C. S. Lewis nebol len známy spisovateľ a majster písaného slova, ale aj obdarovaný prednášateľ a komunikátor. Počas svojho tvorivého života napísal množstvo esejí, článkov a prednášok, ktoré po jeho smrti vychádzali v rôznych zbierkach a vydaniach, najmä vďaka poctivej edičnej práci Waltera Hoopera – osobného sekretára a správcu Lewisovej literárnej pozostalosti. Kniha BREMENO SLÁVY je prvé slovenské vydanie takejto zbierky a obsahuje devätnásť najznámejších esejistických textov C.S. Lewisa: 1. Bulverizmus alebo „Ako stratiť schopnosť myslieť“ 2. Účinnosť modlitby 3. Slony a peľ papradí 4. Boh na lavici obžalovaných 5. „Odporná červená vodička“ 6. Teória humánneho trestu 7. Užší kruh 8. Je teológia poéziou? 9. Všetko sa začalo obrazom... 10. Zázraky 11. Mýtus sa stal skutočnosťou 12. O čítaní starých kníh 13. Naša viera a mimozemské civilizácie 14. Náboženstvo: realita alebo náhrada? 15. Krutodlakov prípitok 16. Prerieknutie 17. Pokusy na živých tvoroch 18. Prečo nie som pacifista 19. Bremeno slávy
Starověký člověk přistupoval k Bohu (či dokonce k bohům) tak, jako obviněný předstupuje před soudce. Pro moderního člověka se role obrátily. On je soudcem; Bůh je na lavici obžalovaných. Je docela shovívavým soudcem; může-li Bůh rozumně zdůvodnit, že je Bohem, který dovoluje válku, chudobu a nemoci, je připraven tomu naslouchat. Soudmůže dokonce skončit tím, že Bůh je zproštěn viny. Důležité je však to, že člověk zastává roli soudce a Bůh se ocitl na lavici obžalovaných. Sbírka vynikajících esejí, které jsou považovány za klasické dílo tohoto myslitele, spisovatele a apologety. Lewis, známý svými jemnými postřehy a téměř neuvěřitelnou schopností předvídat, nás provází takovými problémy jako například: vztah náboženství a vědy, svěcení žen na kněžky v anglikánské církvi, obhajoba zázraků v křesťanské zvěsti a celou řadou dalších teologických a společenských témat.
Podivínský strýc pošle svého synovce Digoryho a jeho kamarádku Polly objevovat jiné světy, do kterých si sám netroufá vstoupit. Oba kamarádi se musejí hodně ohánět, aby unikli nástrahám, které jim přichystá zlá čarodějnice Jadis. Jenže nebýt toho, nikdy by se nesetkali s bájným lvem Aslanem a neviděli by zrození nového světa jménem Narnie – a v Narnii je možné všechno…
Slovo láska má v různém kontextu rozdílné významy. Autor se zamýšlí nad čtyřmi podobami lásky: náklonností, přátelstvím, erótem a křesťanskou láskou. Jako nejdůležitější a ostatní formy prostupující vidí lásku, která se obětuje pro druhé.
V době druhé světové války rozhlasová stanice BBC požádala C. S. Lewise, aby připravil sérii přednášek, které by vlily nový smysl do všech oblastí života dospělých lidí. Kniha K jádru křesťanství, v níž jsou obsaženy všechny texty těchto pořadů, je považována za nejpopulárnější a nejpřístupnější dílo C. S. Lewise. Připomíná nám to, co je v životě skutečně důležité, a ukazuje cestu k radosti a spokojenosti. Vydání k padesátému výročí vzniku tohoto titulu připomíná období, kdy C. S. Lewis v době války a nejistoty dokázal utěšit miliony lidí, ale jeho slova mají i dnes stejnou platnost a váhu jako tehdy…
Pri obyčajnej hre na schovávačku deti objavia niečo, čo sa človeku naskytne iba raz za život ! Lucy Pevensiová a jej súrodenci nevdojak prejdú cez starý šatník do čarovnej krajiny-Narnie. Len čo sa v nej ocitnú, začnú sa ich dobrodružstvá. Peter, Susan a Lucy musia zachrániť svojho brata Edmunda pred čarodejnicou, ktorá sa vyhlásila za kráľovnú celej krajiny. S pomocou úžasných narnijských tvorov vyhľadajú bájneho leva Aslana-ich jedinú nádej v boji proti Bielej čarodejnici. V tomto prepracovanom príbehu s množstvom fotografií môžete aj vy prejsť cez šatník a navštíviť čarovnú Narniu.
