Jakub Macek - knihy
Jakub Macek

Jakub Macek

 1979 česká
nehodnoceno
Mé hodnocení
Původní název:

Být v obraze 2

Publikace Být v obraze 2 je určena všem, kdo chtějí přispět k posilování mediální gramotnosti. Zejména pak vyučujícím na druhém stupni základních škol a na středních školách po celé České republice.
Publikováno: 2019
ISBN: 978-80-7591-011-0
Kniha Fandom a text mapuje úlohu textu v životě fandomu, tedy organizované subkultury fanoušků fantastiky. Skládá se ze dvou studií (Fandom – subkultura textu, Profesionální česká SF a F periodika před rokem 2000), doplněných o dvě kratší teoretické práce (Mezi Star Trekem a Dallasem a Muggletonův post-subkulturalismus a postmoderní autenticita). První ze studií, nazvaná Fandom – subkultura textu, ukazuje text jako ústřední pojítko celého fandomu. Text (ať už jde o povídku, román, film či hru) se totiž ukazuje být jediným klíčem k definici fandomu – a naopak existence fandomové subkultury a jejích čtenářských prací se podle autora ukazuje být jedinou smysluplnou cestou k definici fantastických žánrů. Studie druhá – Profesionální SF a F periodika před rokem 2000 – se pak zabývá historií prvního desetiletí porevolučních vydavatelských aktivit na poli fandomových periodik. Pojmenovává a analyzuje základní trendy tohoto období a zároveň přibližuje formy komunikace, které charakterizují Československý fandom.
Publikováno: 2006
ISBN: 80-7254-856-5
„Co je nového na nových médiích?“, ptá se Jakub Macek, respektive co nového s užíváním nových médií přišlo do života mediálních publik? Autor z pozic mediálních studií a sociologie vypráví o transformačních procesech, které právě probíhají v oblasti mediálních praxí. Primárně se věnuje tomu, jakou roli nová a stará médiahrají v současnosti v životech a recepčních praxích českých mediálních publik a i když v některých momentech překračuje hranice, jež obvykle studium publik vymezují, jsou to právě takříkajíc běžní uživatelé médií, kteří stojí ve středu vyprávění. Kniha vychází z tříletého výzkumu českých mediálních publik a tématem i formou vyprávění navazuje na autorovy Poznámky ke studiím nových médií (2013).
Publikováno: 2016
ISBN: 9788021080331
V přepracované verzi své disertační práce autor rozvíjí předpoklad, že studia nových médií spojuje řada rysů, které odrážejí jejich historický vývoj, rozvětvenost jejich kořenů i povahu hledání rámcové epistemologické shody. Zároveň předkládá k diskusi konceptuální rámec nových médií, vyvozený z kritického zhodnocení klíčových proudů diskuse o nich. První kapitola formuluje cíle a zasazuje předmět úvah do kontextu oboru mediálních studií. Druhá a třetí kapitola mají charakter přehledových statí. Ve druhé (Poznámky k vývoji studií novách médií) se autor věnuje vývoji a historickým proměnám studií nových médií. Na pozadí periodizace tohoto vývoje přibližuje základní tendence, které lze v reflexi nových médií vysledovat. Třetí kapitola (Poznámky ke kritice studií nových médií) se věnuje dvěma klíčovým liniím kritiky. První z nich se obrací vůči teoretickému redukcionismu či technologickému determinismu a je východiskem snah o rozvinutí celostního přístupu k novým médiím. Druhá, kritika rétoriky novosti, je vedena především z pozic historie technologií a kritické politické ekonomie nových médií. Závěrečná kapitola (Poznámky k definici: třídimenzionální koncept nových médií) je statí teoretickou. Promýšlí obecný konceptuální model nových médií, založený na Giddensově strukturační teorii a přístupný z pozice většiny základních paradigmat výzkumu a teorie médií.
Publikováno: 2013
ISBN: 978-80-210-6476-8
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-7464-025-4