Alois Mikulka patří k výrazným osobnostem brněnské scény 2. poloviny 20. století. Napsal a ilustroval přes třicet knih, převážně pro děti a mládež, které svou osobitou obrazností a jazykem oslovovaly nejen dětské ale i dospělé čtenáře a posluchače. Je též autorem několika soch, jimiž působivě doplnil veřejná prostranství.Tato monografie tedy není jen obrazovým průvodcem jeho výtvarným dílem, ale představuje ho jako literáta v ukázce z některých jeho literárních výtvorů.
Kniha obsahuje pouze ukázky hesel. Kompletní slovník s 20 000 hesly je na přiloženém CD. Obsah Antropologického slovníku vychází z celostního rozpětí antropologie. Jeho specifikou je originální koncepce, vymykající se všem obdobným pracím, které byly dosud na toto téma ve světě vydány. Slovník byl programově budován jako integrálnídatabáze poznatků, jichž bylo v oblasti věd o člověku, společnosti a kultuře dosaženo. Na rozdíl od standardních anglosaských slovníků však rozšiřuje tematický záběr o oblast krásné literatury a umění. Jeho součástí se stala komplexní řada hesel věnovaných oblasti umělecké kultury, kterou tradiční antropologie do značné míry opomíjela, takže vydání tohoto slovníku lze označit za příspěvek k rozvoji dosud málo celosvětově zpracované antropologie umění.
Auto-Erotika aneb Kámasútra automobilového věku Obsahem publikace jsou verše a výtvarná díla věnovaná tématu milování v 88 typech automobilů v abecedním pořadí (od Alfy Romeo až po Žiguli). Jde o jakousi novodobou Kámasútru automobilového věku. Neméně rozsáhlou a zajímavou součástí publikace je Auto-Encyklopedie, která zahrnuje přehledné a ucelené informace o všech největších světových automobilových firmách a stává se tak u nás jedinečnou příručkou pro automobilové fanoušky i odborníky. Vztah „člověk a automobil“ je důležitou součástí současné civilizace a moderního způsobu života. Sociální a kulturní vzorce chování založené na tomto vztahu jsou proto tématem celostního antropologického výzkumu, který byl v roce 2011 zahájen na Ústavu antropologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně ve spolupráci s badateli z dalších akademických institucí. Součástí tohoto počinu je kromě antropologického zkoumání fenoménu automobilu v běžném životě v různých sociálních a kulturních souvislostech také jeho reflexe v dílech malířů, grafiků, sochařů, fotografů a spisovatelů.
22. svazek Edice Osobnosti je věnován významnému českému malíři Bohumíru Matalovi, který je výrazně spjat s městem Brnem – jako vynikající malíř a scénograf, ale i jako člověk, jenž se ve svém životě nedal ovlivnit nátlakem politickým ani ekonomickým.
Profesor Jaroslav Malina navazuje na svá předchozí díla „Anti-encyklopedie anti-antropologie“ nebo „Světoví geniové v chajjámovských čtyřverších“. Opět nás se svou příznačnou hravostí, moudrou poetičností a mimořádným smyslem pro intelektuální zkratku provádí labyrintem lidského vědění. Na rozdíl od borgesovských bludišť, jež jeho aspirace evokují, Malinovy encyklopedické texty nevytvářejí alternativní světy, nýbrž poetický komentář k naší realitě, ve kterém se spojuje didaktická funkce s poezií…
Výběr nejvýznamnějších archeologických objevů o vývoji člověka a jeho kultury. Dvacet prací různých autorů – archeologické objevy starých civilizací na všech kontinentech.
Lidská sexualita, erotika a láska prolínají celým sochařským dílem Zdeňka Macháčka. Jeho příklon ke zmíněnému tématu se ještě prohloubil, když byl v roce 1996 vyzván k výtvarné účasti na projektu třísvazkové knihy a výstavy „Kruh prstenu: Světové dějiny sexuality, erotiky a lásky od počátků do současnosti v reálném životě, krásné literatuře, výtvarném umění a dílech českých malířů a sochařů inspirovaných obsahem této knihy“. Macháčkovo dílo pro tento projekt je mimořádné – nejenže pro něj vytvořil několik desítek plastik, ale napsal k některým z nich neobyčejně vtipné a jazykově vybroušené komentáře. Výběr těchto plastik a komentářů je obsahem této knížky.
Název knihy možná evokuje titul světově proslulého satirického románu „Hlava XXII“ amerického spisovatele Josepha Hellera, jenž vychází z vojenského paragrafu XXII. Vysvětlení Hlavy XXXI je ale prosté a zároveň hezké – hlav je tolik druhů, kolik je písmen v abecedě české. Dle veršů J. Maliny „Každé z jedenatřiceti písmen máosm úsloví, snad aspoň některé z nich naše čtenáře osloví…“ Verše renomovaného brněnského antropologa, archeologa, spisovatele a básníka doplňují obrázky mladičké malířky Julie Vojtkové, studentky břeclavského gymnázia.
Míra fantazie a touhy, kterou různé kultury používaly při hledání způsobů a prostředků k určení místa a osudu člověka ve světě a také při předvídání budoucnosti, nezná hranic ani v čase, ani v prostoru: po ukotvení prahnul paleolitický lovec stejně jako postmoderní člověk globalizovaného světa v 21. století. Kniha přináší antropologický pohled na tyto otázky v rámci rozmanitých kultur a civilizací od starší doby kamenné do dnešní doby a provází jej originálními verši a výtvarnými díly, která pro tuto knihu vytvořilo třicet významných českých malířek a malířů, sochařek a sochařů.
