Svatopluk Matyáš - knihy
S M SM

Svatopluk Matyáš

nehodnoceno
Mé hodnocení
Na rozdíl od knihy Stíhačky nad Španělskem, v níž se autor snažil zachytit nejdůležitější letecké bitvy Španělské války s důrazem na činnost stíhacího letectva a přiblížit některé z es a typů obou válčících stran, v této práci čtenářům poskytne co nejucelenější obraz pozoruhodných stíhacích pilotu Španělské republikyjak domácích, tak zahraničních. Většina příslušníků španělského letectva sice zůstala na začátku povstání na straně vlády, ale nejlepší stíhací piloti až na výjimky posílili řady povstalců, což se společně s příchodem italských a německých strojů i pilotu výrazně projevilo na skutečnosti, že do konce října 1936 bylo republikánské stíhací letectvo prakticky vymazáno. Jeho vzkříšení a zásadní obrat situace přinesl až příchod sovětských pilotů a typů I-15 a I-16. Tuto významnou sílu později doplnili někteří vynikající jedinci z dalších zemí. Od bitvy o Belchite v létě a na podzim 1937 se začali prosazovat také čerství španělští absolventi prvního běhu výcvikového kurzu v sovětském Kirovabadu, z nichž postupně vzešla řada špičkových stíhacích pilotů a velitelů. Nezapomíná ani na několik pozoruhodných členů mezinárodní letky Espaňa, kteří se španělskými veterány a mladými nadšenci odvážně čelili převaze letectva povstalců v prvních měsících války. Podrobněji také představuje leteckou techniku, jež povznášela, ale někdy i brzdila rozlet stíhačů La Gloriosy, jak bylo s láskou nazýváno letectvo republikánu.
Publikováno: 2014
ISBN: 978-80-87567-44-9
Autor ponechává záměrně poněkud stranou téma 2. světové války jako takové, pozornost zaměřil výhradně na techniku vzdušných soubojů, taktiku stíhacích letců, jejich operační nasazení. Oslovení němečtí letci rozebírají komplikovaný systém uznávání vítězných sestřelů, srovnávají různé typy vlastních letadel, na kterýchlétali, německé stroje, americké a ruské bombardéry a hodnotí přednosti cizích stíhaček. Zajímavé jsou i vzpomínky nejúspěšnějšího slovenského pilota během 2. sv. války Jána Režňáka, bývalého příslušníka Slovenských vzdušných zbraní. Fotografie, slovníček, vysvětlivky.
Publikováno: 2005
ISBN: 80-86808-23-8
Těžiště celé práce jsou stručnou, ale zhuštěnou formou podané válečné kariéry více než sedmdesáti Expertů Luftwaffe, mj. všech držitelů Briliantů a Mečů, včetně začátků některých z nich na španělském nebi. Kniha je doplněna velkým množstvím snímků es a jejich letounů, barevnými vyobrazeními vyznamenání, kamuflážemi letounů, jakož i řadou tabulek s čísli vítězství, ztrát letounů i personálu. Autor napsal knihu ve snaze co nejobjektivněji posoudit celou složitou problematiku a soustředěním množstvím čísel, fakt a názorů dát čtenáři podnět k dalšímu přemýšlení a vlastním závěrům.
Publikováno: 1994
ISBN: 80-85280-21-3
V této knize autor seznamuje čtenáře s působením a významem stíhacího letectva ve španělské válce. Páter knihy tvoří podrobné vylíčení vzdušných bojů ve většině klíčových bitev války. Současně s tím se letecký příznivec dozví, jak v nelítostné konfrontaci obstály jednotlivé typy letounu obou válčících stran. Vzdušnéboje nad Španělskem potvrdily nezadržitelný nástup stíhacích dolnoplošníků, hlavně v podobě konfrontace konfliktu však hrály důstojnou roli také výrazně pomalejší dvojplošníky. Na republikánské straně se do paměti zapsal Polikarpov I-15, u nacionalistu pak snad nejklasičtější dvojplošník třicátých let - Fiat CR-32, na jehož konto pravděpodobně připadá největší podíl na vzdušných vítězstvích nacionalistického letectva včetne italské Aviazione Legionaria a německého Legionu Condor. Protože bojová účinnost každého typu stíhačky závisí do značné míry na kvalitách pilotu, zařadil autor do knihy také kapitolu zachycující kariéry do-mácích i zahraničních es nacionalistického i republikánského letectva. K doplnění celkového obrazu slouží informace o organizaci a bojích stíhaček s bombardéry. Nechybí ani dostupné údaje o československé účasti ve válce, konkrétně o Janu Ferákovi a stíhacím letounu Letov Š-231.
Publikováno: 1998
ISBN: 80-85280-53-1