Verše z let 1886–1889. Sbírka přináší sonety a jiné texty věnované přírodě rodné země a jejímu zemědělství, vzpomínkám na sny dětství, biblickým motivům a připomínkám českých básníků. Zakončena je Fragmentem pekelné melodie o střetu básníka se satyrem či ďáblem.
Listy odvahy a důvěry. Ve verších jsou představovány vzpomínky na právě skončenou válku, obrazy půvabných mořských krajin a zásluhy velikánů, jako je Alois Jirásek. Národ, přirovnávaný k jablku, které zrálo celá staletí, přísahá věrnost, bratrství a svobodu. Druhé, pozměněné vydání.
Povídky a písničky s podtitulem Děti. Básnickou formou podává pohádky, legendy a pověsti se známými i neznámými hrdiny, o přírodě i zvířátkách a také několik básní o české historii.
Častým námětem poezie Františka S. Procházky je venkovský svět s postavou oráče, motivuje ho blízkost přírody, roční období a vztah dětí ke zvířatům. Nechá se inspirovat lidovou slovesností, využívá různá pořekadla a říkadla.
Soubor epigramů a krátkých básniček o Karlových Varech, které vznikly při básníkově návštěvě Varů. Autor si všímá historie lázní, německého vlivu a poněmčování města, památek i hostů, s kterými se setkal.
Opičák Fuk je chycený v Africe, odvezen do Evropy – do Čech, kde jej koupí pan Kropáček. Po mnoha dobrodružství a někdy i lumpárnách se stane hrdinou, když vyplaší zloděje a dokonce zachrání malé dítě z hořícího domu. Přitom se mu stále stýská po rodné Africe… Vrátí se někdy domů?
Sbírka epigramů přináší humornou kritiku lidských nešvarů, politiky, zlodějství a tlachalství; část epigramů byla využita také při přípravě sbírky Vosy. Podle žertovného tvrzení na konci knihy vyšlo 7435 výtisků vesměs na papíře, 17 arabsky číslovaných na elzeviru Peau de vierge a 1 římsky číslovaný na egyptském pergamenu Jusuf Az-Ham-Ba v Alexandrii.
Verše z let 1885 až 1910. Sbírka obsahující přírodní lyriku věnovanou babímu létu, jarní náladě či Hanácké dědině; pokračuje milostnou a přemítavou lyrikou a zakončena je souborem žertovných veršovaných pohádek a humoresek.