Giles Milton - knihy
Giles Milton

Giles Milton

 1966 britská
nehodnoceno
Mé hodnocení
Původní název:

White Gold

Neobyčejný a otřesný příběh založený na nezveřejněných dopisech a rukopisech psaných otroky, kněžími a vyslanci, kteří se je snažili vysvobodit. Odhaluje znepokojivou a zapomenutou kapitolu dějin očima jednoho z nejlepších anglických historiků. V létě roku 1716 byl cornwallský plavčík Thomas Pellow spolu se svými jednapadesáti druhy zajat na moři berberskými korzáry. Fanatičtí muslimští otrokáři se zmocňovali tisíců Evropanů pro velké trhy s otroky v Alžíru, v Tunisu a v marockém Salé. Pellowa a jeho druhy koupil despotický marocký sultán, který budoval rozlehlý císařský palác rozkoše výhradně s pomocí křesťanských otroků. Houževnatý a bystrý Pellow byl vybrán za osobního sultánova otroka a stal se jedním z mála šťastných, kteří přežili, aby mohli vyprávět.
Publikováno: 2005
ISBN: 80-7341-614-X
Původní název:

When Hitler Took Cocaine; When Stalin Robbed a Bank

Giles Milton je mistrovský vypravěč historických příběhů. V poutavé próze Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku uvádí 50 těch nejbizarnějších historických „perliček“. Budete se podivovat nad příběhy, které se čtou jako fikce, a přitom jsou zcela pravdivé. Přečtete si o Hiróovi Onodovi, japonském vojákovi, pro nějž druhá světová válka skončila až v roce 1974; o tom, jak Agatha Christie v roce 1926 na jedenáct dní záhadně zmizela; o Mallorym, který možná jako první člověk zdolal Mount Everest; nebo o tom, kdo doopravdy zabil Rasputina. „Fascinující poznámky pod čarou z historie“, jak Milton v originále nazývá svou knihu, jsou podloženy autorovým výzkumem. Galerka špiónů, darebáků, lidojedů, dobrodruhů a otroků, která se na těchto stránkách sešla, zahrnuje dvacet století na šesti světadílech. Kniha vrhá světlo na některé z nejvykřičenějších příběhů dějin a jejich nejokázalejší a nejbarvitější postavy – zvířata nevyjímaje.
Publikováno: 2016
ISBN: 978-80-7462-935-8
Původní název:

When Lenin Lost His Brain; When Churchill Slaughtered Sheep

Věděli jste, že se Churchill během druhé světové války připravoval zaútočit na Německo pomocí biologických zbraní, které by zemi učinily neobyvatelnou na několik desetiletí, a obětoval tomu ovci, a to nejednu? Nebo že mozek Vladimira Iljiče Lenina je nakrájený na 30 000 tenkých plátků? Mistrovský vypravěč historických příběhůGiles Milton nám v této knize servíruje další bizarní události z nedávné i vzdálenější historie, mnohdy jen těžko uvěřitelné, ale přesto pravdivé. Slyšeli jste o tom, že se v Londýně stavěla věž, která měla svou výškou předčít pařížskou Eiffelovku? A představte si, že Spojené státy měly svého císaře! Zní to neuvěřitelně, ale přesto je to tak – historie zkrátka píše příběhy, které by nevymyslel ani ten nejkreativnější spisovatel. Druhá část knihy, kterou Milton v originále nazývá Fascinující poznámky z historie pod čarou, tak přináší dalších padesát příběhů, které se čtou jedním dechem, a čtenář se díky nim dozví leccos z toho, co se už nevešlo do hodin dějepisu.
Publikováno: 2017
ISBN: 978-80-7565-110-5
Původní název:

Samurai William: The Englishman Who Opened Japan

Dobrodružství prvních Evropanů v ostrovní říši Příběh námořníka a dobrodruha, kterému se podařilo získat přízeň japonského šóguna a silou svého vlivu otevřít japonský trh pro anglické obchodníky. Příběh soupeření Holanďanů, Angličanů, Španělů a Portugalců o trhy ve Východní Indii (Indonézie), Číně a Japonsku. Japonsko 17. stol za vlády šógunů očima Evropana. Osudy námořníka Williama Adamse se staly předlohou slavného románu J. Clavella - Šógun.
Publikováno: 2003
ISBN: 80-242-0999-3,
Původní název:

Nathaniel's Nutmeg: How One Man's Courage Changed the Course of History

Střety koloniálních zájmů Angličanů a Holanďanů v Indonésii v 17. století - Bandské ostrovy jako zdroj vzácného a drahého koření. Kniha vznikla na základě dobových deníků a spisů Východoindické společnosti. Zavádí nás do "Východní Indie", do dnešní Indonésie, na Ostrovy koření - Bandské ostrovy. Ty byly v 16. a 17. století magnetem pro mořeplavce, protože na nich rostly muškátové keře. Muškátový oříšek byl v Anglii 17. století velice drahým a žádaným kořením, takže o ostrovy měly zájem Holanďané i Angličané. Kniha líčí střety mezi nimi, také zvyky domorodých obyvatel ostrovů i život námořníků. Osud ostrovů je doveden až do 19. století, kdy ztratily svůj význam a upadly v zapomnění.
Publikováno: 2001
ISBN: 80-242-0606-4,
Jak Angličané dobývali Nový svět Poutavá kniha vypráví o dobývání Nového světa za vlády Alžběty I., o dobyvatelích, mořeplavcích, prvních osadnících i původních obyvatelích Ameriky. Titul líčí spletité osudy dvou velkých mužů alžbětinské éry: oblíbence a milence královny Sira Waltera Ralegha a piráta Francise Drakea. Napozadí dobývání Nového světa a vzniku britských osad se odvíjejí příběhy prvních kolonistů a jejich střety s domorodými obyvateli. Autor využívá četných dobových pramenů, kniha je doplněna ilustracemi, obrázky a rytinami.
Publikováno: 2004
ISBN: 80-7243-231-1