Tato knížka je "živou abecedou" pro všechny děti, které se chystají do školy (ale také pro jejich rodiče a učitelky mateřských škol). Zdaleka tu však nejde jen o písmena a číslice. Pozornost je zaměřena především na "abecedu" rodiny, přírody, lidského těla a prostředí, ve kterém lidé žijí a pracují. Děti se dozví, jak se měří čas, jak se proměňuje voda, počasí i roční období. Při hře si procvičí pamět a logické myšlení, najdou podněty k vlastnímu vyjadřování. A na stránkách sešitu si každé aktivně vyzkouší postřeh, soustředění i šikovnost svých rukou.
Známe je všichni. Slýchali jsme je od svých nejbližších, na nich jsme se učili první slůvka, první verše. Obrázkové knížky, ze kterých nám je předčítali, jsme tolik milovali a tak často jsme je brali do rukou, až postupně vypadala stránka po stránce... Aby ani vaši nejmenší a nejmilejší nepřišli zkrátka, připravili jsme pro něvýbor z říkadel, hádanek a písniček s veselými a vtipnými ilustracemi. Knížka, ze které dýchá tradice, je sice určena pro generaci nového tisíciletí, ale doufáme, že ji potká stejný osud jako její předchůdkyně.
V barevně ilustrované knížce na děti čekají nejznámější lidová říkadla. Kniha je určena k prohlížení, předčítání, k nácviku správné výslovnosti a recitace i k prvnímu samostatnému čtení.
Víte, jakou roli hrálo jmelí v životě starých Keltů? Co je to paškál? Co se dělá o družebné neděli? Kdy a proč se slavily svátky bláznů? Proč je Zelený čtvrtek zelený? Na tyto a další otázky přináší odpovědi výpravná kniha Český rok od jara do zimy, unikátní průvodce, který nás zavede ke kořenům lidových tradic, přiblíží nám smysl rituálů a význam zvyků v životě lidí a vysvětlí, jak mnohé pohanské slavnosti splynuly s křesťanskými svátky a jaký mají ohlas v dnešní době. Kniha, uspořádaná v přirozené chronologii roku hospodářského, je doplněna folklorními texty – verši, písněmi, koledami, pranostikami, pověstmi a pohádkami – i ukázkami z děl českých klasiků a legendami, příběhy o životě svatých.
Pohádkovy svět Český špalíček pohádek, říkadel, hádanek, přísloví a písniček. Kniha je jedinečný výbor z textů lidové slovesnosti, který uspořádala redaktorka, etnografka a známá autorka literatury pro děti Milada Motlová. Do svazku zahrnula říkadla pro nejmenší i balady a milostné romance. Největší prostor věnovala samozřejmě pohádkam, které rozdělila podle náročnosti do několika skupin. Začala od nejjednodušších (např. O veliké řepě, O Smolíčkovi, O Budulínkovi), přes chytrácké (např. Kocour v botách, O hloupém Honzovi, O chytré královně…) po nejkrásnější kouzelné pohádky (Princ Bajaja, Zlatovláska, O Šípkové Růžence, Mahulena, krásná panna…). V knize jich najdete víc než padesát. A k tomu ještě pověsti, přísloví, hádanky, písničky. Autorka nezapomněla ani na vánoční a velikonoční koledy. Dárkovou knihu, která potěší děti i jejich rodiče a prarodiče, vybavila nádhernými ilustracemi známá brněnská ilustrátorka Vlasta Baránková.
Antologie - knížka hádanek a říkadel v devíti kapitolách (Hádejte, děti; Mezi nebem a zemí; V lese a u vody; Na dvoře, v zahradě, na poli; Člověk - lidské tělo - oděv; Lidská činnost a nástroje; Věci kolem nás; Vtip a žert; Přemýšlej a počítej).
Dětské hádanky s veselými obrázky pro předškolní děti a nejmenší školáky. Je to soubor klasických hádanek a otázek zaměřený především na běžný život venkovského člověka. Podporují logické uvažování a bystří vtip. U každé hádanky je uvedno řešení.
Populárně-naučná kniha zprostředkovává zábavnou formou a s pomocí vydařených ilustrací setkání s vědomostmi, které by měly děti kolem osmi let znát. Na prvních stránkách se seznámíme s Evou Sobotovou, jejíž nejlepší kamarád je Adam Pátek. Zpočátku vypráví Evička o kamarádovi a sobě, o jejich rodinách a dále kniha pokračuje pestrou nabídkou vědomostí z nejrůznějších oblastí lidské činnosti. Děti se dozví něco z historie, ale i ze sportu, o cestování, lidském těle, životě řek a rybníků, také o jednotlivých kontinentech a mnoho dalších zajímavostí. Součástí publikace je zápisník, který obsahuje nejrůznější rébusy, hry a hádanky, které mohou děti doplňovat. Výklady jsou doprovázeny mnoha ilustracemi.
Koťátka Mančí a Jonáš bydlí v domečku u laskavého Pána a hodné Paní a prožívají všelijaká kočičí dobrodružství. První kroky z jejich pelíšků jsou pro ně nepřetržitou řadou úžasných objevů, a stejně tak i prozkoumávání světa lidí – hlučící bílá obluda v koupelně, rachotící příšera na zahradě, duhové vznášející se bubliny i šustící ohromné noviny. Pak přichází objevování kočičího světa v zahradách a seznamování s kočkou Bělinou a labradorem Arnem. Občas si přinesou i nevítaný suvenýr, jako třeba blechy od ježka Dudly. Ale okolní svět není jen idylický, žije v něm i kočičí bezdomovkyně teta Elíz a prohánějí se v něm nebezpeční motorkáři. A také neznámý nebezpečný Zrzoun...
