Soubor čtrnácti autentických příběhů z praxe pracovníka bývalé Federální kriminální ústředny, které dlouhá léta zajišťoval občasné televizní pátrací relace.
Miroslav Kučera předkládá sepsané zločiny tak, jak je v dané době i chvíli viděl, prožíval a cítil – a to z naprosto neobvyklého zorného úhlu. Z úhlu pohledu člena pátracího oddělení někdejší Federální kriminální ústředny (později Ústředny federální kriminální policie). Shodou okolností se v rámci svého služebního zařazení stal i „hlasatelem špatných zpráv“ a oslovoval miliony diváků televize, posluchačů rozhlasu a čtenářů novin a časopisů a žádal je jménem kriminální služby o spolupráci při odhalování zločinů. Mnohé z nich byly díky pomoci občanů skutečně objasněny.
Jací jsou lidé, kteří byli odsouzeni na doživotí, co je dovedlo k hrůzostrašným činům, které spáchali a za které budou pykat po celý zbytek svého života? Tyto a další nelehké otázky si položili autoři knihy Galerie zločinu: Z policejních protokolů – Miroslav Kučera, bývalý člen pátracího oddělení někdejší Federální kriminální ústředny a žák legendárního kriminalisty Jaroslava Zahrádky, a Jan Stach, bývalý kriminalista. Cílem obou autorů nebylo čtenáře šokovat, ale především mu přiblížit složitou a mnohdy náročnou práci kriminalistů, jejichž zásluhou se pachatelé ocitli v rukou spravedlnosti. Kniha neobsahuje líbivé čtení, ale je skutečnou výpovědí lidských osudů a mementem událostí, jež mnoha lidem změnily navždy život.
S pistolí zachraňuje dceřino manželství. Miluje ho příliš, tím si říká o smrt. Tanec při svíčkách nekončí sexem, ale vraždou. Smrt skrytá v lahodném džusu - záletníkova past na nepohodlnou milenku. Základní instinkt po česku - nabitá zbraň pod polštářem. Plameny pomsty pohlcují nenaplněnou lásku.
Kniha policejních případů zachycuje nejen neobvyklé souvislosti krvavých zločinů, ale také život těch, kdo s kriminalitou přicházejí denně do styku na straně zákona a někdy dělají sisyfovskou práci při jejím potírání. To ale neznamená, že se nechají umořit cynismem zločinců a rozvleklým projednáváním jejich případů u soudu.Detektivové si zakládají na svém důvtipu a často projevují smysl pro humor - to proto, aby si při své nelehké práci připadali aspoň trochu normálně. V případu Krvavého tajemství ale i těm notorickým vtipálkům zamrzl úsměv na rtech. Ještě řadu měsíců po vyřešení případu se v noci probouzeli hrůzou, že tajemství nerozluštili úplně a že někde venku číhá nevypočitatelný maniak.
Nejbrutálnější případy české kriminalistiky Tohle není detektivka nebo zvrácená fantazie autora thrillerů. Případy z téhle knihy se skutečně staly... Miroslav Kučera, český kriminalista, spolupracovník někdejší Československé televize, popisuje nejzásadnější případy, s nimiž se za dobu své kariéry setkal.
Přísně tajné! Literatura faktu 3/2006. Jiří Bílek - Příběhy z temného úsvitu českých dějin, Jiří Kovařík - Poslední boj krále Přemysla Otakara II., Karel Kýr - Mormoni, Vladimír Dolínek - Rakouské raketomety v 19.století, Karel Richter - Rok pohnutých událostí, Libor Nedorost - Sokolské pluky Stráže svobody, Milan Hulík - KdeJindřich Marek, Miroslav Kučera & Karel Kýr
Přísně tajné! Literatura faktu 3/2006. Jiří Bílek - Příběhy z temného úsvitu českých dějin, Jiří Kovařík - Poslední boj krále Přemysla Otakara II., Karel Kýr - Mormoni, Vladimír Dolínek - Rakouské raketomety v 19.století, Karel Richter - Rok pohnutých událostí, Libor Nedorost - Sokolské pluky Stráže svobody, Milan Hulík - Kdety hroby jsou, kde jsou ti vojáci?, Věra Weislitzová - Uvězněné sny, Petr Vokáč - Senzace století, Roman Cílek - "...Když chtěla jsem padnout!", Karel Šimek - Most u Remagenu, Jindřich Marek - Záhada kadetky, Richard Sobotka - Dělostřelecká tvrz "Bouda", Antonín Benčík - Neblahé důsledky hokejového vítězství, Miroslav Kučera - Ztracená zpěvačka, Ivan Brož - Smrt prvního diplomata světa.
Daňové úniky, finanční machinace, obchodní podvody, okrádání důvěřivých idí, ale také neslýchané násilí, rozvrat životů mladých lidí, brutalita, úpadek a smrt, to jsou etapy v krátkém životě bílého koně. V kriminálních případech této knihy se však dozvíme, že konce bílých koní jsou sice velmi podobné, ale okolnosti jejich zločinů jsou pokaždé jiné. A vždycky nejtěžší je odhalit ty, kdo stojí v pozadí.