Štěpán Kučera - knihy
Štěpán Kučera

Štěpán Kučera

 1985 česká
nehodnoceno
Mé hodnocení
Když autor pobýval v Alžíru, kde se chystal k vydání jeho román Největší lekce dona Quijota, napsal tam Alžírské arabesky. Nápaditě i zábavně v nich krouží na pomezí cestopisné reportáže, autofikce a beletrie, inspiraci našel také v orálním vypravěčství. K rozhovorům s tamními obyvateli přidává i mikropovídky a črty, písňové texty či úryvky z knih. Mozaiku spojuje téma jednoho města, v němž autor ohledává alžírskou společnost a kulturu. Představuje různá období, od pravěkých jeskynních maleb v pohoří Tassili, přes berberskou a arabskou tradici, éru osmanské a později francouzské nadvlády, až k formování alžírského „multikulturního“ národa. Spadají sem i dvě bolestné události 20. století — válka za nezávislost a válka občanská. Kučera si všímá i současných problémů: sociální a genderové nerovnosti, environmentálních otázek či vlivu náboženství, tedy témat, která rezonují také v českém prostředí. Díky pohledu zdálky zahlédneme v nečekaných souvislostech zblízka sami sebe.
ISBN: 978-80-7227-894-7
Kniha je mozaikou zarámovanou jednou lokací a jedním stoletím. V krátkých kapitolách vedle objektivních dějin stojí osudy tamních rodin, jedinců i žijících pamětníků. Páteř tvoří trefné citace z dobových novin i literatury. Spolu s návratnými motivy a odkazy jde o kompozičně i myšlenkově sevřené dílo okořeněné autorovým vtipem, břitkostí či poetikou. Zrodil se překvapivě živý a citlivý portrét Kučerova rodiště i bydliště, v němž vskutku originálně vyvstávají dramatické dějiny dvojjazyčného a bikulturního města. V jeho osudu, místy mimořádně drsném, je nenápadně skryt i příběh jedné středoevropské země ve dvacátém století.
Publikováno: 2022
ISBN: 978-80-7227-886-2
Bojí se sloni smrti? Cítí stromy bolest? Proč si tak rádi vyprávíme o koncích světa? Proč náš jazyk nestačí k popsání výzev dnešní doby? A jakou roli v tom všem hrají vědci? I takové otázky pokládal spisovatel a novinář Štěpán Kučera v rozhovorech, které vycházely od roku 2017 v Salonu Práva. Nad souvislostmi antropocénu, "věku člověka", se tu zamýšlejí primatoložka Jane Goodallová, kybernetik a filosof Ivan M. Havel, teolog Tomáš Halík, teoretický fyzik Carlo Rovelli, filosof a spisovatel Michal Ajvaz, sociolog Daniel Prokop, zoolog a spisovatel Miloslav Nevrlý, filosofka Tereza Matějčková a mnoho dalších osobností české i světové vědy. Souborným vydáním těchto textů vzniká až románová polyfonie, která z různých autorských perspektiv ohledává nejednoznačnost lidského údělu a místo člověka ve světě živé i neživé přírody.
ISBN: 978-80-7227-902-9
Proč dostal Orhan Pamuk Nobelovu cenu? A dostane ji i Dan Brown? Co všechno s tím mají společného ufoni a jak je možné, že SS přežila dodnes? To vše odhalí Robert Langdon díky prezentaci svého nového bestselleru Ježíš, Marie z Magdaly a já.
Publikováno: 2013
ISBN: 978-80-87791-22-6,
Děj šestice povídek v nové knize Štěpána Kučery nás jako nějaká globální zvonková dráha proveze z podzemí chrámu Hagia Sofi a v Istanbulu do podzemí pražské Krannerovy kašny, z džungle brazilského ostrova Paqueta, přes bažiny v meandrech řeky Mississippi až do fatamorgánunosných syrských pouští, a nakonec půvabnou zkratkou zemským jádrem z Jizerských hor až do australského pohoří Stirling Range. Hlavními hrdiny Kučerových textů však nejsou jejich hrdinové, ale sám text. A tak se tu spisovatel setkává se svou postavou jako rovný s rovným, děj knihy podzemní chodbou vyúsťuje do života svého autora, fikce vítězí nad realitou v nároku na skutečnost. Pozorný čtenář dokonce najde klíč k pointě jedné povídky v jiné. To vše je okořeněno přesnou dávkou vtipu.A na své si přijdou i milovníci tajemna: úvodní langdonovský pastiš se v literárních dějinách nejspíš octne mezi texty s nejvyšší hustotou záhad na jednu stránku.Ostatně, všech sedm topoi knihy jistě na zemském povrchu vytvoří nějaký obrazec, takže stačí vzít glóbus, špendlíky a pevnou nit — a dát se do práce.
