Kniha o Janu Palachovi významného a uznávaného českého novináře a publicisty Jiřího Lederera se zařadila již při prvním vydání v roce 1990 mezi základní literaturu k tomuto odvážnému a tragickému příběhu naší novodobé historie. Kniha přináší Palachův životní příběh přirozeně na pozadí dobových událostí v Československu, zaměřuje se ale i na podobné případy jinde v Evropě. Kniha je autorovým přístupem – houževnatostí ve snaze zahrnout veškeré relevantní informace k případu a zároveň snahou o nezaujatost a citlivost při jejich interpretaci – dílem vysoké novinářské profesionality a stále aktuálním textem o jedinečné osobnosti Jana Palacha i jedinečné době.
Knihu tvoří dva sborníky věnované Janu Werichovi a Jiřímu Voskovcovi. První sborník (Když se řekne Werich..) původně vznikl jako dárek k Werichovým sedmdesátinám a existoval pouze v jediném exempláři. V r.1981 pak knihu vydalo exilové nakladatelství Index v Kolíně nad Rýnem. A tak se dostala do rukou nemnoha šťastlivců, kteří si jizařadili na čestné místo v knihovně. Druhý sborník (Když se řekne Voskovec..) vznikl už zcela zákonitě na základě premisy "Když se řekne A, musí se říci i B". Vyšel v r.1982 opět v nakladatelství Index.
Když se řekne WERICH... vybaví se VOSKOVEC. A když se řekne VOSKOVEC... vybaví se WERICH. Tohle osudové setkání muselo být dáno shůry. A tak se mohli V a W potkat na reálném gymnáziu v Křemenově ulici v Praze a vzniklo nerozlučné celoživotní přátelství. Aby mohli v roce 1927 vystoupit s Vest Pocket Revue v Umělecké besedě a aby ji pro velký úspěch mohli později hrát již na prknech avantgardního Osvobozeného divadla..., a aby taky se spoustou dalších her „osvobozovaly“ desítky a stovky (a kolik jich vlastně bylo?) věrných diváků originálním humorem značky „V + W“. I po osudném roce 1938, kdy byla scéna Osvobozeného divadla uzavřena, zůstali v živém povědomí kulturní společnosti po celé dvacáté století. A dodnes zůstávají - pro Osvobozené divadlo i pro své další tvůrčí a životní cesty. V ojedinělém souboru příspěvků na téma Když se řekne W... (a) když se řekne V... nalezne čtenář cenná svědectví mnoha významných osobností naší kultury, působících u nás i v emigraci: Vlasty Chramostové, Elmara Klose, Miloše Formana, Jana Skácela, Josefa Škvoreckého, Adrieny Šimotové, Olbrama Zoubka, Anastáze Opaska, Jiřího Hanzelky, Milana Machovce a spousty dalších. Stejně jako tvorba obou velikánů českého divadla zrcadlila malou velkou českou společnost, také povídání o V a W k ní přirozeně odkazují. A jsou to povídání laskavá, chytrá, inteligentní, humorná, a taky moc vzácná - vždyť V a W vzácní byli.
kultová kniha rozhovorov s poprednými osobnosťami československej kultúry a umenia ( Jan Werich, Rudolf Hrušínský, Ladislav Novomeský, Miroslav Válek, Jiří Trnka, Jan Zrzavý, Hana Hegerová, Jozef Króner, Magda a Emília Vášáryové, Vincent Hložník, Miloš Forman, Ladislav Guderna, Jiří Suchý, Ctibor Filčík, Otomar Krejča a mnohí ďalší), ktoré si vďaka roku vzniku (1968) nemuseli klásť pred ústa servítky, či nebodaj nasadzovať náhubok. Jedinečnosť knihy podtrhávajú fotografie Ericha Einhorna. Keďže množstvo osobností súhlasilo, aby fotenie prebiehalo v ich domácnostiach (na túto skutočnosť odkazuje aj názov knihy), kniha je zároveň cennou obrazovou sondou do ich súkromia, ale aj reflexiou dobového životného štýlu, módy, atmosféry... Hoci boli Lederer aj Einhorn českí novinári, kniha s rôznych dôvodov vyšla v roku 1968 iba v slovenčine. Po Ledererovej emigrácii už šanca na jej ďalšie vydanie zhasla a k českému vydaniu došlo až v roku 1990. K slovenskej reedícii nikdy neprišlo.
Podtitul: Vzpomínání do srpna 1968. První díl pamětí českého novináře, který byl za minulého režimu perzekuován a vězněn. Exilové vydání nakladatelství Sixty-Eight Publishers manželů Škvoreckých v Torontu. Obálku navrhla Barbora Munzarová.
Vzpomínky pronásledovaného a vězněného novináře na normalizační období. Exilové vydání nakladatelství Sixty-Eight Publishers manželů Škvoreckých v Torontu. Obálku navrhla Barbora Munzarová.
Publikováno:1988
ISBN:0-88781-135-3
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.