Ferdinand Peroutka - knihy
Ferdinand Peroutka

Ferdinand Peroutka

Karel Tužil

Pseudonym
 1895 -  1978 česká
nehodnoceno
Mé hodnocení
Publikováno: 1932
Publikováno: 1925
Výbor kulturně-politických rozhlasových úvah nesoucí název po památné větě, jíž Ferdinand Peroutka tak často uzavíral své komentáře na vlnách Svobodné Evropy: „Budeme pokračovat.“ Exilové vydání. Uspořádal Jiří Kovtun, grafická úprava Věra Držmíšková, návrh obálky s použitím obrazu Petra Horáka Barbora Munzarová.
Publikováno: 1984
ISBN: 0-88781-137-X
Stěžejní dílo autora vydané ve 4 svazcích, ve kterém se zabývá historií Československa v letech 1918-1922.
Publikováno: 1991
ISBN: 80-7106-040-2
Budování státu, které vycházelo v letech 1932 – 1938 nejdříve sešitově a v letech 1933 – 1936 knižně, je stěžejním dílem Ferdinanda Peroutky, politického publicisty, literárního kritika, esejisty a spisovatele, jednoho, jednoho z nejvýraznějších představitelů české kultury 20. století. Budování státu je nepostradatelné pro každého, kdo chce blíže poznat historii vzniku a počátků československého státu. Autorovi se podařilo vyzdvihnout dramatické události a situace, jimiž se doba let 1918 – 1922 vyznačovala, vykreslit výstižné portréty významných osobností politického života té doby a vytvořit působivý obraz velice složitého a nesnadného období.
Publikováno: 2003
ISBN: 80-200-1121-8
Publikováno: 2003
ISBN: 80-200-1122-6
Jedinečný a zasvěcený výklad historie budování Československa z péra předního žurnalisty první republiky.
Publikováno: 1991
ISBN: 80-7106-036-4
Druhý díl monumentálního kompedia o politice a společnosti ČSR z pera předního publicisty Masarykovy republiky.
Publikováno: 1991
ISBN: 80-7106-037-2
1920 Budování státu je nepostradatelné pro každého, kdo chce blíže poznat historii vzniku a počátků československého státu.
Publikováno: 1991
ISBN: 80-7106-038-0
Závěrečný díl čtyřdílné série.
Publikováno: 1991
ISBN: 80-7106-039-9
V krátké eseji autor polemizuje s rozhodnutím prezidenta Edvarda Beneše v den, kdy podal abdikaci jako prezident a kdy jeho nerozhodnost způsobila převzetí moci komunisty ve státě v únoru 1948.
Publikováno: 1993
ISBN: 80-85467-98-4
Sborník sestavený s cílem přiblížit Peroutkovu osobnost a jeho životní osudy.
Publikováno: 1995
ISBN: 80-7106-063-1
Výběr nejlepších komentářů novináře Ferdinanda Peroutky. Unikátní a dosud nepublikované rozhlasové vstupy z počátečního, mimořádně krutého, období komunistického režimu v Československu. V roce 1951 se Ferdinand Peroutka v New Yorku stal jedním ze zakladatelů rozhlasové stanice Svobodná Evropa a jejím prvním ředitelem. Na rozhlasových vlnách hovořil k lidem doma každý týden řadu let. Jeho politické komentáře představují mimořádně zajímavou část poválečné publicistiky a jsou propojeny průvodním slovem a vysvětlivkami Jana Bednáře, vedoucího redaktora zahraničně politické rubriky Českého rozhlasu a držitele Ceny Ferdinanda Peroutky za rok 2012. Peroutkova zamyšlení nikterak nezastarávají. Naopak jsou nezbytným pramenem poznání české historie i událostí dneška. Unikátní komentáře nalezené v kalifornském archivu Svobodné Evropy zazněly poprvé v pořadu Názory a argumenty na ČRo 6.