Publikováno: 2016
ISBN: 978-80-7227-377-5
Karel Ladislav Kukla byl před 130 lety literární hvězdou Prahy. V jednadvaceti letech mu hráli úspěšnou hru v Národním, za další dostal Nerudovu cenu, byl zuřivým reportérem dřív než E. E. Kisch, kterého předběhl i v nápadu udělat rozhovor s pražským katem. Před Haškem redigoval Svět zvířat a vymýšlel si do něj potvory, a dokonceprý kradl psy, čímž vnukl autoru Švejka jednu z nejlepších zápletek. Jako první do češtiny přeložil Twainova Dobrodružství Huckleberryho Finna a byl největším znalcem pražského podsvětí. Jak je možné, že ho dnes nikdo nezná? Odpověď hledá hlavní hrdina dobrodružného romaneta. Místo ní ovšem narazí na dvě tajemné dívky, s Kuklou osudově propojené...
Publikováno: 2013
ISBN: 978-80-87791-19-6,
Největší lekce dona Quijota: Důmyslný derviš Sidi Hamet Ibn Enheli a voják Saavedra. Kučerova kniha má dvě hlavní linky. V té první se autor odráží od skutečné události ze života spisovatele Miguela Cervantese, který v mládí strávil několik let v Alžíru coby zajatec pirátů, a možná právě tahle zkušenost mu umožnila stát se světovým spisovatelem. Ve druhé linii sledujeme příběh Sidiho Hameta— hrdiny vypůjčeného ze Cervantesova románu — potrhlého derviše, který se zbláznil z ustavičné četby knih slavných arabských cestopisců a ve společnosti kulhavé velbloudice a dítěte nalezeného v poušti putuje skutečnými i fiktivními zeměmi. Obě linie se protnou, když derviše Hameta a vojáka Saavedru spojí alžírské vězení. Největší lekce dona Quijota má aktuální rám — je to knížka o setkávání různých kultur, objevování nových světů, krajině měnící se v poušť a o síle představivosti. Jaké by to asi bylo, kdyby se don Quijote potkal s vypravěčkou Šahrazád?
Publikováno: 2021
ISBN: 978-80-7227-871-8
Mezi třiadvaceti autory Povídek na doma najdeme slovutné, populární a prestižními cenami ověnčené osobnosti i výrazné zástupce nejmladší české spisovatelské generace, jednoho slovenského prozaika a jednoho digitálního spisovatele. Podobně pestrý je i přístup jednotlivých tvůrců k zadanému tématu – od sociálně-kritických příběhů o nedostupnosti bydlení po magicko-realistická vyprávění o tajemných domech a jejich obyvatelích. Příběhy spojené tématem domova vycházely po dva roky v literární příloze Práva Salon v rámci projektu na podporu Platformy pro sociální bydlení – a ve prospěch této organizace, snažící se řešit bytovou nouzi v České republice, poputuje též výtěžek z prodeje knihy. Seznam autorů: Digitální spisovatel | Anna Hrbáčková | Hana D. Lehečková | Zbyněk Vlasák | Martina Adlerová | Jiří Kratochvil | Klára Vlasáková | Štěpán Kučera | Přemysl Krejčík | Balla | Igor Malijevský | Markéta Hejkalová | Miroslav Pech | Jiří Dědeček | Kateřina Rudčenková | Tereza Semotamová | Michal Šanda | Lucie Faulerová | Alena Scheinostová | Lidmila Kábrtová | Anna Bolavá | Markéta Pilátová | Bianca Bellová | Ondřej Hübl | Alena Mornštajnová
Publikováno: 2022
ISBN: 978-80-88322-31-3
Projekt Gilgameš se s nadsázkou, nikoli však nevážně, dotýká smyslu vyprávění příběhů, lidského života i odvěké touhy po nesmrtelnosti. Žánr sci-fi se tu protíná s historickým, bájným vyprávěním. Hlavním hrdinou je převozník Uršanábi, lodivod z pradávného eposu, obdařený nesmrtelností namísto krále Gilgameše. Uršanábi proplouvá světovými moři do našich dnů, a dokonce i do blízké budoucnosti. Během svého putování potkává historické i literární postavy, například Kryštofa Kolumba či doktora Moreaua, a pokouší se vykonat pro lidstvo něco dobrého. Do jeho příběhu vstupuje rozhovor „robopsychologa“ se superinteligentním počítačem, jehož úkolem je najít smysl lidské existence. Superpočítač však nenabízí žádnou exaktní operaci, ale… vyprávění o převozníkovi Uršanábim.
