Táto kniha obsahuje tri príbehy zlatých neviest a ich manželov, ktoré nás privádzajú do úžasu. Okrem jednej, ktorá zomrela príliš mladá, aby ju manžel stihol podvádzať, ostatné sa nachádzali v ponižujúcom postavení manželiek nehanebne klamaných pred očami verejnosti. Do manželstva priniesli bohatstvo a moc, ale vďaky v podobe láskya vernosti sa nedočkali. Svoj osud znášali trpezlivo a pokorne, ich láska k manželom nikdy nepohasla. Jedna však sa odvážila vzoprieť: Španielka Johana, manželka cisára Maximiliána I., syna Filipa Krásneho. Nechcela sa podriadiť, veľmi „mužsky“ reagovala na manželovu neveru. Podľa vtedajšej morálky teda nemohla byť normálna, musela byť „šialená“. Po čase rezignovala v prospech mužských členov rodiny: otca, manžela a syna, ktorí z jej „šialenstva“ mali neuveriteľné výhody...
Studie vypráví pět životních příběhů pěti členek královských rodů od 17. do 19. století. Kronika se otevírá dramatem z roku 1666, kdy se narodila princezna Žofie, manželka podivínského krále Jiřího I, a končí rokem 1821, kdy umírá poslední hrdinka, nekorunovaná královna Karolina, jejíž manžel Jiří IV. byl bigamista. Mezi těmito mezními kapitolami sledujeme příběhy princezny Liselotty, která se musela vyrovnat nejen s homosexualitou svého chotě Filipa Orleánského, ale i se sexuálním poměrem mezi svým synem a dcerou, a dále krutý osud Vilemíny, sestry pruského krále Bedřicha Velikého, a životní příběh dánské královny Matyldy a jejího šíleného manžela, krále Kristiána VII. ¨Jestli žena muže skutečně miluje, měla by jít za ním všude, třeba do pekla,¨ řekla jednou královna Matylda Dánská, ale tehdy byla téměř ještě dítě a muž, na kterého myslela, určitě nebyl její vlastní.
Čtyři ženy a v jejich stínu šest mužů. Těch šest pánů je v dějinách velice dobře známo, ale do zorného pole pozornosti se dostali až se svými ženami. Kniha je věnována třem manželům Marie Stewartovny, manželu Kateřiny Veliké, choti Marie Terezie a manželu královny Viktorie.
Princezny z rodu Habsburků, ač vzdělané, odvážné a důvtipné, byly často opomíjeny kronikáři. O jejich životních osudech často víme jen pár střípků. Tato kniha přibližuje osudy alespoň šesti z nich, od Kunhuty, narozené v 15. stol. po Leopoldinu, kterou provází čtenáři až do 19. století. Příběhy přibližují nejen osobnosti princezen, ale i politická rozhodnutí a zajimavosti doby, v které žily.
Milostné vztahy pěti významných osobností evropské literatury: Byrona, Lenaua, Flauberta, D'Annunzia, Zuckmayera. Autorka se zabývá jedním z nejhlubších lidských citů, jakým je fenomén lásky, a to na osudech pěti prominentních dvojic evropského literárního světa od konce 18. do 20. století. Zkoumá osudové milostné příběhy z pohledu inspirace pro jejich literární tvorbu. Jak ony osudové ženy motivovaly životní vzlety i pády proslulých mužů pera. Jaké byly skutečné kořeny Byronova individualismu. Co rozehrála Sophie von Löwenthal svou odmítavostí ve vztahu k Lenauovi, čím byla Louise Coletová pro Flauberta vedle jeho matky. Co formovalo vztah D'Annunzia a herečky Eleonory Duseové v kontextu jeho tvorby. Jaké společenské pozadí a vztahy se nesou dílem rakouského dramatika Carla Zuckmayera, do jakých rolí uvrhla emigrace do USA tento spisovatelský pár.