Narnie… kde koně mluví… kde se rodí zrada… kde čeká osud. Dva uprchlíci spojí své síly k zoufalému útěku. Ačkoli jejich jediným cílem je uniknout svým tvrdým, nesvobodným životům, ocitnou se brzo v samém středu strašlivé bitvy. Je to bitva, která rozhodne o jejich osudu i o osudu celé Narnie.
Držíte v rukách majstrovské dielo, ktoré mnohí kritici nazvali najlepším románom o láske, aký bol napísaný v 20. storočí. C. S. Lewis uchopil klasický grécky mýtus lásky medzi Psyché a Kupidom a prerozprával ho úplne novým spôsobom z pohľadu Orual, staršej sestry Psyché. Škaredá a zatrpknutá Orual bezmedzne miluje svoju sestru Psyché a veľmi ju zraní, keď Psyché obetujú bohu Hory. Psyché sa nesmie pozrieť na tvár boha, ale na naliehanie Orual tak urobí a za túto zradu ju boh od seba odoženie. Z Orual sa stáva kráľovná, mocná, ale bez lásky, a hoci celý život čaká na reakciu bohov, tí mlčia. Až na konci života, v snoch o svojej stratenej, milovanej sestre, nájde odpovede na svoje otázky.
Souhrnné vydání všech sedmi příběhů z cyklu Letopisy Narnie. Příběhy, které neodmyslitelně patří do světového fondu dětské knihy jsou pozváním pro každého z nás. Spolu s dětskými hrdiny se dostaneme do světa, kde je sice Zlo silné, ale Dobro nakonec přeci jenom zvítězí!
Všech sedm příběhů Letopisů Narnie v jedné knížce! Poznejte historii Narnie od jejího vzniku až po poslední bitvu. Prožijte dobrodružství v zemi obrů, trpaslíků, kentaurů a dalších tajemných bytostí v zemi, kde vládnou kouzla, zvířata mluví a kde se může stát cokoli. Souborné vydání světového bestselleru je tím nejlepším dárkem pro mladé čtenáře!
První díl sedmidílné fantasy Letopisy Narnie. Je spousta dveří, ale pouze jedny vedou do jiného světa. Projděte do země zázraků a kouzel. Sledujte příběh sourozenců Petra, Zuzany, Edmunda a Lucie v zemi obrů, trpaslíků, kentaurů a dalších tajemných bytostí, zakletých Bílou čarodějnicí...
Prečítajte si obľúbenú časť úspešnej série Kroniky Narnie: Lev, šatník a čarodejnica v novom ilustrovanom vydaní. V Európe zúri vojna a rodičia posielajú svoje deti z Londýna na vidiek, aby ich chránili pred hrôzami bombardovania. Súrodenci Lucy, Edmund, Susan a Peter sa dostanú do vidieckeho sídla milého starého profesora, kde počas hry na skrývačku objavia skriňu na šaty, ktorá slúži ako prechod do kúzelného sveta nazývaného Narnia. Jádis, známa aj ako Biela čarodejnica, krajinu zakliala, aby tam bola navždy zima, no nikdy Vianoce. Podľa starej veštby sa jej vláda skončí, až keď na tróny zasadnú štyria ľudia.
Neobyčejné dobrodružství filologa Elwina Ransoma začíná ve chvíli, kdy tento anglický univerzitní profesor, jehož předobrazem prý byl autorův přítel J. R. R. Tolkien, vnikne při hledání noclehu do zahrady domu Na Vršku. Přijetí, jehož se mu dostane od dvou místních obyvatel, fyzika Westona a kariéristy Devina, není nijak vřelé, ale nakonec je pozván do domu. Tam ho ovšem jeho hostitelé nejprve omámí a posléze dokonce ranou do hlavy přivedou do bezvědomí… Ransom přichází k sobě ve vesmírné lodi, jež se vzdaluje od Země k jakési planetě, již jeho únosci nazývají Malacandra. Začíná chápat, proč Weston a Devine tuto cestu podnikají – první z nich chce i za cenu vyvraždění mimozemské civilizace získat pro lidstvo další planetu a druhý se zřejmě na této planetě touží jen obohatit. Ransom se šťastnou náhodou dozvídá i to, jaká by měla být jeho role. Weston s Devinem ho chtějí předat domorodým tvorům, o nichž předpokládají, že jej rituálně obětují. Ransom ví, že má jedinou naději – a tak po příletu na planetu využije první příležitosti a prchá purpurovým lesem do zcela neznámého světa… Při čtení prvního dílu Kosmické trilogie C. S. Lewise si brzy uvědomíme, že napínavý příběh odehrávající se v exotickém prostředí vzdálené planety je zároveň sugestivní zprávou o vnitřním vývoji hlavního hrdiny, jenž se musí konfrontovat s neznámou civilizací. Tato konfrontace je pro něj v duchovním smyslu nesmírně očistná – vychází z ní jako silná osobnost, která si pronikavě uvědomuje řadu fatálních selhání moderního světa.
