Britský vědec a publicista Desmond Morris patří již po řadu desetiletí mezi uznávané odborníky z oblasti etologie a sociální psychologie. Proslavil se zejména bestsellerem „Nahá opice“, který vyšel v několika vydáních i v českém jazyce. Kniha, kterou předkládáme odborné i širší veřejnosti k využití, představuje unikátní soubor více než 650 znaků nonverbální (mimoslovní) komunikace, které slouží k dorozumění v rozmanitých sociálních interakcích. Jedná se tak – pokud víme – o jedinou a nejúplnější encyklopedii tohoto typu na českém knižním trhu. Nonverbální komunikace je přitom oblastí, na kterou se v posledních letech soustřeďuje značná pozornost sociálních psychologů, sociologů, jazykovědců, kulturologů a etnologů.
Malé děti, jejich neuvěřitelný potenciál růstu a mimořádné schopnosti rozvoje, jsou podivuhodné. K zamyšlení vyzývající kniha Desmonda Morrise přináší překvapující skutečnosti, díky ní užasnete nad složitostí lidského těla a schopností dítěte dokázat toho tolik během tak krátké doby. Kniha se zabývá učením a přirozenýmrůstem, emocionálním vývojem i způsobem, jakým se dítě zařazuje do lidské společnosti v prvních dvou letech života, i retrospektivními pohledy na život v děloze. Obsahuje mnoho zajímavých informací, úchvatných fotografií a vynikajících nákresů, které ukazují, co je pod povrchem.
Lidská zoo proslulého britského zoologa a etologa Desmonda Morrise (poprvé vyšla v roce 1969) navazuje na jeho předchozí kontroverzní bestseller Nahá opice (1967). Příběh moderního člověka je v Morrisově pojetí příběhem lidské snahy vyrovnat se s následky komplikovaného pokroku. V Lidské zoo ho pak především zajímá povaha civilizované společnosti ve velkých městech, všímá si jednání jejich obyvatel, které přirovnává ke zvířatům drženým v zajetí zoologické zahrady. Člověk tak uzavřel sám sebe do obřího neklidného zvěřince, kde se nachází pod neustálým enormním tlakem. A Morris ve své knize zkoumá, jak tyto náročné podmínky působí na lidskou agresi a frustraci, jak ovlivňují sexuální chování, rodičovské postoje i společenskou hierarchii.
Kniha představuje pokus o biologický portrét lidského druhu. Přináší řadu cenných informací z oborů, jako je sociobiologie, etologie či antropologie, které neakceptují člověka pouze jako kulturní bytost, ale kladou důraz také na jeho biologickou přirozenost. Jak Desmond Morris tvrdí, zdědili jsme více živočišnosti, než jsme ochotni připustit. Náš život je však stále ovlivňován primárními biologickými instinkty a geny. Jejich přehlížení či potlačování nás může i zničit. Rozmanitost lidských společenství v různých kulturách a geografických oblastech se zakládá na téměř stejném genetickém dědictví. A právě v živočišné říši můžeme nalézt vysvětlení pro řadu významných jevů našeho sociálního, sexuálního, rodičovského a dalšího chování. Více se nám líbí myslet si, že jsme padlí andělé, ale ve skutečnosti jsme vzpřímivší se opice.
V tomto světovém bestselleru, vydaném poprvé v roce 1967, vypráví Desmond Morris, známý britský zoolog, o člověku v souvislosti se zvířecí říší, ve které nachází zdroje a zárodky jeho běžných reakcí a zažitých mechanismů chování, neboť se soustřeďuje „na ony aspekty našeho života, jež mají zřejmou obdobu u jiných druhů zvířat“. Všímá si původu lidské bytosti (kterou nazývá „nahá opice“) a sleduje ji v oblasti pohlaví, výchovy, zkoumání, agrese, výživy a potřeby starat se o svůj zevnějšek i celé své tělo; pozoruje také její vztah k ostatním živočichům. Nahá opice se tak řadí po bok Darwinovy teorie vzniku druhů, nedívá se tedy na člověka jako na padlého anděla, nýbrž jako na vyšší vývojový stupeň opice, který je pozoruhodný svou odolností, energií a představivostí. Neměli bychom tedy zapomínat na svůj živočišný původ, ale naopak bychom si měli hlouběji uvědomovat svou sounáležitost a spojení s přírodou. Člověk jako další živočišný druh.
