Tato kniha je zdánlivě souhrnem tří povídek, protože jsou to jen tři z faset jednoho krystalu. Pouštím se na kluzkou půdu předvídání budoucnosti, při které budou mnozí skřípat zuby nebo si klepat na čelo. Ale proč to nezkusit? Na konci knihy je zcela konkrétní časová osa, která by měla leccos objasnit. Protože slova jsou mnohdy zraňována častým používáním, názvem knihy jsou jen číslice: 100 - 1000 - 10 000.
Čtyři roky po profilové sbírce „Stroj do lepších časů“, která mapovala hlavně autorovo působení v soutěži Cena Karla Čapka, se fanoušci a čtenáři Jiřího Olšanského dočkali další jeho knihy. „Prostor k navštívení“ tentokrát přináší tři nestejně dlouhé novely, první se odehrává v blízké budoucnosti, kdy je lidstvo konfrontováno s mimozemskou návštěvou, která jej přiměje k zamyšlení nad jinými způsoby komunikace, druhá připomene pohnutý život moravského světoběžníka v době císaře pána a poslední nám přiblíží husitskou epizodu života knížete Zikmunda Korybuta. Tři příběhy, plné neotřelých myšlenkových spojení promyšleně vyjádřených vybraným a přesto hravým jazykem, vrací čtenáři radost ze čtení české beletrie.
Dvanáct povídek knihy Stroj do lepších časů tvoří ucelenou součást tvorby jednoho z nejoriginálnějších autorů Ceny Karla Čapka. Bude vesmír obydlen roboty, kteří se v mnohém podobají lidem, a lidmi podobými robotům? Komu bude kočovná herecká společnost hrát Shakespeara, až o něj lidé ztratí zájem? Má cestovatel v čase v době vrcholícího teroru Francouzské revoluce šanci splnit nesplnitelnou misi? Jsou ve světě Vrong Vudu podvodníci vědci nebo kartářky? Co si počít s poselstvím mimozemšťanů určeným jedinému člověku? Lze si pojistit reinkarnaci dle vlastního výběru?