Amálie Kutinová - knihy
Amálie Kutinová

Amálie Kutinová

 1898 -  1965 česká
nehodnoceno
Mé hodnocení
Scénky pro mládež k různým příležitostem (7.březen, Svátek matek, Vděk stáří, 28.říjen). Včetně grafických znázornění různých cvičení.
Publikováno: 1932
Básničky o zvířátkách s krásnými ilustracemi.
Publikováno: 1947
Kniha obsahuje 19 celostránkových černobílých ilustrací od českého malíře Oldřicha Cihelky a 20 povídek: Cesta za stařenkami, Cesta se zvěrolékařem, O babičce z nejkrásnější chaloupky, Bábrlinka, Stařenka s rozmarýnou, Spokojené stařenky, Babička Dousková, O babičce, která myslila vejš, Stoletá, Stařenka z hor, Nejkrásnější stařenka (Jak jsme se rozloučila), Babičky všelijaké (Pané správcová z chudobince), Cikánská stařenka (Babiáš), Stařenka ve službě, Babička Házová, Štěstíčko, Výměnkáři, Proč stařenka už nebude plakat, Besídka se stařečky.
Publikováno: 1947
Pokračování kroniky dívčího života Gabry a Málinky vypravuje o tom, jak se Málinka učí být lékárnicí. Autorka seznamuje s poměry v lékárnách za první republiky, kdy lékárník mohl být skutečný tyran. Jde o půvabné a naivní vyprávění, kde nechybí milostná zápletka.
Publikováno: 1992
ISBN: 80-85491-15-X
Autobiografické vyprávění přibližuje šťastné dětství dvou sester Gabry a Málinky, a to s neopakovatelným humorem a jadrným nářečím. Kterak dcerky študovaly, jak pásly kozy, učily se latině a co prožily v „čarovné zemi“, kam odjely i s kozami na prázdniny. 1. díl - Gabra a Málinka povedené dcerky 2. díl - Gabra a Málinka ve městě
Publikováno: 1991
ISBN: 80-7034-072-X,
3. díl – Gabra a Málinka se učí latinsky 4. díl – Gabra a Málinka v čarovné zemi
Publikováno: 1991
ISBN: 80-7034-072-X,
5. díl – Gabra a Málinka galánečky 6. díl – Gabra a Málinka v Praze
Publikováno: 1991
ISBN: 80-7034-072-X,
Sborník próz. Ukázky z knížek: Gabra a Málinka, povedené dcerky, Gabra a Málinka ve městě, Gabra a Málinka se učí latinsky, Gabra a Málinka galánečky, Děvče s copánky, Lucila.
Publikováno: 1991
ISBN: 80-7029-054-4
Gabra a Málinka se učí latinsky je třetí díl knižní série Amálie Kutinové-Tauberové o sestrách Gabře a Málince. Poprvé vyšel v roce 1937, v novějších vydáních byl spojen se čtvrtým dílem (Gabra a Málinka v čarovné zemi). Stejně jako ostatní díly série je v podstatě autobiografickým vyprávěním o dospívání autorky: „Málinka“ je sama autorka a „Gabra“ její starší sestra Gabriela, není však psán ich-formou. Kniha nemá jeden ucelený příběh, je spíše sérií volně provázaných příhod. Je psána převážně spisovnou češtinou vyjma hlavní řeči postav, které často mluví valašským nářečím (zejména děti). Kniha vypráví o tom, co sestry Gabra a Málinka Tauberovy prožívaly během sekundy (druhého školního roku) na Dívčím reálném gymnasiu ve Valašském Meziříčí. Název knihy poukazuje na latinu, kterou se od sekundy začaly učit. Děj se k tomuto školnímu předmětu často vrací, protože s ním měla Gabra neustálé problémy kvůli svému lajdáctví, opisování a vyrušování v hodinách, což bylo zdrojem mnoha veselých historek. Dalším školním předmětem, o kterém se v knize obšírněji vypráví, je čeština (kvůli problémům, které měly sestry při psaní kompozicí). Kniha nevypráví jen o škole, ale také o příhodách děvčat ve volném čase... III. vydání
