Rozsáhlá zřícenina gotického hradu Orlíku se nalézá na kopci necelé dva kilometry východně nad městem Humpolcem. Díky výborné poloze na výškovém převisu tak kontroluje jak orel své okolí. Z hradních paláců ještě dnes shlédnete široké okolí. Lesní výseč dává rozhled do vzdálenosti čtyřiceti kilometrů k Pelhřimovu a Jihlavě.Jinak je zřícenina skryta v hlubokém lesním masivu, zbytku pohraničního hvozdu Českého království. Přestože jsou zde lesy vůči vrcholnému středověku již řidší, je možno na jedné z nejstarších map Čech z roku 1518 v těchto místech sledovat lesní masiv, jenž je částečně dělen vidlicí cest na tzv. „Les Borek“, který byl původní součástí pohraničního hvozdu českomoravského pomezí - dnešní Českomoravské vrchoviny. Z hradu samotného je zachována hranolová věž, druhá hradní brána, bašta, zbytky opevnění a podsklepených paláců a černá hradní kuchyně s funkční chlebovou pecí. Pod hradem při cestě k osadě Rozkoši se na místě zaniklého poplužního dvora nalézá středověká studně. Hrad dnes patří městu Humpolec a spravuje ho společnost Castrum o.p.s. Díky tomu je o něj dobře postaráno. Probíhá výzkum i rekonstrukce, je přístupný veřejnosti a koná se zde řada kulturních akcí.
Historická paměť patří dnes k frekventovaným pojmům. Se samozřejmostí jej užívají média i politici. Má být škola hlásnou troubou „politicky korektní paměti“? Jakou paměť má reprodukovat? A má vůbec nějakou reprodukovat? Jaká by měla být její pozice ve stále intenzivnějších kulturních válkách? Na tyto i řadu dalších otázek se snaží kniha odpovědět. Nebo si je alespoň položit. Čtenář v ní najde výběr ze současných přístupů memory studies a jejich aplikací na konstruktivisticky orientovanou výuku dějepisu. Hlavním předmětem zájmu jsou hrané filmy o tzv. normalizaci, resp. jejich divácká recepce. Autor analyzoval tisíce komentářů na portálu csfd.cz a pokusil se formulovat, jak vypadá kolektivní paměť v digitálním věku a co z toho vyplývá pro školní vzdělávání.
Třetí odboj v didaktické perspektivě: Dějiny v diskuzi
Odboj a odpor proti komunistickému režimu patří mezi málo probádaná historická témata. Probíhající odborná diskuze je čas od času stimulována prudkými společenskými a politickými spory o jeho povahu. Tato kniha má v první řadě pomoci učitelům na základních a středních školách s výukou komplikovaného tématu. Čtenáři v ní najdou přehled konceptů rezistence a informace o stavu základního výzkumu. Teorii doplňují tři překladové studie, které přibližují soudobé uvažoání o rezistenci a výuce kontroverzních témat. Jádro knihy pak tvoří čtyři kapitoly o konkrétních případech, ilustrující rozdílnost forem a motivaci k protikomunistické rezistenci. Historický výklad je doplněn didaktickými úvahami o principech historického myšlení a dobré výuky dějepisu.
Publikováno:2020
ISBN:978-80-7422-594-9, 978-80-87912-96-6
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.