Méně známé verze klasických pohádek o Honzovi, čertech či princeznách i zcela nové pohádkové příběhy (Jak se princ učil zlodějem nebo O třech hedvábných loukách), zaznamenané v devatenáctém století členy spolku Slavia podle podání lidových vypravěčů, pro malé čtenáře zpracovala autorka populárního Českého špalíčku pohádek, říkadel, hádanek, přísloví a písniček
Nový pohádkový soubor, který uspořádala Marie Motlová a ilustrovala Denisa Wagnerová, se výborně hodí na dobrou noc i deštivé odpoledne, pro všední den i pro svátek. Děti v něm najdou pět klasických příběhů napsaných tak, jak jsme je slýchávali my, dospělí, od svých babiček. O kmotru Matějovi, který přechytračil souseda, a oŠípkové Růžence. Pohádky psané krásným jazykem jsou vhodné pro ty, kteří zvládli čtení, ale budou příjemné i pro předčítání starším předškolákům. Babička skutečně vypráví ty nejkrásnější a nejznámější pohádky - o Červené Karkulce, o Sněhurce, o Smolíčkovi ..
Milada Motlová O Kubovi, Barušce a sedmi loupežnících Ilustrovala Vlasta Baránková Kubovi, pěknému a pracovitému mládeneci, se ze všech dívek nejvíce líbí čiperná Baruška. Co na tom, že musí žít v lese v jeskyni a dozírat na sedm svých líných bratrů, kteří se považují za strašlivé loupežníky, aby zabránila nejhoršímu? Kdyžjí Kuba nevlékne prstýnek s modrým kamínkem, ráda s ním odejde do jeho chalupy. Ale ani tam ji velký klid nečeká... Kuba s vodníkem Habětínkem ji vyděsí k smrti,, král Cyprián potřebuje vysekat ze šlamastyky s králem Kazimírem, a co teprve boty z toulavého telete... Sedm svěžích pohádkových příběhů pro menší čtenáře.
Potěší všechny děti i dospělé, kteří mají rádi klasické pohádky. Ty naše upravila Milada Motlová podle původních pohádkových látek, které byly zaznamenány koncem 19. století a jejich společným hrdinou není nikdo jiný než Honza. Pohádky o Honzovi doprovodila půvabnými ilustracemi Andrea Popprová
Méně známé verze klasických pohádek o Honzovi, čertech či princeznách i zcela nové pohádkové příběhy (Jak se princ učil zlodějem nebo O třech hedvábných loukách), zaznamenané v devatenáctém století členy spolku Slavia podle podání lidových vypravěčů, pro malé čtenáře zpracovala autorka populárního Českého špalíčku pohádek, říkadel, hádanek, přísloví a písniček.
Náruč nejkrásnějších českých lidových pohádek, písniček, přísloví a říkadel – O veliké řepě, O kohoutkovi a slepičce, O Budulínkovi, O Červené karkulce a mnoho dalších.
Praha známá i neznámá je knížka o pozoruhodných památkách, místech i událostech krásného města s tisíciletou pamětí. Vede čtenáře po stopách historie Pražského hradu, Hradčan a Malé Strany přes Vltavu s jejími ostrovy a mosty na Staré a Židovské Město, Novým Městem na Vyšehrad i k místům za hradbami: Kapitoly o významných památkách jsou zpestřeny známými i méně známými historkami a pověstmi, doplňují je zajímavosti o životě ve staré Praze, přehledy historických dat, patronů pražských kostelů, církevních řádů, panovníků a vysvětlivky. Je určena všem, kteří chtějí Prahu nejen vidět, ale také se o ní něco dozvědět.
Přehledný výklad reálií tradičního venkovského života, které byly běžné pro generaci našich prarodičů a s nimiž se i my ještě setkáváme. Mnohá pojmenování, slovní spojení a rčení jsou součástí i dnešního hovorového jazyka, ne vždy jim však jejich uživatelé dobře rozumí. V jednotlivých kapitolách, které doplňující slovníčky pojmů, je čtenář uveden do struktury původní vesnice, selské usedlosti a hospodaření, je obeznámen s pracovními činnostmi, bydlením, domácností, stravou, oděvem, společenskými a rodinnými vztahy, pozdravy, správou obce, vesnickými řemeslníky, měrnými jednotkami a lidovou duchovní kulturou, zahrnující vedle výročních slavností projevy náboženského cítění, lidové magie i hudební, výtvarné a slovesné tvořivosti. Funkčnost publikace podporují tematické rejstříky umožňující vyhledávání pojmů z výkladových textů i slovníčků.
Učení hrou Hrátky, říkanky, hádanky, a vyprávěnky se spoustou obrázků poskytují předškolním dětem a malým školákům pestré náměty nejen k rozvoji řeči, ale rovněž myšlení a tvořivosti.
Kdo by neznal české básníky Josefa Kožíška, Josefa Václava Sládka, Františka Hrubína, Františka Halase, Josefa Seiferta nebo Jiřího Žáčka! V této sbírce veršů pro děti najdete více než čtyřicet jejich básní. Vyprávějí o všem, co je dětem tak blízké - o mamince, přírodě a zvířátkách, pohádkových bytostech, usínání čiročních obdobích. A aby se dětská představivost mohla vydat na výlet do světa fantazie, je každá báseň ilustrována kouzelnými obrázky Josefa Palečka.