Druhé vydání knihy pro děti ilustrovaná Zdeňkem Burianem. Děj se odehrává ve stepích kdesi na východě. Je zde docela dobře popsán život kočovných kmenů asijského původu.
Touhu naší mládeže po dobrodružné četbě splňuje druhé vydání této knihy s námětem z historie Velké říjnové socialistické revoluce. Pod horou Kara a pod vysokým Pamírem žije osada Tádžika, pastýře ovcí a koní. Jeho stáda hubí vlci, rysi a divocí horští lupiči basmači. Proti všem je třeba bojovat a střežit majetek pastevní vísky. Mezi pastýři žijí i náruživí sokolníci, cvičitelé loveckých sokolů, ale především orlů. Tádžik a Džoldaš vybírají z hnízd mladé orly, cvičí je a vychovávají z nich poslušné lovecké ptáky. Jejich vesnice je však neustále ohrožována horskými lupiči basmači, kteří kradou za nocí koně a odjíždějí s nimi do svého horského hradu. Při bojích a pátrání po jejich vůdci Šajtanovi dochází k mnoha zlým příhodám. V době, kdy i do tádžické země pronikají myšlenky revoluce, vpadají do střední Asie hordy, placené afghánskými, anglickými a tureckými boháči. Karajci, černí bojovníci pod Pamírem, připojuji se k dělnickým revolucionářům a za pomoci Arifa, syna dělníka z Afghánistánu, vyhánějí ze země nepřátele revoluce i loupeživé basmače. Sokolářské a orlařské oblasti udržují však tradici sokolnictví i v době pilného budování nového života v zemi míru a socialismu. Tádžičti sokolníci vychovávají nové orly a zúčastňují se orlích závodů, které vyhrává nejsilnější orel pod Pamírem, slavný Čing.
Historický román z českého rytířského středověku, kterým procházejí dva tajemní rytíři a v němž je Bohuněk nejen ohrožen lapky, ale dostane se i k moři, a na jehož konci dva tajemní rytíři odkryjí svá hledí.
Byly to opravdu podivuhodné a zajímavé příhody Ivana-zálesáka, chlapce z podhůří. Smrčkové jsou rození pytláci. Děd, otec a nyní i syn se měl stát obětí lovecké vášně. Ivan jí trpký lesní chléb. Miluje les jako svou matku, pro jejíž uzdravení je ochoten i pytlačit...