Slovenské poverové bytosti. Chcete sa dozvedieť, čo v mysliach ľudí na konci devätnásteho storočia spájalo hada s lasicou, kde na Slovensku mali svoj domov šarkany, obri a lesné žienky, čo znamenala ohnivá reťaz nad komínom domu, kto boli revenanti a prečo sa ich ľudia báli, či aj u nás šarapatili vlkolaci, koho a ako gniavila Mora, čoby sa stalo, keby ste poľutovali zmoka, prečo bola tam okolo Strečna cesta nebezpečná? Táto kniha ponúka odpovede na takéto a ešte iné, im podobné otázky. Ba navyše prináša aj príbehy, pri ktorých spoznáte, čo to značí, keď človeku mráz beží po chrbte. Autori, klasik súčasnej slovenskej etnografie profesor Ján Michálek a osvedčená autorka kníh pre deti aj dospelých s etnografickým zameraním Dr. Katarína Nádaská, sú zárukou, že sa o tom všetkom dozviete z prvej ruky.
Obsiahla národopisná monografia prináša cenné informácie o jednom z historických regiónov Slovenska, ktorý je bohatý na dedičstvo a prejavy tradičnej kultúry. Dielo spracované spôsobom prístupným aj laickému čitateľovi prinášacenný pramenný materiál, pričom zužitkúva výsledky rozsiahleho výskumu ľudovej kultúry, ktorý v polovici 80.rokov minulého storočia uskutočnili poprední odborníci. Zachytáva skutočnosti, ktoré sú v mnohých prípadoch pre našu kultúru nenávratne stratené, no zároveň prináša informácie o aktuálnej situácii a zmenách, ktoré nastali od skončenia výskumu.
Spomienkové rozprávanie slovenského ľudu. V rozprávaní zo života ľudu prichádza k nám nový literárny žáner: rozprávka, povesť, dráma, anekdota? Všetko obsiahnuté takmer v každom príbehu, ba ešte čosi navyše: bohatá fantázia, štylistická originalita hovoreného prejavu a rýdzi ľudový slovník. Príbehy do edície Ľudové umenie naSlovensku vybral docent Ján Michálek, dlhoročný pracovník na katedre národopisu FF UK. Ilustroval Miroslav Cipár.
Poverové rozprávanie slovenského ľudu, ktoré zostavil Ján Michálek. Kniha obsahuje rôzne poviedky a príbehy zo života, kde ústrednou tematikou je poverčivosť ľudí.
Štúdie o mestečku Stará Turá, centre kopaničiarskeho regiónu, ležiaceho v malebnom prostredí Bielych Karpát, pod najvyšším vrcholom Veľká Javorina (970 m. n. m.) na slovensko-moravskom pomedzí. Dejiny, zvyky, staroturiansky slovník, kultúra, priemysel, miestne ľudové zvyky a remeslá, podomový predaj. Odborné štúdie sú napísané na základe výskumu z rokov 1977-1980. Národopisného výskumu sa zúčastňovali študenti národopisu z katedry etnografie a folkloristiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Farebné aj čiernobiele fotografie.
Veľké i malé dejiny očami našich predkov Slovensko oplýva nielen nespočetnými prírodnými krásami a historickými pamiatkami, ale aj bohatou folklórnou tvorbou, ktorá odráža životné skúsenosti a morálne hodnoty našich predkov. Na stránkach tejto knihy prostredníctvom povestí, ktoré si v priebehu stáročí vytvorili a rozprávali, nahliadnete do ich vnímania každodenného života, rodného kraja a menších i väčších dejinných udalostí, ktoré zasiahli do ich osudov. Naozaj je malebná Modra modrá? Prečo Liptovská Teplička vznikla vďaka mačke? Odkiaľ pochádza voda v Roháčskych plesách? Ako statočná deva zachránila život kráľovi Belovi IV.? Ktorý uhorský panovník dal Detvanom skrátiť košele? Ako znela zbojnícka prísaha? Ktorý panovník bol medzi poddanými najobľúbenejší? Kto priniesol na Slovensko kávu a tabak?
Popredný znalec slovenského ľudového umenia Ján Michálek zaradil do do výberu "Zvonové studničky" - povesti miestne, povesti o pokladoch, povesti o zakliatych rytieroch, podania o kráľovi Matejovi, povesti o tureckých nájazdoch, povesti o zbojníkoch a iné.
Publikováno:1990
ISBN:80-222-0165-0
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.