Kniha O zármutku nie je obyčajnou knihou. V istom zmysle to vlastne vôbec nie je kniha; je to skôr svedectvo o tom, ako sa jeden muž statočne postavil tvárou v tvár svojej úzkosti. Je to záznam skúmania vlastného zármutku s cieľom lepšie pochopiť, čo sa od nás očakáva v tomto živote, v ktorom musíme rátať s bolesťou a žiaľom zo straty našich milovaných. Je pravda, že len veľmi málo ľudí by dokázalo napísať takúto knihu; ešte menej je takých, ktorí by ju napísali, aj keby to dokázali; a najmenej je takých, ktorí by ju po napísaní vydali. Ak uprostred svojho zármutku nenachádzate žiadnu útechu v okolitom svete a nedostáva sa vám žiadneho povzbudenia, keď voláte k Bohu, dúfam, že táto kniha vám prinajmenšom pomôže postaviť sa svojmu žiaľu tvárou v tvár a „aspoň trochu sa v ňom začať vyznať“. Douglas H. Gresham
I ve druhém dílu Kosmické trilogie se setkáváme s Elwinem Ransomem, filologem, jehož předobrazem byl údajně Lewisův přítel J. R. R. Tolkien, byť autor sám svůj inspirační zdroj zpochybnil. Ransom se tu vydává na tajemnou a nebezpečnou vesmírnou pouť k planetě Venuši, čili Perelandře, avšak na rozdíl od předchozí výpravy na Mars tentokrát cestuje zcela dobrovolně, když ho o to požádá ušlechtilý eldil Oyarsa. Boj dobra a zla v celé sluneční soustavě totiž vrcholí a hrozí nebezpečí, že se Černý archon, jenž odpradávna svírá v děsivém objetí planetu Zemi, pokusí neznámým způsobem zaútočit i na Perelandru. Odhodlaný Ransom ovšem nemá nejmenší představu, jak případnému ataku bude moci čelit. První Ransomovy okamžiky na Perelandře jsou naplněny závratnou plavbou po rozbouřeném oceánu, v němž se pohybují nádherné ostrovy. Na jeden z nich Ransom vystoupí a začíná poznávat, že Perelandra si v ničem nezadá s krásou, kterou oplýval pozemský ráj. Když pak na jiném plovoucím ostrově nalézá jedinou perelandrijskou ženu, je mu jasné, že se situace na planetě podobá ráji daleko víc, než si myslel. A když se nakonec na Perelandře objeví Ransomův starý nepřítel, zlem posedlý fyzik Weston, náš hrdina už ví, že o rajskou nevinnost Perelandry bude muset svést strašlivý boj s těmi nejtemnějšími silami kosmu…
Narnie… kde se probouzejí draci… kde hvězdy kráčejí po zemi… kde se může stát cokoli… Král a několik nečekaných společníků se vydávají na plavbu, která je dovede za hranice všech známých končin. Jak plují stále dál a dál neprobádanými vodami, zjišťují, že jejich výprava přinese více, než očekávali, a že konec světateprve začíná…
Narnie… kde lež plodí strach… kde oddanost prochází těžkou zkouškou… kde se všechny naděje zdají ztracené… V posledních dne své existence Narnie prožívá nejtěžší boj – nikoli proti útočníku zvenčí, ale proti nepříteli z vlastních řad. V zemi se rozmáhají lži a faleš a pouze král spolu s hrstkou oddaných může zabránit zničení všeho, co je jim tak drahé v krásné a tajuplné zemi Narnii.
Narnie… kde zvířata mluví… kde stromy chodí… kde právě začíná bitva… Princ Kaspian, oloupený o své právo na trůn, shromažďuje armádu, aby zbavil zemi falešného krále. Ale nakonec je to čestný souboj mezi dvěma muži, který má rozhodnout o osudu celé země.
