Práce přináší všestranné vyhodnocení vrcholně středověkých fortifikací-hradů (13.-15. stol.) na území české části historického Slezska, při zapojení archeologie, historie, dějin umění a celé řady dalších historických a přírodovědných disciplin. Sleduje však nejen vlastní opevněná sídla, ale i jejich úlohu v sídelním procesu, dotýká se otázek kolonizace, komunikací, důlní činnosti a pod., podává zcela nový a neotřelý pohled na historii Opavskaa Těšínska od jejich vstupu na historickou scénu vprůběhu 9. věku až po období česko-uherských válek v 60.-70. letech 15. století.
Svazek XII je pramennou publikací, jejímž cílem je shromáždit a kriticky revidovat dostupná data k pohřebišti kolem trojlodní baziliky (3. kostel) na raně středověkém hradišti Mikulčice-Valy. Toto pohřebiště čítá 562 hrobů a je tak největším dosud odkrytým pohřebištěm na lokalitě. Jeho význam tkví především v tom, že zde bylapohřbena početná skupina příslušníků vládnoucí vrstvy velkomoravské společnosti, o čemž svědčí nákladná úprava mnoha hrobů i jejich bohatá výbava. V úvodní kapitole knihy jsou nastíněny okolnosti archeologického výzkumu kolem 3. kostela, způsob jeho dokumentace a okolnosti vzniku předkládané publikace. Vlastní katalog obsahuje popisy a kresby hrobů i předmětů nalezených v hrobech; na závěr je připojena vybraná fotografická terénní dokumentace.
Dvoudílné syntetické dílo Slezsko v dějinách českého státu od pravěku do roku 1763 představuje výsledek mnohaletého výzkumného záměru Slezské univerzity v Opavě vedeného profesorem Zdeňkem Jiráskem. Přináší pro českého čtenáře poutavou a mnohdy objevnou historii jedné z vedlejších zemí České koruny, která tvořila po více než čtyři staletí integrální součást českého státu. První svazek zahrnuje dějiny slezského teritoria od pravěku přes antiku až po příchod slovanského obyvatelstva, dále období středověku, kdy se Slezsko, původně údělné knížectví polských Piastovců, jež se během doby rozštěpilo na téměř dvě desítky knížectví, stalo ve 14. století integrální součástí českého království. Velkou roli sehrávalo již tehdy největší slezské město Vratislav, po Praze největší v celé Koruně české, jež bylo hospodářským, obchodním i kulturním centrem celé země. Pravověrní katoličtí Slezané se v 15. století ostře postavili proti reformnímu zanícení etnických Čechů a tvořili pak neodmyslitelnou součást všech křižáckých akcí proti českým husitům. Také proti Jiřímu z Poděbrad zůstali Slezané v nenávistné opozici, a zůstává proto paradoxem dějin, že právě oni se v 16. století horlivě připojili k luterské reformaci.
Práce poprvé monografickou formou shrnuje poznatky o procesu osídlování Opavska a Těšínska slovanským etnikem od jeho počátků až po období struktuálních změn ve 13. století. Postihuje přitom i mocenský zásah státu moravských Mojmírovců do tohoto prostoru, patrný zejména na hradišti v Chotěbuzi. Kniha významně doplňuje dosud torzovité poznání doby hradištní v regionu českého Slezska a přispívá svým dílem i ke komplexnímu pohledu na celkovou problematiku slovanského osídlení našich zemí, jakož i na vývoj ranně středověké společnosti v širším středoevropském prostoru.
Práce všestranně (s pomocí řady dalších vědních disciplín) hodnotí slovanský kostrový mohylník ve Stěbořicích nedaleko Opavy (Slezsko). Kostrový ritus, způsob uložení zemřelých, zřetelná ideologická sevřenostcelého aktu (rituálu) i výlučnost a jedinečnost materiální kultury jednoznačně hovoří v tom smyslu, že zde své zemřelé nepochovávala místní(domácí) populace, nýbrž cizí element, jímž byli noví příchozí přesunující se z centrálních oblastí Velké Moravy. Počátky pohřbívaní jsou kladeny do pokročilé 3. čtvrtiny 9. století, jeho závěr pak na přelom 9. a 10. věku.
Kolektivní monografie věnovaná problematice Velké Moravy na podkladu archeologických nálezů prezentovaných na exkluzivní putovní výstavě Velká Morava a počátky křesťanství. Řada z nich je společně se sumarizujícími studiemi a charakteristikou významných lokalit prezentována právě v této publikaci. Je zaměřena především na obdobírozkvětu velkomoravské říše, ale zdaleka neopomíjí časový úsek, který tomuto rozmachu předcházel, a adekvátní pozornost věnuje rovněž závěrečným fázím její existence s důrazem položeným na postupný vznik českého státu. V kontextu s 1150. výročím cyrilometodějské misie akcentuje taktéž tematiku christianizace. Výstava byla uvedena v Brně v Paláci šlechtičen (27. 11. 2014 – 28. 2. 2015), na Pražském hradě v Císařské konírně (17. 4. – 28. 6. 2015) a na Bratislavském hradě (7. 8. – 1. 11. 2015). Katalogová část publikace představuje vybrané artefakty, které jsou současně prezentovány i na probíhající výstavě. Při jejich výběru bylo dbáno na to, aby byly zastoupeny zejména ty z nich, jež dosud nebyly publikovány a zároveň byl preferován jejich pokud možno co nejširší provenienční a teritoriální záběr.
Objemná monografie, v níž přední moravští a slovenští historikové, archeologové a numismatikové představují široké veřejnosti nejnovější výsledky archeologického a historického bádání na Východní Moravě v době, kdy, jak se píše v úvodu ke knize, Velká Morava už neexistovala a naopak husitské války ještě nezačaly. Každou studii doplňují kresby, mapy a černobílé a barevné fotografie archeologických nálezů a nalezišť a v závěru pak obsáhlá německá resumé.
Publikováno:2008
ISBN:978-80-7028-319-6
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.