytratil z veřejného povědomí, ačkoliv se podstatně zasloužil o „budování státu“. Udržal zemřel v kritickém roce Mnichova. Nacistická a komunistická historiografie v něm spatřovala nejen prominenta zostouzené první republiky, ale i čelní osobnost agrární strany, která byla hlavní státotvornou stranou meziválečného Československa. Kolektivní monografie věcně, kriticky a bez předsudků představuje a hodnotí život a dílo Františka Udržala v proměnách doby. Jednotlivé kapitoly se věnují Udržalově hospodářské a zemědělské práci, jeho působení v křesle poslance zemského sněmu a říšské rady, jako ministra obrany a premiéra, ve vztahu k agrární straně i k jeho rodné obci a kraji, jejichž zvelebování věnoval nemalé úsilí. Práce sestavená historiky Jaroslavem Rokoským a Jiřím Urbanem zaplňuje mezeru v české historiografii.
Publikováno: 2017
ISBN: 978-80-7429-633-8
Krátké texty vlivných politiků (např. T. G. Masaryk, R. Beran, J. Malypetr) a významných spisovatelů (kupř. K. Čapek) prvorepublikového Československa vykreslují aktivity i osobnostní charakteristiku Antonína Švehly. Následují dokumenty, jež rekapitulují osudy Republikánské strany měst a venkova po skončení 2. světové války.
Publikováno: 2001
ISBN: 80-7220-100-X
Studie českých i slovenských historiků věnované československým dějinám od konce druhé světové války do roku 1956.Jan Kalous & Igor Lukeš
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-7278-571-1
Období mezi 30. a 60. lety 20. století znamenalo pro tehdejší Československo a jeho společnost dobu převratných změn. Existence dvou totalitních režimů zcela zásadním způsobem poznamenala její fungování, strukturu a vnitřní uspořádání. Jakkoliv se může zdát, že zvláště s první dekádou tohoto období se česká i zahraniční historiografie dokázala již „vypořádat“, existují mnohá témata, jež zůstala poněkud stranou — ať už jimi jsou například karikatury ve službách Henleinovy strany, sebevraždy vojáků československé armády, kolaborace za druhé světové války či uprchlíci z hroutících se částí nacistického Německa. Aktuálním tématem naší historiografie je epocha komunistického Československa. Politické násilí nenávratně změnilo životy lidí i v regionu severozápadních Čech. Jaké byly počátky odporu proti bezpráví, jak vypadal místní protikomunistický odboj a jak probíhaly politické procesy v regionu? To jsou jen některá z dalších témat této kolektivní monografie zabývající se tragickým obdobím našich moderních dějin.
Publikováno: 2015
ISBN: 978-80-7239-327-5
Sborník příspěvků ze stejnojmenné konference, pořádané ve dnech 14.-16. dubna 2003 v Praze.
Publikováno: 2005
ISBN: 80-7285-053-9
Katalog stejnojmenné výstavy
Publikováno: 2017
ISBN: 978-80-7561-104-8
Publikováno: 2018
ISBN: 978-80-7561-159-8
Vzestup a pád agrární strany. Rudolf Beran (1887–1954), dlouholetý předseda agrární strany a předseda několikaměsíční pomnichovské česko-slovenské vlády, patří mezi nejtragičtější postavy našich moderních dějin. Rozsáhlá biografie historika Jaroslava Rokoského přitom nabízí víc než jen životopis politika – Beranův životje zároveň příběhem politické strany, s níž Rudolf Beran doslova spojil svůj osud. Kniha přibližuje skrze osud hlavního protagonisty krizové okamžiky našich moderních dějin a otevírá mnohé „třinácté komnaty“, na něž bychom při pohledu zpět často rádi zapomínali.
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-7429-067-1
Publikováno: 2009
ISBN: 978-80-7414-170-6
Nejkrutější věznice ve stalinském Československu byla v Leopoldově. Dne 2. ledna 1952 se tam odehrál legendární útěk. To, co se nejdřív zdálo nemožné, se rychle proměnilo v jeden z nejnapínavějších a nejsilnějších příběhů, jaké kdy komunistická ČSR zažila. Ze staré pevnosti, postavené kdysi na obranu proti Turkům, uprchla šestice politických vězňů – pět Čechů a jeden americký Slovák –, z nichž hned pět zde mělo strávit zbytek života. První ze tří svazků se zaměřuje na osudy hlavních aktérů, kteří prokázali nevšední odvahu. Jednotlivé kapitoly zachycují odbojovou činnost aktérů, pokud nějaká byla, širokou škálu spolupracovníků, zatčení, pobyt ve vazbě a výslechy, soudní procesy, v nichž byli odsouzeni k trestům smrti, které byly posléze změněny na doživotí. Popisuje jejich vězeňskou anabázi až po pobyt v Leopoldově, nejstřeženější věznici v zemi, kam doputovali jako nejtěžší zločinci. Druhý svazek pojednává o samotném útěku z Leopoldova. Ve dvaapadesátém roce se z odvážných mladých mužů, politických vězňů, stali prchající štvanci. Každý chybný krok znamenal nebezpečí zatčení. Jejich anabáze na útěku vypovídají o stavu tehdejší české a slovenské společnosti mnohé – jestliže se za války vědělo, komu se dá věřit a před kým se mít na pozoru, nyní nebylo často zřejmé, na čí straně kdo stojí, jak se kdo zachová. Třetí svazek líčí poměry ve staré pevnosti, kde trpkost a každodenní tíhu existence v padesátých letech pociťovali muži různého přesvědčení, vyznání, povolání a věku. V tíživé době, kdy se uplatňovalo „třídní“ pojetí trestu a náčelníci věznice s dozorci byli instruováni, že s odsouzenými nemají mít žádné slitování, si zde prožili své. Jednotlivé kapitoly popisují, kdo se jak za mřížemi choval, jak proběhla vzpoura v Leopoldově v srpnu 1955 a jaký vzkaz vyslali vězni na Západ. Závěrená kapitola je truchlivou bilancí – kteří muži už branou vězení neprošli a zemřeli za mřížemi naplňujíce tak dobové tvrzení, že do Leopoldova se vchází a z Leopoldova vynáší.
Publikováno: 2021
ISBN: 9788020032249
Přesně sto let poté, kdy vyšla rozsáhlá vlastivěda žateckého okresu se sedmnáctičlenný autorský kolektiv pokusil nově zpracovat dějiny Žatce – přirozeného historického centra středního Poohří a střediska světoznámé chmelařské oblasti. Region byl intenzivně osídlený už od pravěku. V první polovině 10. století vzniká v Žatcivýznamné sídlo přemyslovské hradské správy. Jméno samotné (Satzi) se poprvé objevuje v písemných pramenech už k roku 1004. Přerod raně středověké sídelní aglomerace v město posvětil udělením privilegií Přemysl Otakar II. roku 1265. Od té doby se mnohokrát v historii města promítly osudy celého českého státu. Autoři se nevyhýbají ani složité problematice poznamenané koexistencí dvou zde žijících národů – Čechů a Němců. Poprvé jsou zde uceleně prezentovány i dějiny 20. století až do roku 1989. Speciální kapitola je věnována historii pěstování chmele na Žatecku. Čtenář najde v knize mnoho nových i dosud nepublikovaných informací o historickém vývoji města, kde je pivo doma. Publikace vychází u příležitosti oslav milénia první písemné zmínky o Žatci.
Publikováno: 2004
ISBN: 80-7106-443-2