„Je na mně, abych jménem hostů připil na zdraví řediteli, Jeho Hanebnosti Mrchodlakovi, a Koleji pro výcvik Pokušitelů. Naplňte si číše! Co to vidím? A jakou přelahodnou vůni, jak skvělý bukét nasávám? Je to možné? Vidím a čichám, že místní sklep i za válečných podmínek vlastní pár tuctů lahví starého, vyzrálého špičkového Farizeje. Dobře, dobře, výborně! Jako za starých časů!“ C. S. Lewis připravil tuto knihu krátce před svou smrtí 22. listopadu 1963. Jedná se o sbírku esejů, které se téměř výhradně zabývají náboženskou tematikou. Nejznámější z nich je Přípitek zkušeného ďábla, který je volným doplněním úspěšné knihy Rady zkušeného ďábla. Druhé vydání
Nikdy jsem nebyl takový hlupák, abych si představoval, že jsem oprávněn vyučovat mravní síle a trpělivosti. Mohu čtenářům nabídnout pouze své přesvědčení o tom, že má-li snášet bolest, trocha odvahy pomáhá víc než mnoho vědomostí, troška lidského soucitu více než mnoho odvahy a nejnepatrnější dotek Boží lásky více než všechno toto dohromady. (C. S. Lewis) Jedna z najvýznamnejších kníh C. S. Lewisa, v ktorej sa autor zamýšľa nad utrpením v našom živote, hľadá jeho miesto a vyrovnáva sa s otázkami, ktoré napadajú človeka v súvislosti s bolesťou.
Podtitul: Dopisy Malcolmovi. Netradiční formou zpracované stále aktuální téma křesťanské spirituality: osobní modlitby. Autor, příslušník anglikánské církve, glosuje formou dopisů svému imaginárnímu příteli Malcolmovi nejrůznější aspekty osobní modlitby, často břitkým perem odhaluje nedostatky v křesťanském přístupu k rozhovoru s Bohem, dotýká se nedostatků v náboženském životě své církve, platnost jeho odsudků malosti a nedokonalosti má nadkonfesionální platnost. Jakkoli je jeho kniha kritická k nedostatkům, jejím jediným cílem je přivést přítele Malcolma - a tudíž i čtenáře - k niternému, upřímnému a důvěrnému vztahu k Bohu. I v této knize prokázal autor neobyčejnou znalost lidské psychiky, vlastní odbornou erudovanost, ale především hloubku svého vlastního náboženského prožitku. Neodmyslitelným autorovým atributem je i příslovečný anglický humor.
Lewisovu nejúspěšnější knihu není třeba obšírněji představovat: jde snad o nejvtipněji podané reálie „ze života pokušitelů“. Hlavní postavou příběhu je zkušený ďábelník, který formou dopisů a instrukcí radí elévovi v pokušitelském úřadu. Spojenými silami se pokouší zničit život konkrétního člověka. Lewis bravurněvystihl to, s čím se každý z nás ve svém životě denně setkává: pohrdání druhými, pokrytectví, zákonictví, pocit výjimečnosti, pocit mimořádné svatosti, propady do depresí, skepse a pochybnosti. Rady zkušeného ďábla jsou nejenom vtipným čtením, nýbrž nám umožní nahlédnout více do zákulisí duchovního světa...
Fern-seed and Elephants and other essays on Christianity
Sbírka esejí přináší autorův originální pohled na otázky spojené s krizí autority, možností styku s mimozemským životem, apokalyptickou vizí poslední noci světa, smyslem studia v období války, účinností křesťanské modlitby či podstatou a důležitostí odpuštění v lidském životě. Eseje: Jednotlivec a kolektiv Studium v doběválky O odpuštění Historismus Poslední noc světa Náboženství a vesmírné lety Účinnost modlitby Zrnko kapradiny a sloni
Narnie… kde obři chystají zkázu… kde zlo splétá sítě… kde vládnou kouzla… Navzdory neznámým nebezpečím a hlubokým a tmavým jeskyním je skupinka přátel vyslána hledat uneseného prince. Na své výpravě do Podzemí se však setkávají s daleko krásnějším a daleko hrozivějším zlem, než si vůbec dokázali představit.
