V českých podmínkách poněkud méně známá práce světově proslulého anglického ekonoma a politika J. M. Keynese je brilantní analýzou důsledků vyplývajících z přijetí Versailleské smlouvy. Keynes na základě své osobní účasti na jednání ve Versailles a důkladné znalosti zvažovaných variant poválečného uspořádání ukazuje, žekonečná podoba Versailleské smlouvy je sama o sobě zárodkem velkých konfliktů v budoucnu. Kniha, jejíž první vydání vyšlo v roce 1919, tak má ojedinělý přídech vysoce výstižné předpovědi.
Výbor obsahuje politické, ekonomické a biografické eseje Johna Maynarda Keynese. V pozoruhodných statích o Versailleské smlouvě, Velké hospodářské krizi a úvahách o budoucnosti kapitalismu se skrývají zárodky Obecné teorie zaměstnanosti, úroku a peněz, základního díla dějin ekonomie. Zastoupen je však i Keynesův nejoblíbenější žánr: psychologický portrét a biografická skica. Svazek obsahuje osobní portréty státníků, například Georgese Clémenceaua, Woodrowa Wilsona či Lloyda George, ale i vědců jako Albert Einstein či Isaac Newton, a ekonomů Roberta Malthuse či Williama Stanleyho Jevonse.
Mnozí na Západě považují dílo J.M. Keynese za mezník ekonomické vědy; dokonce jej srovnávají se Smithem, Marxem, Darwinem a Koperníkem. A přece Keynes pouze shrnul v soustavu myšlenky již před ním vyslovené, v soustavu, ježuchvátila nejen západní buržoazní ekonomy, ale i naše pravicové sociální demokraty. Keynes se také v jádře snažil zachovat monopolní kapitalismus. Marxismus však analyzuje a odhaluje prvky jeho teorie, prokapitalistické i tam,kde navrhuje intervenci státní moci.
Publikováno:1963
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.