Publikováno: 1946
Čtvrtý díl knižní série Amálie Kutinové-Tauberové o Gabře a Málince, nerozlučných sestrách z Valašska. Poprvé tato kniha vyšla v roce 1938, v novějších vydáních byla spojena s předchozím dílem (Gabra a Málinka se učí latinsky), na který těsně navazuje. Stejně jako ostatní díly série je i tento založen na autobiografickém vyprávění o dospívání autorky: „Málinka“ je sama autorka a „Gabra“ její starší sestra Gabriela, není však psán ich-formou a zachycuje i situace, u kterých Málinka nebyla osobně přítomna. Kniha je psána převážně spisovnou češtinou vyjma hlavní řeči postav. Dospělí příbuzní Gabry a Málinky sice mluví také spisovnou češtinou, obě dívky však hovoří valašským nářečím. Zvláštností tohoto dílu pak je, že většina vedlejších postav mluví nářečím kopaničářským, protože se příběh tentokrát odehrává převážně na Moravských Kopanicích. Právě Moravské Kopanice jsou onou „čarovnou zemí“ v názvu knihy. Autorka je popisuje velmi malebně, s důrazem na přírodu, místní zvyky, kroje a nářečí, čímž předznamenává svoji pozdější orientaci na zaznamenávání lidového folklóru, kterým se začala výrazněji zabývat v době, kdy jí byla ze strany komunistického režimu pozastavena spisovatelská činnost. III. vydání
Publikováno: 1946
Šestý díl knižní série Amálie Kutinové-Tauberové o sestrách Gabře a Málince. Stejně jako ostatní díly série je založen na autobiografickém vyprávění o dospívání autorky: „Málinka“ je sama autorka a „Gabra“ její starší sestra Gabriela.
Publikováno: 1942
Druhý díl knižní série Amálie Kutinové-Tauberové o sestrách Gabře a Málince. Pokračování příběhů Gabry a Málinky, ve kterém se ze Štítného odstěhovaly kvůli studiu do Valašského Meziříčí. III. vydání.
Publikováno: 1946
„ ,Babičku' máme, ale ,Maminka' nám schází,“ řekla jednou na gymnasiu profesorka pozdější autorce této knihy, a tak vznikl nápad oslavit maminku. Autorce se to však pro přemíru vlastních a sestřiných příhod tak docela nepovedlo, jak přiznává v doslovu knihy, a tak vznikl úsměvný román o „povedených dcerkách“ řídícího učitele na venkovské škole na Valašsku, o jejich drobných i velkých dobrodružstvích a uličnictvích, zachycující v dialozích valašské nářečí.
Publikováno: 1946
ISBN: 48-031-69
Pátý díl knižní série Amálie Kutinové-Tauberové o sestrách Gabře a Málince. Vrátily se z prázdnin, které prožily na Kopaninách, v Čarovné zemi, a už to nejsou holčičky, které si hrály u Járku. Už jsou z nich slečny. IV. vydání
Publikováno: 1946
Soubor rozmanitých pohádek podle původního vyprávění starých lidových pohádkářů (dřevařů, tkalců, přadláků, sklářů a muzikantů), žijících v Podkrkonoší.
Publikováno: 1957
Povídky z Útulku opuštěných zvířat. Příběhy o zvířatech jsou prodchnuty láskou k němé tváři.
Publikováno: 1995
ISBN: 80-85491-90-7
Krkonošské putování za písničkou a lidovými vyprávěnkami
Publikováno: 1964
Souborné vydání 1. a 2. dílu Po obsazení naší vlasti německými vojsky našla rodina útočiště v Křinci u Nymburka, kde Málinka opět pracovala jako lékárnice. O životě ve venkovské lékárně napsala spisovatelka laskavé povídky, které byly později vydány pod názvem Naši pacienti.