Jeseň roku 1939. Začala druhá svetová vojna. Ako sa vysporiadať s novou situáciou? Možno zostať študovať, keď mnohí riskujú svoje životy? Nie sú dôležitejšie veci, ako tráviť čas nad knihami? Na tieto a iné otázky, ktoré blúdili hlavami študentov, C.S. Lewis odpovedá v svojej slávnej kázni, ktorá zaznela v oxfordskej kaplnke. Povzbudzuje ich k tomu, aby zotrvali, pretože „keby ľudia odkladali hľadanie poznania a krásy dovtedy, kým nebudú v bezpečí, hľadanie by sa nikdy nezačalo“. Nikdy neboli a nikdy nebudú podmienky ideálne. Ani dnes. O to dôležitejšie je mať odvahu zatiahnuť na hlbinu a nestratiť sa vo víre mnohých „zaručene dôležitejších aktivít“, pretože inak budeme ako topiaci kopať okolo seba na každú stranu. Len ak sústredíme našu pozornosť na skutočne dôležité veci, koordinujeme svoje pohyby a naučíme sa plávať. O tom je štúdium.
Malé univerzitní městečko Edgestow bývalo klidné a ospalé. Teď se tu ale chystá usídlit jedna z nejprogresivnějších vědeckých institucí - Národní institut pro koordinované experimenty (NIKE). Budovu si chce vystavět na území Bragdonského lesa, jenž patří starodávné bractonské koleji. Omezení kariéristé, kteří kolej vedou, prodejtohoto historicky nesmírně cenného pozemku, kde je údajně pohřben sám kouzelník Merlin, nakonec prosadí… V NIKE vidí svou kariérní šanci i mladý ambiciózní člen Bractonské koleje sociolog Mark Stuuddock. Na popud protřelého lorda Feverstonea se vypraví do Belbury, kde NIKE prozatím sídlí, a uchází se tu o práci. Pohlcen vlastními sobeckými zájmy akceptuje zrůdné praktiky, jimiž chtějí neméně zrůdní představitelé ústavu dosáhnout naplnění své totalitní vize: zcela odlidštěného světa. Markova žena Jane zůstává v Edgestow a osamocená musí čelit vlastním hrůzným snům. Marně se brání myšlence, že jsou vizionářské; brzy je nucena připustit, že její věštecké schopnosti mohou hrát rozhodující roli v boji proti zkáze přicházející z Belbury. V kritické situaci, kdy se blíží rozhodující střet vesmírných sil dobra a zla, musí Jane bolestně přehodnocovat vše, co až dosud dávalo jejímu životu smysl. Třetí z románů Kosmické trilogie se sice odehrává na anglickém venkově, a ne na vzdálených planetách, ale C. S. Lewis nezůstává svým čtenářům nic dlužen a v Té obludné síle korunuje své monumentální dílo opravdu velkolepým dramatickým finále. V nesmírně dynamicky vyprávěném příběhu nahlížíme i do těch nejhlubších zákoutí lidského nitra, ale upoutá nás také básnivé zachycení vnější tvářnosti světa. Kromě hrdinů známých z předchozích dvou knih tu vystupuje řada dalších mistrně vykreslených postav - takových, které vzbuzují obdiv svou neokázalou dobrosrdečností a nezištnou odvahou, ale i těch, jež jsou ve své téměř démonické nelidskosti mementem toho, kam až se člověk může po cestě zla dostat…
Lewisovy úvahy nad vybranými žalmy přináší nový inspirující pohled na tuto sbírku hebrejské poezie a otevírají před čtenářem nové možnosti pohledu na celou knihu Žalmů. Vrací jí to, na co mnozí pozapomněli: že jde především o poetické vyjádření vztahu mezi člověkem a Bohem. První vydání
Fantastický autobusový výlet z pekla do nebe. Vyhlídková jízda, pro některé, ale rozhodně ne pro všechny. Myšlenka spojit nebe a peklo dohromady je asi věčně v nás, založena na víře, že skutečnost nás nikdy nestaví před nevyhnutelné buď-nebo. Na víře, že máme-li schopnosti, klid a navíc dostatek času, najdeme vždycky určitý způsob přijetí obou alternativ. Tuto víru považuje C. S. Lewis za katastrofální omyl. Nemůžete si vzít všechna zavazadla na všechny cesty, které máte před sebou. Nežijeme ve světě, kde všechny cesty jsou spirály a jestliže po nich jdeme dostatečně dlouho, přibližujeme se ke středu, který nakonec jistě nalezneme. Žijeme spíše ve světě, kde se každá cesta po několika kilometrech dělí na dvě, každá z nich po chvíli opět na dvě další a na každém z těch rozcestí stojíme před rozhodnutím...
