Publius Ovidius Naso - knihy
Publius Ovidius Naso

Publius Ovidius Naso

 -43 -  17 italská
nehodnoceno
Mé hodnocení
Publikováno: 1924
Jedná se o kalendář, který probírá římské svátky, popisuje obřady s nimi spojené, vysvětluje jejich původ, vypráví pověsti spojené s jednotlivými dny a píše o zvláštnostech na nebi. Při sepisování tohoto díla se opíral především o Varrona. Popsáno je pouze prvních 6 měsíců, pak byl poslán do vyhnanství a dílo již zůstalo nedokončeno.
Publikováno: 1942
Závěrečný svazek Spisů starořímského básníka, jehož dílo dnes prožívá skvělou renesanci. Obsahuje především slavný cyklus Kalendář, v němž chtěl vyprávět báje a pověsti vázané k jednotlivým svátkům a památným dnům, ale z něhož pro vypuzení do vyhnanství stačil napsat právě polovici, dále Žalozpěvy a konečně českypoprvé v úplnosti vycházející Listy z Pontu, v nichž obou vyzpíval svůj žal a stesk po domově.
Publikováno: 1966
Publikováno: 1925
Milostná poezie římského básníka, jemuž vynesla věky přetrvávající slávu, ale bývá i pokládána za jednu z příčin jeho smutného konce ve vyhnanství. Něžně i směle, cudně i smyslně vyzývavě v ní zpívá o svém vlastním milostném životě, dále formou milostných dopisů žen a milenek bájných hrdinů vypráví o zklamání z lásky i bolesti z odloučení a konečně v posledních dvou sbírkách radí, jak lásku získat a naučit se jejímu umění i naopak zase, jak se jí ubránit a vyléčit se z ní.
Publikováno: 1963
ISBN: 01-025-63
Výběr obsahuje pět listů z Ovidiovy sbírky Heroides (Listy heroin), která v původním originále obsahovala 15 milostných básnických dopisů, napsaných opuštěnými manželkami nebo milenkami svým vzdáleným protějškům – antickým hrdinům (Héroům) – k několika z nich složil později Ovidiův přítel Sabinus (asi, snad?) odpovědi adresátů a podle tohoto vzoru připojil Ovidius další tři dopisy mužů a odpovědi jejich žen, takže celkový počet dosáhl 21, soubor byl nazýván později Epistulae. Ovidius se v těchto veršovaných dopisech projevuje jako vynikající znalec psychiky ženy a její lásky a přestože si jako své hrdinky vybírá ženy různého původu a postavení a vzdělání (nebo snad právě proto) dochází k poznání, že ani v nadpřirozené moci, původu či vzdělání není dostatek síly, která by se mohla postavit lásce.
Publikováno: 1964
ISBN: 23-094-64
Vydanie obsahuje deviatu až pätnástu knihu Metamorfóz, doplnená je štúdiou I.Šafára - Publius Ovidius Naso - básnik úsmevnej irónie a vážneho pohľadu na svet, ktorá uvádza životné pomery básnika a v stručnosti rozoberá jeho dielo.
Publikováno: 2012
ISBN: 978-80-8952-007-7
Súčasné vydanie Matamorfóz obsahuje prvých osem kníh epickej básne a je doplnená štúdiou A.Polgárovej Tkanina Arachny alebo interpretačné roviny Metamorfóz, ktorá sa zaoberá interpretačnými vrstvami a kompozíciou diela a stručne aj vplyvom Ovídiových diel.
Publikováno: 2012
ISBN: 978-80-8952-006-0
Původní název:

Amores

Úplný soubor milostné poezie proslulého starořímského „pěvce lásky“.
Publikováno: 1969
ISBN: 25-091-69
Paridův dopis Heleně je příkladem svůdnického umění, jak se řečí a sliby získávají mělké a povrchní krásky. Spolu s Heleninou odpovědí dokazuje starou pravdu, že sluchem (zde slovy dopisu) zamilovává žena a zrakem muž. Básník v obou listech jiskřících vtipem a duchaplností projevuje obdivuhodné znalosti lidské, zvláště pak ženské duše.
Publikováno: 1947
Ovidiovo veršované zpracování příběhu pěvce Orfea. Zkráceno a dramaturgicky upraveno Tomášem Vondrovicem. Písmem Garamond ručně vysadil Jan Borovka a vytiskl Ludvík Žižka. Barevné kombinované techniky vytiskl Pavel Dřímal. Knihařskou práci provedl knihařský a polygrafický podnik Tomos pod vedením mistrů Jaroslava Vilda a VlastimilaEjema. Část nákladu v umělecké knižní vazbě Jiřího Faltuse (celokožená vazba s ornamentem a zlacením na přední desce, zlacené autorské a názvové údaje na hřbetu, kartonové pouzdro). 400 číslovaných výtisků na ručním papíře z Velkých Losin ve dvou variantách: první je číslována A1/200 – A200/200 a druhá je číslována B1/200 – B200/200.
Publikováno: 1980
Proměny (jsou shrnuty do 15 knih) se staly jedním z nejvlivnějších antických spisů a teprve v době osvícenství se rozvíjejí do českých básní. Krátké příběhy, eposy řeckých dějin ve zkrácené formě (chronologické vyprávění), v nichž se autor snaží hledat společné téma proměny. Často se jedná o přeměnu nymfy v přírodninu,člověka v přírodninu apod. Veršovaný text je psaný formou hexametru. Často se v textu vyskytuje přímá řeč. Bohyně zahoří hněvem a na strmém vrcholku Kynthu takto k oběma zrozencům svým se promlouvat jala: „O mně, vaší matce, tak pyšné, že dala vám život, o mně, jež z bohyň žádné krom Júnóny ustoupit nechci, šíří se pochyby, zda jsem bohyní, s oltářů budu vyhnána po věky ctěných, když vy mi nepřispějete. To však není jen jediná urážka: rouhavou řečí zvětšila Niobé mrzký svůj čin a stavěla drze nad vás potomky své, a mne – ať na ni to padne! – bezdětnou zvala, ta hříšná, v níž otcův jazyk se ozval!“
Publikováno: 1969
ISBN: 01-042-69
Svazek obsahuje ukázky z proslulého díla klasika římské starověké poezie. Ovidius na základě dávných bájí a legend vypráví příběhy o proměnách člověka do nejrůznějších podob. Svým přístupem k zobrazení antických bohů autor navíc zesvětštil a zlidštil hrdiny bohaté antické mytologie, kterou převedl do do srozumitelné a přístupné podoby. Tak se staly Proměny nesmrtelným dílem, z něhož čerpaly po řadu staletí celé generace umělců. Básně vycházejí v novém, moderním a čtivém překladu Dany Svobodové.
Publikováno: 2001
ISBN: 80-7257-633-X
Původní název:

