Tato publikace vznikala několik posledních let a je průřezem nejlepší fotografické tvorby Kamila Voděry, jenž se jako zdejší rodák trvale věnuje Brandýsu nad Labem a Staré Boleslavi jako jednomu z hlavních témat své umělecké i propagační práce. Také „vynález“ posledních let, letecká fotografie, k níž má Kamil Voděra dobrodružně vřelý vztah, činí tuto knížku zvláštní, a vedle detailních poetických pohledů na krásy památek nám město Brandýs nad Labem - Stará Boleslav představuje jinak, než jsme zvyklí.
Karel I. (1887–1922), poslední z českých králů (1916–1918), byl Habsburk i potomek Přemyslovců. V mládí sloužil u dragounského pluku v Brandýse nad Labem a ve Staré Boleslavi, dobře mluvil česky a brandýský zámek si v roce 1917 koupil do osobního vlastnictví. Čechy měl rád, rád sem zajížděl a pozitivní vztah k zemím i lidu Korunysvatováclavské si zachoval až do své předčasné smrti ve vyhnanství na ostrově Madeira v roce 1922. V roce 2004 jej papež Jan Pavel II. prohlásil blahoslaveným a v dlouhé řadě českých panovníků se tak stal druhým světcem po svatém knížeti Václavovi. V tragickém a dojemném životní příběhu císařského páru Karla a Zity sehrála důležitou úlohu celá řada lidí z českých zemí a českého původu, a i proto by se v naší historické paměti měl stát příběhem znovu živým, chceme-li se konečně objektivně ohlédnout za vlastní minulostí a lépe se pak orientovat v současném, neméně komplikovaném a ohroženém světě.
Autor knihy je rytířem Řádu svatého Řehoře. Kniha sleduje životní příběh blahoslaveného arcivévody Karla, jeho vojenský život a pobyt na Brandýském zámku a ve Staré Boleslavi. Jedna z kapitol je věnována Dr. Ottu Habsburskému. Kniha obsahuje unikátní fotografie i dobové barevné pohlednice. Heraldické obrazy namaloval Zdirad Čech. Recenzi knihy provedl historik Dr. Jiří Rak. 2., dopl. vyd.
Práce shrnuje stávající poznatky týkající se plánování a provádění nacistické „eutanázie“ osob s duševním a mentálním postižením, která byla první masovou vraždou nacistického režimu na území českých zemí v letech okupace a druhé světové války (1939–1945). Na základě podrobné heuristiky rekonstruuje její rozdílný průběh v tzv. Říšské župě Sudety a v protektorátu.
Jsou dějinné události vězněm svého času, nespojitými epizodami bez vyššího smyslu? Nebo obsahují nějaká poselství, jimž můžeme i dnes rozumět? A rozumíme správně, když naši předkové uvažovali úplně jinak? Jsou vůbec doby minulé důvodem k optimismu? Je ještě naděje? Trochu mysteriózní pozadí velmi starého domu, nadaného pamětí a schopností rozpoznat dobré od zlého, spojuje přímo či nepřímo několik postav, které by snad mohly odpovědět. Nebo aspoň naznačovat. Ti, kteří tu skutečně byli – muž z pravěku, kupec Sámo, Ibráhím z Tortosy, Přemysl Otakar II. i císař Karel IV. A také ti, kteří docela snadno existovat mohli – holandský rytmistr kavalerie, pražská židovská rodina, bezejmenný normalizační disident či stejně bezejmenný šíbr doby nedávné. Mnoho otázek – málo odpovědí. Dům na ně hledí se starozákonní přísnosti.
Publikováno:2020
ISBN:978-80-7568-211-6
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.