Výbor z pentalogie "jivínských rapsódií" (Kytinky, Vina, Muzikant, Pytel nudlí, Bouřka, Jivínští krasavci, Na každého jednou dojde, V objetí ochechule, Námluvy, Podařený párek, Matýsek, Sokové), svérázných, sociálně laděných a z folkloristických tradic vycházejících próz o rodném městě Jičíně a o rodném kraji na sklonku 19. století, je doplněn vánoční rapsódií (Pokoj lidem). Výbor uspořádal, doslov, medailón a ediční poznámky napsal Ladislav Ducháček.
S 15 kresbami, s 6 barevnými obrázky a s barevnou obálkou Jiřího Trnky. Ze svých lidových povídek z Podkrkonoší vybral a mládeži upravil Josef Štefan Kubín
Povídky mají společného jmenovatele - všechny líčí nějakou lidskou posedlost, náruživost, a všechny mají tragikomický charakter. Jsou psány s půvabem a humorem. Bezplatná prémie edice KLÍČ za rok 1977.
Sbírka povídek lidových vypravěčů z tzv. "Českého koutku" na Kladsku, jak je zapsal začátkem tohoto století, při různých příležitostech zejména na toulačkách - domácích besedách, jeden z nejznámějších sběratelů lidové prózy u nás. Z úst lidu zapsal Josef Štefan Kubín, k vydání připravil, srovnávacími a edičními poznámkami, doslovem a slovníčkem opatřil Jaromír Jech, [barevná] ornamentální výzdoba Miroslav Štěpánek. Vyšlo v Edici: Lidové umění slovesné - Řada A ; sv. 7.
Soubor pohádek (Koníček Diblík, Dvě maminky, Zrcátko, Běhounek komediant, Slepičí polévka, Veverče, Cvrček muzikant, Štědrý večer v doupěti) zachycuje ve svérázném autorově jazyce, prostoupeném hovorovými a nářečními tvary, příběhy koníčka, vlašťovky ve chlévě a krávy, straky, zajíčka, kohouta a slepice, malé veverky, cvrčka a lišky. Ilustrovaný sešit z edice Korálky sv. 61
Antologie humorek. ("Humorka a její blíženec anekdota je osobitý útvar slovesný lidového ražení. Ale kdežto anekdota má délku sotva na dlaň, a hledí tudíž rázem uhodit na vtip (jinak by zplihnul), humorka může pro svou naivitu, ironii, šibalství a rozpustilé švandy šířeji roztáhnout lokty. Do obou vniká záhy živel necudný, v kterémsi pomalu začnou nad jiné libovat.")
Podhoří západní První svazek lidových povídek nejrozmanitějšího charakteru a obsahu, které Kubín, sám úspěšný povídkář, sebral u lidových vyprávěčů v Českém ráji a nashromáždil tak vzácné bohatství lidového básnictví. Vydání spojuje cílevědecké se čtenářskými, je určeno dospělým čtenářům a doplněno podrobnýmkomentářem, informacemi o vyprávěčích a vysvětlivkami.
Povídky, pohádky, pověsti, anekdotické příběhy a humorky lidových vypravěčů z východního Podkrkonoší navazují na I. díl lidových povídek z podhoří západního. Kubín je sebral v letech 1915-1916 a 1923, prvně je vydal v roce 1926. Jsou řazeny podle míst záznamů a podle jmen vypravěčů, komentář J. Jecha uvádí doplňkové charakteristiky Kubínových vypravěčů a přináší varianty některých záznamů i další záznamy po padesáti letech. Vydání v nové transkripci zpřístupňuje tuto cennou součást kulturního dědictví širokému okruhu čtenářů.
Převážně z rukopisné pozůstalosti vybral, uspořádal, o přepisy vlastních magnetofonových záznamů rozšířil, textově připravil, slovem a slovníčky doprovodil Jaromír Jech.
Soubor českých pohádek, které uspořádal František Kárník. Autoři pohádek jsou: Erben, Němcová, Kulda, Mikšíček, Dobšinský, Kubín, Hruška, Baar. Jedná se o sbírku, která byla určena (a schválena ministerstvem školství) jako čítanka pro školy (edice Hokrova doplňková a povinná souvislá četba školní).
Obsahuje čtyři povídky - Kytinky, Černoušek, Ruští partyzáni ve stájích a Slavné dědictví. Čtyři vybrané povídky z díla zasloužilého umělce, v nichž po způsobu lidového vyprávěče a s užitím neobvyklých výrazů vypráví o velké milovnici kytiček, o důstojnické dcerce, o sovětských partyzánech v Prachovských skalách a o groteskním dědictví.
Tato knížka je určena čtenářům, kteří jsou prostého srdce, rádi se smějí a mají schopnost se občas rozhlédnout po svých bližních s myšlenkami ne tak úplně vážnými. Z rozsáhlého Kubínova díla, ze všech těch příběhů, utkaných ze života i z obraznosti lidových vypravěčů, vybrali jsme do svazku Strakatý máslo nejrozkošnější pohádky, poudačky, humorky, anekdoty. Nejsou nové, ale nezastaraly, tak jako nikdy nemůže zastarat radost z humoru a lidová moudrost. A přestože historie už dávno překryla rázovité figurky někdejšího venkova novými vrstvami lidských zkušeností a vztahu, jsou Kubínový historky stále životodárné zdravým smyslem pro spravedlnost, vůlí překonat nejsvízelnější trampoty moudrostí, chytrostí a třeba i chytristikou, a když už nepomáhá ani to, tedy se proti nim ozbrojit, alespoň vtipem, humorem, optimistickou fantazií. Přejeme čtenářům hezké počtení a radost ze Seydlových obrázků. Kniha vychází ke stým narozeninám zasloužilého umělce Josefa Štefana Kubína.