Publikováno: 1993
ISBN: 80-85491-35-4
Vyprávění o obyvatelích malého polabského městečka, jejich bolestech a prostých radostech, o všem, s čím se svěřovali své paní lékárnici.
Publikováno: 1946
Další vyprávění o obyvatelích malého polabského městečka, jejich bolestech a prostých radostech, o všem, s čím se svěřovali své paní lékárnici.
Publikováno: 1947
Vzpomínky spisovatelky na dětská léta na venkově. Vystupuje tu jako předškolní dítě a dítě ml. škol. věku. Vzpomíná na své rodiče, početné sourozence a lidi, která měla či neměla ráda. Knížka, doplněná fotografiemi, je rozdělena na krátké kapitoly a mohou ji číst děti stř. škol. věku, pokud se budou chtít dozvědět podrobnosti o spisovatelčině dětství, z něhož čerpala látku pro své knihy o Gabře a Málince. K vydání připravil Zdeněk Robenek. 2. vydání
Publikováno: 1993
ISBN: 80-85491-31-1
Pohádky mezi nebem a zemí je kniha skládající se ze sedmi poměrně rozsáhlých příběhů - Jak povstala duha, O Havranovlásce, Šotek Všudybyl a další. Jedná se o pohádky umělé, kde hrdiny jsou obyčejní lidé i známé pohádkové postavy, kterým autorka vpisuje nové vlastnosti a příhody. Charakteristická je typizace postav, náboženskýpodtext, dobro vždy vítězící nad zlem a mravní ponaučení. Kutinová se nebránila ani příběhům z exotických míst, kde v překonání překážky hlavnímu hrdinovi dopomohly až bytosti pocházející z české země - O nemocné princezně a jejích dvanácti dvorních dámách nebo Princ Kulička. Formou zpracování i obsahem jsou dnes pohádky pro děti už méně zajímavé. Stále živý by snad mohl být příběh Anděl ze sna, který dětem přibližuje téma smrti. Kutinová smrt dětem představuje jako hodnou kmotru, která je odvede na lepší svět k Bohu, kterého se nemusí bát. Pohádky jsou doplněny jednoduchými ilustracemi Oldřicha Cihelky.
Publikováno: 1948
„Převážně dětem a mladým čtenářům je určeno humorné dílo Strýc Ozef a jeho kakraholti, které vyšlo v roce 1941. Příběhem nás zavádí opět na Valašsko, tentokrát do rodného města autorčiny matky - Brumova. Kutinová v knize nepřímo ztvárnila osudy svých příbuzných, kteří žili na zámku v nedaleké Návojné, a vzpomínky na prázdniny u strýce Ozefa v Brumově. Tato kniha se v mnohém podobá vyprávění o Gabře a Málince. Nalezneme zde řadu autobiografických prvků, jež Kutinová částečně skryla pod jiná jména hrdinů, autorčin oblíbený venkov s typickým nářečím i humorné příběhy dětí, ze kterých má pro malé čtenáře vyplývat mravní ponaučení. Však sama autorka ve své vzpomínkové knize Okolo Gabry a Málinky přiznává: „Strýc Ozef byl vlastní bratr maminčin a za ním se hrnou nejkrásnější vzpomínky. To, co prožíval Jurka v knize Strýc Ozef a jeho kakraholti, to prožívaly také Gabra s Málinkou u strýčka na prázdninách. Rády by byly o tom povídaly v knize o Gabře a Málince, ale tvrdohlaví redaktoři to nedovolili.“ (Dagmar Šuráňová)
Publikováno: 1941
Na pohřbu hajného Vaška se sešli pytláci, hajní a fořti. Každý z nich vypráví své příběhy v krkonošském nářečí.
Publikováno: 1960
Předehra, Had, Ptáčata, Kukačky, Housenka, Komáři, Včelky, Čmelák, Datlíci, Statojanské mušky, Mravenci a Comp, Lesní valčík.
Publikováno: 1936