Borderland: A journey through the history of Ukraine
O rovinatú, úrodnú a pre útočníkov osudovo lákavú Ukrajinu po stáročia bojovali silnejší susedia. Hoci jej moderné národné hnutie sa datuje od začiatku 19. storočia, skutočnú nezávislosť získala až v roku 1991, keď sa rozpadol Sovietsky zväz. Kniha britskej historičky rozpráva príbeh Ukrajiny od úplného začiatku. Pred tisíc rokmi bola centrom prvej veľkej slovanskej civilizácie, Kyjivskej Rusi. V roku 1240 sem z východu vtrhli Mongoli a nasledujúcich sedem storočí bola Ukrajina rozdelená medzi bojujúcich susedov: Litovcov, Poliakov, Rusov, Rakúšanov a Tatárov. Znovu a znovu sa pohraničie menilo na bojisko: počas kozáckych povstaní v 17. storočí, vojen Ruska so Švédskom v 18. storočí, občianskej vojny v rokoch 1918 až 1920 a počas nacistickej okupácie, ako aj v nasledujúcom storočí, keď sa opäť ku slovu a vymysleným nárokom prihlásilo Rusko. Ukrajina je väčšia ako Francúzsko, počtom obyvateľov sa takmer vyrovná Veľkej Británii a má potenciál stať sa jedným z najmocnejších štátov v Európe. V tejto precízne napísanej a prenikavej knihe Anna Reidová kombinuje výskum a vlastné skúsenosti, aby zmapovala tragickú minulosť Ukrajiny. Od poľských kostolov vo Ľvive až po uhoľné bane v rusky hovoriacom Donbase, od haličského štetlu po tatárske chatrče na Kryme, kniha skúma boj Ukrajiny o vybudovanie vlastnej národnej identity, identity, ktorá sa vyrovnáva s krvavou minulosťou a zahŕňa všetky národy v jej hraniciach.
Osmého září 1941, jedenáct krátkých týdnů poté, co Hitler zahájil operaci Barbarossa, byl obklíčen Leningrad. Obležení se nepodařilo prorazit dva a půl roku a během 872 dní blokády ve městě zahynuly dva miliony lidí. Pokud by město padlo, zřejmě by historie druhé světové války a dvacátého století vypadala jinak. V knize Leningradautorka poutavě popisuje celou blokádu i to, co jí předcházelo. Široce čerpá z rozhovorů s pamětníky a deníkových zápisků účastníků bojů a obléhání z obou stran, oficiálních memorand, hlášení a jiných zdrojů. Vychází také z nově otevřených sovětských archivů, které jí umožňují odhalit závoj nad skutečností, jímž realitu města zakrývala po dlouhou dobu sovětská propaganda.
Kniha Šamanův plášť je hlubokou sondou do života sibiřských domorodců, kteří jsou ruským protějškem amerických indiánů či australských domorodců. V sedmnáctém století byli porobeni kozáky, kteří sem přicházeli za vidinou bohatství; vláda ruských carů z nich udělala nevolníky a zavlekla sem neštovice a chřipku, jejichž epidemieje téměř zdecimovaly; a za Stalina byli stříleni nebo posíláni do Gulagů a přece se o nich ruské dějiny sotva zmiňují. Ačkoli je dnes domorodých Sibiřanů přes milion, stále praktikují šamanismus a buddhismus a začínají se dožadovat práv na zemi svých předků, oplývající bohatstvím ropy a diamantů, mnoho západoevropanů ani neví, že vůbec existují. Šamanův plášť byl napsán proto, aby tuto situaci napravil. Podkladem pro knihu je velké spektrum pramenů, počínaje lidovými pověstmi přes zprávy KGB až po rozhovory s mnichy a šamany, lovci sobů a etnografy, těmi, kdo přežili vyhnanství i stranickými apparatčiky. Projdete s ní čtyřmi sty let sibiřských dějin, počínaje nájezdy kozáků na osady tatarského chanátu a konče bojem zastánců práv domorodců proti enormnímu rozvoji ropného průmyslu, a procestujete napříč zemí, jež zaujímá jednu sedminu zemské pevniny, od mongolských jurt až k arktickým velrybářským stanicím. Výsledkem je živý skupinový portrét národů, které patří k nejpozoruhodnějším a nejohroženějším na světě, ale také připomínka toho, že ačkoli Rusko přišlo o své středoevropské impérium, stále ještě vlastní to asijské.
Publikováno:2004
ISBN:80-7341-146-6
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.