Každá žena má krásné tělo, které je výsledkem milionů let evoluce. Různé lidské kultury se snažily vylepšovat přírodu. Místní představy o ženské kráse se liší a v každé společnosti se vyvinuly jiné představy o tom, co je přitažlivé. Kniha popisuje, jak se ženské tělo vyvinulo v průběhu evoluce, a způsoby, jak byly v různých kulturách jeho rysy zdůrazňovány nebo potlačovány.
Dogs: The Ultimate Dictionary of over 1000 Dog Breeds
Encyklopedie více než 1000 psích plemen Tohle je jiná kniha o psech než všechny ty, co máte doma v knihovně. Pokud se o kynologii zajímáte, neměli byste si ji nechat ujít… Známý popularizátor vědy Desmond Morris se ujal nelehkého úkolu: sestavit skutečnou encyklopedii psích plemen. Tedy nikoli napsat další z mnoha publikací s pěknými barevnými obrázky, ale pokusit se opravdu shrnout co nejvíce informací o co nejvíce plemenech, od těch nejoblíbenějších po ta nejméně známá. Když se na počátku vyptával odborníků, kolik psích plemen vlastně existuje, někteří to odhadovali na dvě, jiní na tři či čtyři stovky. Jenže jak píše sám autor: „Poté, co jsem prostudoval prameny k více než tisícovce psích plemen, cítím jistotu, že mi jich ještě pár muselo utéct.“
Sovy nejsou takové, jaké se zdají. Proplétají se lidskou kulturou, od starodávného Babylonu přes Sovu a kočku Edwarda Leara, nabubřelou roztržitou Sovu z Medvídka Pú až po Hedviku z Harryho Pottera. Povahu těchto nádherných, tichých a nemilosrdných predátorů vnímáme jako protiklad mezi dobrem a zlem. Jsou to enigmatická stvoření, jejichž přítomnost stěží zaznamenáme. Desmond Morris v této fascinující knize objevuje přírodní a kulturní dějiny sov z celého světa, neboť s výjimkou Antarktidy se tito ptáci nachází na všech kontinentech. Popisuje, jak se sovy vyvinuly do mnoha druhů, od drobného 14 centimetrového kulíška trpasličího až po výra velkého, který měří více než 70 centimetrů. Právě proto, že jsou celosvětově hojně rozšířené, objevují se v pověstech, mýtech a legendách mnoha původních a domorodých obyvatel. Morris tyto příběhy vysvětluje a interpretuje, ale také se zabývá příklady sov v umění, f ilmu a v literatuře. Autor ve svém poutavém vyprávění dokazuje, že sovy jsou v naší kultuře stále přítomny. Desmond Morris je uznávaný autor a moderátor žijící v Oxfordu, jehož dílo zahrnuje tituly: Nahá opice, Lidská zoo a Lidský živočich. Kniha obsahuje 123 obrázků, z nichž 91 je barevných.
Desmond Morris, autor bestsellerů a sám surrealistický umělec, se namísto snahy analyzovat práci surrealistů soustředí na tyto umělce jako na osobnosti a pozoruhodné jednotlivce. Jaké měli charakterové přednosti či naopak slabosti? Užívali si společenského života, nebo to byli osamělí vlci? Šlo o drzé excentriky, či zakřiknuté poustevníky? Byli samouky, nebo byli formálně vzdělaní? Na základě autorových osobních znalostí o surrealistických umělcích zachycuje tato kniha jejich životní osudy, výstřednosti a často komplikovaný milostný život, bohatě doprovázena 72 fotografiemi umělců a jejich děl. Šokující, poučné a vždy zábavné, Morrisovy příběhy osvětlují různorodost přístupů k surrealistické filozofii, a to jak v uměleckých dílech, tak v lidských životech. „Žádný jiný umělecký směr v dějinách nezahrnuje dva tak odlišné umělce, jako jsou Magritte a Miró. Surrealismus totiž původně nebyl uměleckým hnutím. Byl filosofickým konceptem, způsobem života – revoltou proti establishmentu, který přivedl na svět nechutná jatka první světové války. „Dovol svým nejtemnějším iracionálním vnuknutím vytrysknout z nevědomí a obydlet tvá plátna. Nech své obrazy, aby se malovaly samy, a ty to jen sleduj“ – to bylo krédem tvůrců velkolepého umění, které se proslavilo po celém světě.“
Publikováno:2018
ISBN:978-80-906996-3-2
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.