Publikováno: 2019
ISBN: 978-80-7227-414-7
Krátké vtipné povídky, které v naší době informací a dezinformací provokují myšlenkou, zda náhodou nebylo něco jinak, než jak to známe z knih. Ironicko-poetické apokryfy čtenářům dopřejí jiný druh setkání než na jaký byli dosud zvyklí nejen s Rychlými šípy, ale například s panem Broučkem a jeho výpravou tentokráte do 21. století, či s Nerudovými povídkami Malostranskými, nebo Janem Keplerem, Mauglím a dalšími. Krátké povídky pro přemýšlivého čtenáře příjemně podpoří teorii, že ne vše, co je napsáno či vyřčeno, musí být ta jediná správná verze, o pravdě nemluvě.
Publikováno: 2006
ISBN: 80-7294-179-8
Sto nejživějších textů vybraných z tisíce čísel Salonu, kulturní a literární přílohy deníku Právo. Původní publicistika, eseje od Bělohradského, Kosíka nebo Přibáně. Tvorba českých spisovatelů Hakla, Stančíka, Bellové či Rudiše, texty z pozůstalosti Haška, Hrabala a Skácela. Rozhovory s Vaculíkem, Páralem nebo Updikem a Ferlinghettim. Texty bývalých exulantů i disidentů Hutky, Chramostové nebo Jirouse. Salon byl a je prostorem otevřeného dialogu a propojování témat. Vedle tradiční esejistické, reportážní a recenzní tvorby to dokládá například také seriál Daniela Prokopa Úvod do praktické sociologie, ověnčený nedávno Novinářskou cenou. Uspořádali Zbyněk Vlasák a Štěpán Kučera.
Publikováno: 2018
ISBN: 978-80-7227-405-5
Tato publikace, která je částečně antologií a částečně čítankou, představuje výběr z tvorby prozaiků, básníků a výtvarníků žijících na české a polské straně Euroregionu Nisa. Svým přeshraničním záběrem volně navazuje na podobně zaměřené publikace Naše krajina slov a Krajina našich slov, vydané v letech 2011 a 2019. V nich však byli partnery českých umělců tvůrci žijící v Německu. Záměr obou projektů je ale stejný – ukázat milovníkům literatury a výtvarného umění, co se na tomto poli děje v jejich těsném sousedství. Autoři textů Klára Aycox, Julius Benko, Eva Koudelková, Štěpán Kučera, Zuzana Lazarová, Miloslav Nevrlý, Pavel Novotný, Josef Straka, Miroslav Stuchlý, Martin Trdla, Martin Veselka, Jan Vozka, Jiří Žáček, Ryszard Grzywacz, Mirosław Jasiński, Miłosz Kamiński, Michał Krawczyk, Leszek Różański, Jędrzej Soliński, Dariusz Suska, Jarosław Szczyżowski, Grzegorz Tomicki, Tomasz Ważny, Krystyna Wiatrowska (Myszkiewicz), Ilona Witkowska, Filip Zawada.
Publikováno: 2023
ISBN: 978-80-88367-27-7