Hrůzu nemusí zažívat člověk jen na britských vřesovištích nebo v osamělých domech na americkém venkově. Jedenáct povídek současných českých autorů dokazuje, že děs se může skrývat také u nás v Čechách, v ryze domácím prostředí, kde by je nikdo nehledal:při snídani s manželkou, uprostřed Prahy, na sídlišti, na dovolené nebopři procházce v lese. Všude tam se hrdinové těchto příběhů setkávají s věcmi, které jim nahání husí kůži, útočí na jejich psychiku nebo přímo na jejich život, a je jedno, jestli je jejich původcem člověk nebo nadpřirozená sila. Jen ten, kdo se rád bojí, ví nejlépe, co dokáže strach... Antologie, sestavil Antonín K. K. Kudláč. Obsahuje povídky: Ondřej Neff: Snídaně Filip Gotfrid: Říkaly mi dědečku Jaroslav A. Polák: Hádés 2020 Jaroslav Jiran: Bezejmenný rukopis Otomar Dvořák: Křivoklátská bestie Miroslav W. Štěpánek: Karneval Jaroslav Velínský: Sagor Jana Moravcová: Nezavěšuj! Volá ti tvůj kat Svatopluk Doseděl: Na jejich straně je čas... Anna Šochová: Starý je hřbitov Tomáš Němec: Přijdu k vám dnes v noci
Monografie literárního a kulturního historika se vůbec poprvé u nás zaměřuje na zkoumání tzv. populární fantastiky v českém prostředí, zejména pak oblasti žánrové fantastické literatury, jejíž příjemci zvaní fanové tvoří osobitou subkulturu (fandom). Kniha stojí na pomezí literární vědy, kulturní antropologie, sociologie a mediálních studií a vychází z hypotézy o aktivním a tvůrčím přístupu příjemců k textům. Stírání hranic mezi elitní a populární kulturou, typické pro postmoderní dobu a společnost, ukazuje československý fandom přelomu dvacátého a jednadvacátého století právě jako výslovně postmoderní fenomén, kterému se zatím domácí společenskovědní výzkum věnoval jen minimálně.
Studie o vybraných žánrech současné české populární literatury. Literárněvědná monografie A. K. K. Kudláče zkoumá vybraný segment současné české populární literatury, konkrétně tzv. populární fantastiku (science fiction, fantasy, horor) a komparativně též detektivní prózu, z hlediska teorie literárních žánrů. Analýza textůje funkčně doplněna vhledy do recepčních a komunikačních kontextů této literatury. Kudláčova kniha představuje minimálně svým tematickým záběrem zřejmě první takto komplexní odborné zhodnocení domácí populární literatury v českém akademickém prostředí.
Duchové, paranormální jevy, pomsta ze zásvětí… Každý milovník hrůzostrašné četby ví, že bez doteku onoho světa není správný strašidelný příběh úplný. A neplatí to jen pro zahraniční literaturu, i v Čechách máme přece své přízraky. V této knížce zjistíte, jak si s nimi poradili čeští spisovatelé. Stíny mrtvých se zjevují na venkově i v ulicích města, hrozí, připomínají, děsí i vzrušují. Kdo by jejich volání odolal? Vzhůru do záhrobí!
Kolektivní monografie autorského týmu doktorandů Fakulty filozofické Univerzity Pardubice pod vedením historika Antonína K. K. Kudláče přistupuje k problematice tzv. paměťových studií poněkud jinak, než u nás bývá běžně zvykem. Základním výzkumným materiálem je zde literární text v širokém pojetí literárnosti, který autoři knihyanalyzují za pomoci řady různorodých metod, jež nabízejí současné sociální a humanitní vědy. Tým badatelů se přitom pohybuje na pozadí doby od druhé poloviny devatenáctého do sklonku dvacátého století především v prostoru českých zemí. Autoři jednotlivých kapitol: Antonín Kudláč, Barbora Kubátová, Pavel Mertelík, Kateřina Korábková, Aleš Misař, Přemysl Krejčík.
Publikace Antonína K. K. Kudláče je knižním souborem statí o literatuře, které autor publikoval v různých periodikách během uplynulého desetiletí. Pro toto souhrnné vydání byl svazek navíc rozšířen o několik zcela nových, původních textů. Specifičnost Kudláčova přístupu spočívá především v tom, že se při osobně zabarvené reflexi literárního vývoje uvedeného období nesnaží za každou cenu udržovat tradiční hodnotový rozestup mezi tzv. elitním písemnictvím a zábavní četbou. Přinejmenším z této perspektivy je kniha Antonína K. K. Kudláče prací v našich podmínkách neobvyklou, v mnoha ohledech přímo průkopnickou.
Publikace se zaměřuje na styl psaní odborného textu, přináší praktické rady pro práci se zdroji, rovněž poučení pro správné úpravy bibliografických údajů a citování. Pomůže tak srozumitelnou formou nejen vysokoškolským studentům vypořádat se s napsáním závěrečné práce, ale také každému, kdo se chce poučit o psaní odborného textu.
