Devätoro remesiel - desiata bieda, hovorilo ľudové porekadlo o tých, ktorí sa nedržali statočne svojho remesla, ale malo pravdu aj inakšie, že remeslo má zlaté dno. A práve o remeselníkoch hovorí kniha českej autorky, ktorá nezašla ďaleko do minulosti, najviac tak dvesto rokov. Prostredníctvom príbehov o ševcoch, krajčíroch, kamenároch, drevorubačoch, pastieroch, uhliaroch, hámorníkoch, mäsiaroch či mlynárskych pomocníkoch sa snaží priblížiť pokladnicu ľudového humoru, fantázie, životnej múdrosti, skúsenosti, radosti a smútku. V knihe sú aj krátke prípoviedky.
Pověsti z moravských hradů Dvanáct pověstí, jejichž děj se vždy odehrává na některém z moravských hradů či zámků. Knížka je vhodná pro dětské i dospělé čtenáře. Pověsti této knížky jsou vybrány ze souboru "Z českých a moravských hradů" (r. 1977). Oproti původnímu vydání k žádným větším úpravám nedošlo. Čtenáři zde naleznou mj. pověst o žárlivé paní Johance, o dvanácti loupeživých rytířích, kteří se vydávali za muzikanty nebo o valdštejnském lvu, jenž připravil o život mladého šlechtice a několik dalších pověstí, které v sobě skrývají cosi starodávně tajemného.
Pověsti z českých hradů Starodávné pověsti z prostředí českých hradů a jejich okolí potěší čtenáře nejrůznějšího věku. Šestnáct poutavých pověstí z Čech například O zvědavé Juditce, která mluvila s černým rytířem. V další pověsti se dočteme, jak císař Karel IV. objevil teplý pramen a o vzniku Karlových Varů. Nebo O lesní panně, kterak svou krásou každého okouzlila a jiné další příběhy...
Románová freska z Velké Moravy Beletristické zpodobnění života našich předků z doby, kdy se formovala Velkomoravská říše. Vyprávění přibližuje život na knížecím dvoře, politické problémy, soukromé vztahy, a ukazuje životy ostatních sociálních vrstev. Doslov napsal akademik prof. dr. Josef Poulík, DrSc. 1. vydání.
Výbor pětačtyřiceti vyprávění, která zachycují svéráz moravskobranské oblasti, především tzv. Záhoří na rozhraní Hané a Valašska, ukazují její různé profese, řemesla a činnosti a oživují rozmanité pohádkové a bájné bytosti.
Sběratelka a pořadatelka lidových pohádek a pověstí zavádí v knize především na venkov v době knížat, princů a králů, do chalup, kde vládne bída s nouzí, a vypráví, jak venkovští chlapci houževnatostí, pílí, spravedlností a obětavostí vítězí nad představiteli zla a získávají ve světě štěstí, zavádí i do zámků, paláců a královských sídel a líčí, jak pochybnou hodnotou je touha po moci a bohatství. (books.google.cz)
Příběhy ze života starých moravských a slezských měst, ve kterých se zrcadlí jejich nejzajímavější události od raného středověku až po napoleonské války, jako např. založení, udělení privilegií, vznik památných budov, vztahy mezi jednotlivými vrstvami obyvatelstva, vztahy k vrchnosti církevní i světské, ale historky humorné a hrůzostrašné.
Soubor pověstí z Čech, Moravy a Slezska zachycuje život nejen na hradech a zemanských sídlech, ale i v podhradí, na venkově a ve městech. Přibližuje příběhy z doby dávno minulé, jejichž hrdiny byli lidé urození i prostí,zemané,rytíři a páni i chudina, sedláci a měšťané. Přítomné vydání je výběrem ze dvou autorčiných předchozích knih: Z hradů, zámků a tvrzí a Z českých hradů, zámků a tvrzí.
Hrady, zámky i tvrze byly odedávna opředeny nejrůznějšími pověstmi. Autorčinou zásluhou dnešní čtenáři mohou vychutnat kouzlo těchto lidových zkazek, kde jako v pohádkách dobro bývá odměněno a zlo potrestáno. Dozvědí se onejednom tajemství tak slavných osobností, jako byli Karel IV., Záviš z Falkenštejna, císař Rudolf, Petr Vok zRožmberka, i jejich sídel. 25-015-72
Pověsti z Moravy a Slezska. Sbírka 65 pověstí z celé oblasti Moravy a Slezska. Nejznámější jsou snad O Ječmínkovi či O Ondrášovi. Autorka využívá rozsáhlého, dnes už obecně málo známého bohatství lidové slovesnosti a přetváří je vlastním projevem, přičemž s ohledem na dětského čtenáře vylučuje vše,co by mohlo působitdisharmonicky. Závěrečná stať Hrady, zámky a tvrze v minulosti a dnes přibližuje čtenáři jednotlivé pověsti. V doslovu je stručně popsán vývoj feudalismu, počátky stavby hradů a později měst, hospodářské podnikání šlechty a odchod do zámků. Závěrem jsou zde tabulky a erby hradů a tvrzí a jejich stručná historie.
Malým čtenářům určený soubor třiceti pohádek a pověstí z Olomouce a olomouckého okolí, které autorka zčásti vybrala přímo z pokladnice lidového vyprávění, zčásti samostatně zpracovala s využitím prvků lidové pohádky, báje nebo jiného vyprávění.
Hudební pohádka, divadelní hra o Čertici Teofile, která si má najít ženicha. Vybere si švece Papěru, který sice je už ženat, ale to jí nijak nevadí. On ale potřebuje Sedmimílové boty, aby mu král Tonemám nevzal náčiní k jeho profesi.
Soubor pověstí a historických povídek z doby od 13. století až do začátku 19. století. Pověsti, zkazky, pohádky a historické povídky z minulosti českých měst. V těchto příbězích autorka rozehrává tajemství spjatá s duchem prostorů, jako jsou domy, města, ulice, kláštery, kostely, kapličky, prameny, věže, hrady, rokle, studně či kopce. Pověsti Heleny Lisické prozrazují vysokou literární erudici, hlubokou psychologickou znalost lidských vztahů i etickou zaujatost autorky.
Publikováno:1986
ISBN:13-719-86
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.