Ars Amatoria

Rady pro muže a ženy, jak najít lásku, popř. si ji udržet. Snad nejznámější a rozhodně nejčtenější Ovidiovo básnické dílo s ilustracemi Oty Janečka. Ovidiův dva tisíce let starý text dává rady mužům a ženám, kterak lásku získat a udržet si ji. Básně vycházejí v klasickém překladu Ivana Bureše doplněné 54 lineárními ilustracemi Oty Janečka.
Publikováno: 2006
ISBN: 80-903698-0-4
Původní název:

Ars amatoria; Remedia amoris

Ovidius se svým Umění milovat a nemilovat je tu pro vás, kteří láskou žijete, koříte se jí, slastně stoupáte k jejím vrcholům i riskujete zničující pád. V Ovidiovi najdete – muži i ženy – zasvěceného průvodce tajemstvím lásky i podnět a inspiraci, kde a jak lásku hledat, jak a čím ji nalezenou živit, jak ji udržet, a když vztah někdy přijde o iluze, jak situaci napravit – vše v půvabných verších v rytmu moderního času.
Publikováno: 1993
ISBN: 80-202-0427-X
Jeden z najvýznamnejších rímskych básnikov a jeho ľúbostná lyrika.
Publikováno: 1970
Jeden z najvýznamnejších rímskych básnikov a jeho ľúbostná lyrika - 2.diel.
Publikováno: 1970
Vyzbrojil som už mužov a teraz mi prichodí ešte tisíckam pôvabnych žien poskytnúť účinnú zbraň. V prostriedkoch boja buďte si rovní: nech vyhrá tá strana, ktorej blúdiaci Amor s Venušou nadŕža viac.
Publikováno: 1972
ISBN: 13-72-091-72
Jeden z najvýznamnejších rímskych básnikov a jeho ľúbostná lyrika - 3. diel.
Publikováno: 1970
Kniha obsahuje dve diela rímskeho básnika: Umenie milovať má podobu ľúbostného románu vo veršoch. Radí mužom i ženám, ako si získať a udržať lásku. Je to formálne najdokonalejšie Ovidiovo dielo. Duchaplne, ľahkým melodickým veršom vyjadruje neraz zmyselný, rozmarný obsah. Ako sa možno vyliečiť z nešťastnej a beznádejnej lásky, otom poučuje Ovidius v básni Lieky proti láske...
Publikováno: 1974
ISBN: 13-72-062-74
Původní název:

Tristia; Epistulae ex Ponto; Íbis; Halieutica; Fasti

Třetí, závěrečný svazek Ovidiova díla v Antické knihovně přináší básně z posledního desetiletí básníkova života. V nedobrovolném exilu v odlehlé osadě Tomis na černomořském pobřeží, kam ho vykázal v roce 8 n. l. císař Augustus, vznikly sbírky Žalozpěvy (Tristia) a Listy z Pontu (Epistulae ex Ponto), v nichž básník vyzpíval svůj stesk po Římě, po ženě a přátelích a vylíčil zážitky z dlouhé cesty i z drsné "barbarské země". Z tohoto období se dochovala i útočná elegie Íbis a zlomek didaktického eposu O lovu ryb (Halieutica). Kalendář (Fasti), v němž zpracovával báje a mýty vztahující se k jednotlivým měsícům v kalendáři, začal Ovidius skládat ještě na vrcholu tvůrčím sil v Římě, ale práci byl nucen přerušit právě v důsledku Augustova ediktu. Ve vyhnanství se ke Kalendáři vrátil, začal jej přepracovávat s cílem dokončit jej, avšak stačil přepracovat jen první knihu.
Publikováno: 1985
ISBN: 25-092-85
Text pouze latinsky, krátký český komentář.
Publikováno: 1924
V "Žalozpěvech", psaných většinou jako osobní listy manželce a nejmenovaným přátelům a obracejících se i k římské veřejnosti, vyjádřil antický básník svůj hluboký žal nad vypovězením z Říma do Tom. "Jeho básně jsou výrazem živelného protestu, který v podmínkách otrokářské společnosti skončil nutně jen rozkladem starýchmorálních představ... a posléze resignací v poměru ke společnosti, na druhé straně však vítězstvím nad starým mythem a osvobozením hlubokého osobního citu." Tam, kde přestal Ovidius, začala později středověká milostná poesie. Bolest básníka, který podlehl v nerovném boji, spojovala Ovidia přes staletí s mnohými velkými umělci pozdějších dob, na př. s Puškinem. (Podle úvodu.)
Publikováno: 1953