Carmilla je gotická novela Josepha Sheridana Le Fanu. Poprvé byla publikována v roce 1872 a vypráví příběh mladé ženy, jež podlehla vlivu upírky jménem Carmilla. S příběhem, který zde předkládám čtenářům, mě seznámil doktor Hesselius. Tento vynikající učenec k němu dokonce připojil poměrně podrobný výklad, kde se odvolává na svou vědeckou práci, věnovanou onomu pozoruhodnému jevu, který je podkladem pro toto vyprávění. Ve vědecké práci, která tvoří pouze jeden z četných svazků sebraných spisů tohoto vynikajícího vědce, rozebírá autor záhadný jev jako vždy erudovaně, vtipně, stručně a neobyčejně otevřeně. Já ovšem seznamuji s tímto případem pouze "laickou veřejnost", a proto nepovažuji za vhodné připojit cokoliv dalšího ke slovům oné vzdělané dámy, která jej líčí. Z téhož důvodu neuveřejním ani obsah doktorovy vědecké práce, ani nějaký jiný výňatek z jeho výkladu o jevu, o němž je hluboce přesvědčen, že je "bezesporu jednou z nejhlubších záhad naší podvojné existence a jejích vývojových stadií". Vědecká práce doktora Hesselia ve mně vznítila touhu navázat na doktorovu dlouholetou korespondenci s onou vzdělanou a důkladnou informátorkou. Bohužel jsem zjistil, že dotyčná již mezitím zemřela. Jinak by mohla jistě řadou dalších poznatků doplnit příběh, který tak neobyčejně pečlivě - jak mi alespoň připadá - líčí na následujících stránkách.
Nadpřirozeno, ponurost a tajuplnost jsou základními prvky napínavého příběhu ze staré Anglie, ve kterém je mistrná zápletka doplněna i propracovanou psychologií postav.
Vzrušující román s kriminální zápletkou zavádí do sídla zchudlého zdegenerovaného šlechtického rodu v Anglii minulého století. Sedmnáctiletá dívka, žijící po smrti otce na panství u svého strýce, objasňuje historii dvou vražd, které poznamenaly krví její rodinu.
Obsahuje též drobné „detektivní“ povídky růz. autorů: Michael Z. Lewin- Nesprávné číslo; Steven Cavelli- Rozsudek smrti; Arthur Porger- Nežeňte se pro peníze; Cyril Hare- Dokonalý zločin; B. Pronsini- Výnosné zaměstnání; Hugh W. Montgomery- Půlnoční setkání; Clark Carlise- Poslední výstřel
Sedemnásťročná Maud prichádza na vidiecke sídlo Bartram-Haugh, kde žije jej strýko Silas. Namiesto očakávanej idyly sa ocitne v pochmúrnom dome s čudáckym služobníctvom, ktoré v nej vzbudzuje strach, ba i samotný strýko svojím neobvyklým správaním stupňuje napätie a hrôzu. Kto je vlastne strýko Silas? Aké tajomstvá ukrýva jeho minulosť? A čo čaká Maud v jeho dome?
Nejznámější sbírka klasika hororového žánru obsahuje pět příběhů, které spojuje postava vypravěče, německého okultisty doktora Hesselia, který příběhy předkládá jako zápisky o svých pátráních. Nejznámějším z příběhů je Carmilla, který definoval základní atributy upírského hororu ještě před Stokerovým Draculou. Příběh krásné upírky a jejího mírně lesbického vztahu s její obětí se stal i předlohou pro několik filmových hororů. Kniha vychází v češtině poprvé od roku 1925 v nezkráceném vydání v původním překladu Františka Bommera. Sbírku doplňuje esej Alfréda Višného odkrývající prameny, ze kterých Le Fanu čerpal, a dokládající, že komtesa, jež se stala předobrazem Carmilly, skutečně kdysi ve Štýrsku žila a její příběh má s Le Fanuovou povídkou mnoho společného.
Povídková kniha irského spisovatele Josepha Sheridana Le Fanu In a Glass Darkly spatřila ve své rodné zemi poprvé světlo světa v r. 1872 a sám autor tehdy stěží mohl tušit, že si právě touto knihou natrvalo zajistí čestné místo mezi klasiky žánru trochu nepřesně označovaného jako horor.
Publikováno:1970
ISBN:45-110-70
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.