Publikováno: 2013
ISBN: 978-80-87530-13-9
Předkládaná kniha edičně zpracovává juvenilní texty významného českého novináře Ferdinanda Peroutky (1895–1978), které vyšly jako jeho první literární a kritické pokusy v letech 1913–1918, tedy dříve, než nastoupil profesionální dráhu politického novináře. Kniha obsahuje edici jeho nově objeveného románu Nová matka (1913), vydaného pod pseudonymem Karel Tužil, a dále jeho drobné prvotiny, báseň, prózy, články o literatuře, výtvarné referáty o soudobých výstavách a články o umění a společnosti zahrnující úvahy o národním umění, sociální situaci českých spisovatelů, důvodech českého antisemitismu, obhajobu názorů F. X. Šaldy proti Emanuelu Rádlovi, nebo článek o revolučnosti posledního roku války. Texty jsou opatřeny poznámkami pod čarou, které odkazují na dohledané citáty nebo zmiňovanou literaturu. Kniha obsahuje kromě vlastní ediční části také úvodní studii, která usiluje o nové pojetí Peroutkova života a tvorby v období (převážně) první světové války, a snaží se interpretovat dosud nejasná místa jeho životopisu. Dále je doplněna rozsáhlou ediční poznámkou, která vysvětluje, jak byly shromážděny texty obsažené v knize, upozorňuje na texty, u kterých nelze jednoznačně doložit Peroutkovo autorství, které nebyly do souboru zařazeny, a také popisuje, jakým způsobem byly jazykově upraveny texty v něm obsažené. Ediční část je kromě úvodní studie doplněna soupisem editovaných textů v jejich časové posloupnosti, seznamem pramenů a použité a citované literatury a rovněž rejstříkem osob s jejich životopisnými daty a stručnou charakteristikou činnosti.
ISBN: 978-80-7036-812-1
Kritická úvaha o národním charakteru Čechů.
Publikováno: 1924
Publikováno: 2000
ISBN: 80-7057-043-1
Publikováno: 1927
Vůbec poprvé se mohou čeští čtenáři seznámit s obrovským množstvím pravidelných promluv Ferdinanda Peroutky psaných pro československé vysílání RFE. V tak velkém rozsahu zatím nebyly knižně publikovány, nejde však o veškeré příspěvky, nýbrž o výbor z nich vycházející ve třech objemných svazcích. První svazek představuje léta padesátá, druhý a třetí pak léta šedesátá a sedmdesátá. Všechny tři svazky jsou opatřeny poznámkami, v prvním jsou navíc jmenné vysvětlivky vztahující se ke všem třem dílům, druhý díl by měl obsahovat fotografickou přílohu a třetí CD s nahrávkou Peroutkova hlasu.
Publikováno: 2003
ISBN: 80-7203-496-0
Druhý díl výboru promluv Ferdinanda Peroutky psaných pro československé vysílání RFE navazují svým charakterem na díl první. Liší se snad jen tím, že zatímco léta padesátá mohl Peroutka komentovat jako „účastník“, v dalších letech se přece jen projevuje, že mu chybí přímý dotyk československé reality, bezesporu se také meziřádky projevuje rostoucí rozčarování z pojetí smyslu existence RFE. Přesto se čtenáři dostávají do rukou texty, které mu dovolují nahlédnout zpět do světového dění dvou nikoli bezvýznamných desetiletí minulého století a znovu si oživit dobu, která představovala permanentní spor mezi Západem a Východem, často spíš spor „mocných“ či po moci bažících, kteří nezřídka své diskuse vedli na území a prostřednictvím států malých. Oba díly obsahují poznámky, jmenné rejstříky, díl třetí pak fotografickou přílohu vztahující se ke všem třem dílům zároveň.
Publikováno: 2005
ISBN: 80-7203-577-0
Třetí díl výboru promluv Ferdinanda Peroutky psaných pro československé vysílání RFE navazují svým charakterem na předešlé dva. Liší se snad jen tím, že zatímco léta padesátá mohl Peroutka komentovat jako „účastník“, v dalších letech se přece jen projevuje, že mu chybí přímý dotyk československé reality, bezesporu se takémezi řádky projevuje rostoucí rozčarování z pojetí smyslu existence RFE. Přesto se čtenáři dostávají do rukou texty, které mu dovolují nahlédnout zpět do světového dění dvou nikoli bezvýznamných desetiletí minulého století a znovu si oživit dobu, která představovala permanentní spor mezi Západem a Východem, často spíš spor „mocných“ či po moci bažících, kteří nezřídka své diskuse vedli na území a prostřednictvím států malých. Oba díly obsahují poznámky, jmenné rejstříky, díl třetí pak fotografickou přílohu vztahující se ke všem třem dílům zároveň.