Fantaskní detektivka jistě uspokojí milovníka kriminálních příběhů i čtenáře SF a fantasy. Devět současných českých autorů nabízí na stránkách další antologie z edice Ikaros své osobité pojetí tohoto žánru. Dozvíte se, jaké dalekosáhlé následky může způsobit vypadnutí obyčejného nýtku… kdo zabíjel v palácích středověké Konstantinopole… co se skrývá v hlubinách měsíčních „moří"… jaké síly stojí za podivnými jizvami na těle zavražděného muže… Předchůdci i následovníci Sherlocka Holmese a dalších slavných detektivů již po tisící rozehrávají hru na lovce a kořist, neboť zločin je věčný…
Město je prostředím pro specifický způsob života. Řídi se vlastními zákonitostmi, ovlivňuje své obyvatele a je živnou půdou příběhů, s nimiž se jinde setkat nemůžete. A stejně jako bují města, rozvíjejí se i jejich příběhy, legendy a mýty. Antologie Pod kočičími hlavami takové příběhy přináší. Za zdmi, přes které jste nikdy nepřelezli, za vraty, kterými se bojíte projít, za nárožími utopenými v nekonečných stínech, pod víky kanálů… tam všude můžete zažít, co zůstává skrytě před zraky ostatních. Město vám může být pomocníkem i překážkou. Je páteří kouzelných osudů, dýchá plícemi vlastních obyvatel a v jeho srdci vzniká cosi nové, nám tak blízké i odpudivé. Třináct povídek českých autorů, třináct rozličných městských příběhů. Celek je tak pestrý, jak jen může být pestré samo město. Každý autor uchopil urbánní archetyp po svém a vytvořil dobrodružnou, hororovou, humornou, akční, detektivní či surreálnou povídku. Všechny ale mají něco společného. Chytnou vás. Sestavil Ondřej Jireš a Antonín K. K. Kudláč.
Kolektivní monografie Pop & brak vychází svým zaměřením vstříc dnešnímu zájmu o bádání na poli populární kultury, jejíž aktuální dosah a význam v řadě oblastí předčí tradiční působení tzv. elitního umění. Výsledkem spolupráce přizvaného autorského týmu se stala kniha, jejíž jednotlivé kapitoly tematizují jak teoretické otázky, například současný stav domácí odborné reflexe populární literatury nebo možnosti aplikace metod tvůrčího psaní v této literární sféře, tak vývojové přehledy populární produkce v zahraničí, a konečně rovněž tvorbu konkrétních literárních autorů. Záměrně interdisciplinární charakter publikace dokresluje kapitola věnovaná komiksu, tedy hraničnímu, nikoli však okrajovému médiu, které stále častěji zajímá také současné literární vědce.
Sborník příspěvků k 70. narozeninám Jiřího Raka, významného historika dějin habsburské monarchie, přináší na dvě desítky příspěvků věnovaných českým a rakouským dějinám 19. století. Pozornost je věnována např. osobnosti císaře Františka Josefa a jeho vnímání dobovou společností, dějinám nacionalismu, náboženství aj.
Volná myšlenka byla vlivnou organizací vyjadřující nálady a zájmy antiklerikálně naladěné pokrokářské generace před první světovou válkou, ale i velké části liberálně nebo levicově orientované veřejnosti v nově vzniklé republice. Kudláčova kniha poprvé monograficky představuje působení Volné myšlenky a přidružených nebo odvozených organizací, zejména v letech 1905-1938. Ukazuje snahu vytvořit jakousi církev pro bezvěrce, zabývá se hlavními politickými tématy Volné myšlenky, kterými bylo laické školství a odluka církve od státu, upozorňuje na problematické momenty v činnosti a ideologii hnutí a dokládá také úzké vazby k abstinentním spolkům, ženskému hnutí, esperantistům či spolkům přátel žehu. V závěru shrnuje neúspěšné pokusy obnovit Volnou myšlenku jako vlivnou organizaci po roce 1945 a 1989.
Vůbec poprvé u nás nabízíme ucelený soubor povídek, jejichž spojníkem je příslušnost k některému z „punkových“ podžánrů fantastiky. Na své si určitě přijde nejen milovník kyberpunku, ale také ten, kdo má rád dráždivý koktejl žánrů, nepostrádající originální náměty a pořádnou dávku napětí a rebelství. Příběhy současných hvězd sci-fi a fantasy i těch, kteří na hvězdnost teprve aspirují, se odehrávají v ulicích velkoměst blízké budoucnosti, v kyberprostoru i třeba na poněkud zchátralé vesmírné stanici. To vše ve znamení tvrdé akce, sofistikovaných technologií a černého humoru.
Publikováno:2004
ISBN:80-204-1158-5
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.