Portrét vynikajícího skladatele, pianisty, spisovatele a pedagoga. Bývá označován jako typ renesanční. Edice Osobnosti přináší zajímavé portréty tvůrčího života významných osobností spjatých s Masarykovou univerzitou a širším kulturním zázemím brněnského regionu. Ilustrace Adolfa Borna z Hurníkovy bibliofilie Slovníček instrumentů a Květy Pacovské k Hurníkově knížce Jak se hraje na dveře a jiné muzikantské pohádky.
Autoři se pokouší vysvětlit, jaké nástroje a pracovní postupy používali dávní stavitelé při tvorbě svých děl. Používají k tomu především logiku a vlastní zkušenosti.
Tento projekt vznikl počátkem 90. let minulého století a představuje vytvoření reprezentativní trilogie: 1. „Celý svět kromě euroamerické civilizace 2. Euroamerická civilizace 3. Český svět Uvedená trilogie předkládá pojednání o vývoji lidské sexuality, erotiky, lásky a manželství v biologických, obecně antropologických a kulturně historických souvislostech spolu s přehlídkou nejzajímavějších literárních a výtvarných děl minulosti a zároveň přináší reprodukce obrazů a soch, jež v závěru 20. a počátkem 21. století vytvořilo kolem sedmi desítek českých malířů a sochařů inspirovaných obsahem jednotlivých svazků. Autorem námětu a celého projektu je Jaroslav Malina, spoluautory trilogie přes tři desítky odborníků: amerikanistů, antropologů, arabistů, archeologů, egyptologů, etnologů, historiků, indologů, japanistů, koreanistů, literárních historiků, sexuologů, sinologů, sumerologů, tibetologů aj., kteří díky své erudici provázejí čtenáře historií, kulturou a etikou vztahů muže a ženy „svého světa“ a literární a výtvarné ukázky volí tak, aby i z nutně omezeného počtu a rozsahu vynikla specifika jednotlivých kulturně historických oblastí naší planety v jejich vývoji od pravěku a starověku po moderní dobu
Knížka antropologa a archeologa Jaroslava Maliny je určena dětem a mládeži, ale také zájemcům o antropologii, archeologii a prehistorii, kteří již odrostli školnímu věku a hledají stručné, přístupné a odborně fundované uvedení do dané problematiky. Nenásilnou formou vyprávěných „prapříběhů“ oživlých pravěkých předmětů se toto autorovi daří. Petr Modlitba svými ilustracemi navazuje na dílo malíře Zdeňka Buriana.
Vyšlo při příležitosti oslav 75. jubilea Masarykovy univerzity v Brně a 750. výročí založení města Brna. Koedice: Masarykova univerzita. Brno, Moravské zemské muzeum. Brno, Svoboda-Libertas. Praha, Jota. Brno. ISBN pro soubor: 80-901305-7-7
Soubor téměř 60 originálních esejů a úvah významných českých a slovenských vědců, umělců a politiků (J. Grygar, I. Havel, M. Holub, Z. Mahler, J. Sokol, O. Wichterle atd.) na téma tvořivost, vzniklý z podnětů kolem oslav 75. jubilea Masarykovy univerzity v Brně a 750. výročí založení města Brna. Koedice: Masarykova univerzita. Brno,Moravské zemské muzeum. Brno, Svoboda-Libertas. Praha, Jota. Brno. ISBN pro soubor: 80-901305-7-7
Třetí svazek publikace na téma tvořivost, vzniklé z podnětů kolem oslav 75. jubilea Masarykovy univerzity v Brně a 750. výročí založení města Brna. Obsahuje výstižné charakteristiky malých i velkých objevů nebo vynálezů a problémů, důmyslné hlavolamy či překvapivá řešení ve vědecké, pedagogické či umělecké práci nebo při vysokoškolském studiu. Autory jsou učitelé, studenti a přátelé akademické obce Masarykovy univerzity v Brně. Koedice: Masarykova univerzita. Brno, Moravské zemské muzeum. Brno, Svoboda-Libertas. Praha, Jota. Brno. ISBN pro soubor: 80-901305-7-7
abúsír: staroegyptské královské pohřebiště. Sedmadvacátý modulový učební text pro studenty antropologie a „příbuzných oborů“ je věnován studiu archeologické lokality Abúsír – staroegyptského královského pohřebiště. Abúsír překvapivě dlouho ležel stranou zájmu egyptologů; počátky soustavného archeologického výzkumu této lokality spadají až na počátek 20. století. Egyptologové Českého (předtím Československého) egyptologického ústavu Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře v Abúsíru pracují nepřetržitě od roku 1960 dodnes. Poslední objevy české mise v Abúsíru představují překvapivé nálezy jedinečných šachtových hrobů významných osobností z počátku perské nadvlády v Egyptě před 2500 lety.
abúsír: staroegyptské královské pohřebiště. Sedmadvacátý modulový učební text pro studenty antropologie a „příbuzných oborů“ je věnován studiu archeologické lokality Abúsír – staroegyptského královského pohřebiště. Abúsír překvapivě dlouho ležel stranou zájmu egyptologů; počátky soustavného archeologického výzkumu této lokality spadají až na počátek 20. století. Egyptologové Českého (předtím Československého) egyptologického ústavu Univerzity Karlovy v Praze a Káhiře v Abúsíru pracují nepřetržitě od roku 1960 dodnes. Poslední objevy české mise v Abúsíru představují překvapivé nálezy jedinečných šachtových hrobů významných osobností z počátku perské nadvlády v Egyptě před 2500 lety.