Publikováno: 2006
ISBN: 80-7203-578-9
Publikováno: 1985
Románová příloha Milotického Hospodáře.
Podtitul: Výbor z politické publicistiky Vybral, uspořádal, edičně připravil a předmluvu napsal Daniel Bohdan.
Publikováno: 1991
ISBN: 80-04-25550-7
Publikováno: 1991
ISBN: 800425515,
Peroutkův román Oblak a valčík vznikl na základě zkušenosti z věznění v nacistickém koncentračním táboře. Ojedinělý román v české a možná i světové literatuře, který jako málokteré umělecké dílo zobrazuje válku a nacismus, jak se tato dvě spojená zla projevují v lidské existenci. Co dělají s osudy, charaktery a chováním desítek postav, spojených tím, že se ocitly pod ohromným lisem neosobních dějin. Historických románů z druhé světové války je celá řada, ale Peroutka vytvořil něco zvláštního a neopakovatelného: rozpohyboval živé dějiště světa, jež je složeno z vypjatých i obyčejných osudů, které se setkávají v podání velkého ironika. Ten je vede do věznic, káznic, koncentračních táborů, na popraviště i na palebnou linii třeba stalingradských zákopů. Pozoruje je při jejich iluzích, nadějích, zoufalstvích i během jejich smrti. Zobrazuje jejich hanebnost, fanatismus, krutost a zaslepenost. Sklání se před jejich odvahou, zásadovostí i prostou slušností. Je s nimi, a zároveň jako by mu cosi nedovolovalo k nim zcela sestoupit, snad proto, že by to bolestí a lítostí nevydržel.
Publikováno: 1948
Soubor literárních kritik.
Publikováno: 1939
Román nazírá vztah jedince a dějin v jiném podání, než je historická realita. Vychází z nápadu možné záchrany Johanky z Arku před upálením a sleduje tragikomický osud hrdinky, která přežila své životní poslání… Vydáno posmrtně v exilovém nakladatelství v Torontu, r. 1980. Obálku navrhla Barbora Munzarová.
Publikováno: 1980
ISBN: 0-88781-087-X
Výbor shromažďuje eseje a kritiky tvorby literátů meziválečného období, ale i úvahy nad některými světovými liter. osobnostmi.
Publikováno: 1993
ISBN: 80-204-0349-3
Publikováno: 1947
Ferdinand Peroutka je jednou z markantních osobností československého novinářství, ne-li nejmarkantnější vůbec. Spoluurčoval duchovní klima první republiky, a to nejen svými politickými úvodníky, ale i zasvěcenými analýzami kulturních, hlavně literárních události a osobností. Jako málokdo postřehl, v čem spočívá síla idejí T. G. Masaryka; nebál se postavit Karla Havlíčka Borovského před oči národu zcela jinak, než bylo do té doby zvykem; odvážil se postavit proti "papeži české kritiky" F. X. Šaldovi; poprvé- a zase proti tehdejšímu skoro oficiálnímu názoru- rozpoznal jedinečné spisovatelské nadání Karla Poláčka; polemizoval s Vladislavem Vančurou; odhadl zcela přesně básnické možnosti Vítězslava Nezvala v jeho počátcích tvorby...
Publikováno: 1977
Výbor z rozhlasových projevů 1951 - 1977.
Publikováno: 1995
ISBN: 80-200-0514-5
Soubor povídek provázaných redakčním prostředím a psaných pod silným dojmem Čechova a ruské literatury obecně, které jsou v zájmu udržení anonymity Peroutkových kolegů zasazeny právě do Ruska.
Publikováno: 1919