Záhadný hongkongský boháč Eduard Manneret byl nepochybně zavražděn. Pohnutky zločinu však zůstávají nejasné, stejně jako skutečná totožnost vraha a také osoba vypravěče, který se snaží rekonstruovat vše, co se toho večera odehrálo. Jednotlivá fakta se skládají v celek, který však sám o sobě představuje jednu velkou hádanku. Situace i osudy postav se propadají do sebe jako nekonečně se zmenšující, a přesto stále stejné čínské krabičky v záblescích zastaveného času, aby se pak děj dal znovu do zběsilého cyklického pohybu. Kolikrát krásná míšenka povede černého psa nočními ulicemi, kolikrát bude tento nebo jiný pes rvát šaty na těle dívky v tajném divadle Modré vily? Je to detektivka, nebo spíš příběh erotického poblouznění sira Ralpha Johnsona, který opakovaně projíždí tropickým městem v zoufalé snaze opatřit si peníze na vykoupení prostitutky Lauren? Autor si v duchu "nového románu" brilantně pohrává s klasickými vyprávěcími postupy detektivní a magazínové erotické prózy, tím neodolatelněji však čtenáře vtahuje do tajemného, obtížně definovatelného děje a dává mu pocítit ošidnost reality, jak ji známe, v míře, které dosáhla jen málokterá kniha tohoto žánru.
Románová prvotina francouzského spisovatele (nar. 1922), čelného představitele tzv. „nového románu“. Je založena na případu domnělé vraždy, při jejímž řešení se detektiv nakonec sám stává vrahem, ba dokonce, jak vše svědčí, otcovrahem. Na čtenáře klade nemalé nároky, neboť jej nutí, aby sám určil vývoj události v nejednouaž neproniknutelném houští skutečností a pravděpodobností.
Agent francouzské tajné služby přijíždí do válkou zničeného Berlína, aby zde splnil tajné poslání, místo toho však zabředne do bludiště vzpomínek a asociací z vlastního dřívějšího života. Autor přišel po dlouholeté odmlce s detektivkou, která sice staví na osvědčených postupech nového románu, ale používá je s mírou a kritickým nadhledem. Čtenáři se tak do rukou dostává text, který kromě toho, že je velmi poutavý a strhující, svým způsobem dovršuje a vykládá Robbe-Grilletovu celoživotní tvorbu.
Rozprávka pre dospelých, fantasmagorická fikcia, nevhodná pre citlivejšie povahy. Hlavnými postavami sú otec a jeho pätnásťročná dcéra Gigi, odkázaní jeden na druhého po záhadnej smrti manželky a matky. V rámci domácej výchovy a vzdelávania otec svoju dcéru iniciuje do sveta silových mužsko-ženských vzťahov a náboženského i telesného utrpenia. Situácia sa však skomplikuje vo chvíli, keď Gigi objaví fotografie svojej matky v úlohe martýrky a neuvedomí si, že scény mučenia zrejme presiahli hranice divadelnej inscenácie...
V zrkadle spomienok je prvým dielom autobiografickej trilógie Alaina Robbe-Grilleta. Pre tých, ktorí poznajú jeho románovú a filmovú tvorbu, je táto kniha prekvapením a to nielen svojim obsahom ale predovšetkým formou rozprávania: líši sa od jeho ostatných románových diel predovšetkým subjektívnym tónom, ktorý tu dominuje nad snahou o objektívny opis, taký typický pre nový román, ktorého je Alain Robbe-Grillet zakladateľom a ideológom. Pre mnohých čitateľov bude táto kniha aj objavom: objavia sa v nej a cez ňu iného autora ako bol ten, ktorého poznali pred mnohými rokmi cez jeho romány Gumy a Žiarlivosť alebo cez filmy Vlani v Marienbade a najmä dva koprodukčné Muž, ktorý luže a Eden a potom. A tí, ktorí ho dosiaľ nepoznali, objavia pozoruhodnú osobnosť prozaika, esejistu a teoretika, človeka, ktorý dokáže s citovou vrúcnosťou a zaujatosťou rozprávať práve tak o svojej tvorbe a jej problémoch ako o svojom detstve v rodičovskom dome a o svojej rodine, ktorej tradície a duchovný odkaz v sebe stále nosí.
Jedno ze zásadních děl jednoho z největších francouzských spisovatelů 20. století, jednoho ze zakladatelů nového románu, Alaina Robbe-Grilleta. Mathias, neúspěšný obchodní cestující, se po pětatřiceti letech vrací na svůj rodný ostrov. Dva dny poté je na pláži nalezena utonulá třináctiletá dívka s tělem zohaveným mořskými kraby. Čtenářova pozornost je neustále narušována Mathiasovými vjemy, pohyby a představami, až si nakonec uvědomí, že se nachází uvnitř mysli vražedného maniaka. Přesto, že příběh dosáhne hrozivého vyvrcholení v podobě znásilnění a vraždy, pochyby nad tím, kdy a zda byl vůbec zločin spáchán, přetrvávají.
Závažný teoretický výboj představitele francouzského „nového románu“ směřuje k vytyčení netradiční románové struktury, která je průzkumem, v němž není nic známo předem, kde neexistuje předběžný hotový výraz. Eseje pocházejí zlet 1955 až 1963 a spočívají v úvahách na obecné úrovni i v konkrétním pohledu na vybrané spisovatele (mj. i S. Becketta a R. Pingeta). P. Pujman v doslovu výstižně resumuje, jak u Robbe-Grilleta „z noetiky roste poetika“ a zároveň kritizuje pojetí, které odmítá spatřovat ve významu neoddělitelnou součást člověkova kontaktu s předměty.
Francouzský název díla má dvojí význam: žárlivost a žaluzie. Vypravěč popisuje opakující se situace tří bělošských majitelů banánových plantáží. Nejmenovaný pozorovatel, manžel ženy zvané A, sleduje setkávání ženy se sousedem Franckem. Nikde není ani zmínka o jejich milostném vztahu, ale je naznačen mnoha detaily. Není zdeděj s časovou následností – často časové přeskoky a návraty, rekapitulace. Detailně popisuje opakující se situace. Vše je pozorováno jakoby skrz žaluzie a navzdory objektivnímu popisu událostí naznačuje subjektivní pocit žárlivosti.
Publikováno:1965
ISBN:22-081-65
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.