Podoba mého dřívějšího života. C. S. Lewis byl profesorem středověké a renensanční literatury na univerzitě v Oxfordu, proslulý učenec a obhájce křesťanství a autor slavné řady fantasy knih Letopisy Narnie. V této knize vypráví svůj životní příběh, příběh konverze od ateismu ke křesťanství.
Kniha obsahuje výber dvadsaťjeden úryvkov z trinástich najdôležitejších diel C. S. Lewisa, ktoré vyšli na Slovensku do roku 2021. Lewis bol jedným z najväčších kresťanských mysliteľov a autorov 20. storočia. Úryvky z jeho diel pôvodne pripravoval Marek Markuš ako články pre časopis .týždeň. Pre knižné vydanie boli jednotlivé kapitoly doplnené širším edičným tímom – každá kapitola tak obsahuje: (1) úvod do kontextu a zámeru daného diela, (2) úryvok Lewisovho textu, (3) otázky na zamyslenie pre individuálneho čitateľa alebo malú diskusnú skupinu a (4) biblickú reflexiu o nastolených témach. „Myšlienky C. S. Lewisa akoby vôbec nestarli. Zdá sa, že dozrievajú ako víno a prekvapujú svojou aktuálnosťou. V hľadaní odpovedí na zložité otázky dneška niet lepšieho sprievodcu, ako jeho múdry a láskavý hlas. Táto študijná antológia – výber z toho najlepšieho, čo C. S. Lewis napísal – vychádza naozaj v pravú chvíľu.“ – Pavel Hošek, profesor religionistiky Univerzity Karlovy „Neobyčajné dielo, ktoré pozýva do diskusie nielen s geniálnym C. S. Lewisom, ale aj so samým sebou, a dokonca s Bohom. Málokedy sa človek stretne s tak krásnym a príťažlivým mixom intelektuálnych a duchovných stimulov, ktoré otvárajú čitateľovi cestu do hĺbky, ktorá nemá hraníc. Už to chce iba odvahu čitateľa pustiť sa do ďalšieho dobrodružstva.– Martin Luterán, rektor Kolégia Antona Neuwirtha
Otázku, zda se dějí zázraky, nelze nikdy zodpovědět na základě pouhé zkušenosti. Každá událost, která může být prohlášena za zázrak, je v poslední instanci něco, co vidíme, slyšíme, cítíme, chutnáme či hmatáme. A naše smysly nejsou neomylné. Pokud usoudíme, že se stalo něco mimořádného, vždy můžeme říci, že jsme se stali obětí iluzí. A vyznáváme-li filosofii, která nadpřirozeno odmítá, je nasnadě, k jakému závěru se přikloníme. To, co si ze zkušenosti odneseme, závisí na filosofii, se kterou ke zkušenosti přistupujeme. Je tedy zbytečné odvolávat se na zkušenost dříve, než rozhodneme (či než budeme schopni rozhodnout) otázku filosofickou. Kniha Zázraky patří mezi základní práce, které se touto problematikou zabývají. Dílo přináší srovnání mezi křesťanstvím, naturalismem a panteismem a jejich metafyzického přístupu k fenoménu zázraků. Lewis se dále zabývá původem a povahou lidské racionality, zamýšlí se nad zdrojem morálních hodnot a soudů a z těchto úvah vyvozuje filosofické a teologické důsledky.
neboli Úvahy o vzdělání se zvláštním zaměřením na výuku angličtiny ve vyšších třídách Tak jako se například tělesa řídí zákonem zemské přitažlivosti, má svůj zákon i tvor jménem člověk. Staří myslitelé nazývali tento zákon, který byl znám v různých civilizacích a různých dobách, „zákonem (lidské) přirozenosti“. Porovnáme-li mravní naučení starých Egypťanů, Babyloňanů, Číňanů, Řeků či Římanů, zjistíme mezi nimi zásadní shodu a možná nás překvapí, že se podobají i mravním naučením našim. Autor této pozoruhodné studie upozorňuje na to, že zpochybnění těchto společně sdílených hodnot či snaha nahradit je „lepšími“ či „rozumnějšími“ nutně vyústí ve zničení toho, co je nám jako lidským bytostem vlastní.
Publikováno:1998
ISBN:80-7192-360-5
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.