Karel Kosík - knihy
Karel Kosík

Karel Kosík

 1926 -  2003 česká
nehodnoceno
Mé hodnocení
O problémech vývoje společenského myšlení v Čechách v 19. století bylo již napsáno mnoho vědeckých článků a studií. První velkou marxistickou monografií o této otázce je tato práce. Autor se v ní zabývá ekonomickými a ideologickými kořeny evropské revoluční demokracie 19. století vůbec. Ukazuje, že jak ruská revoluční demokracie, tak i česká radikální demokracie byly jen různými formami a stupni evropské revoluční demokracie. Pokouší se sledovat logiku vývoje radikálních demokratů jako politického a myšlenkového směru. Nezajímají ho však životní osudy jedinců, ale vývoj jednotlivých skupin a směrů. Vychází z rozboru počátků kapitalismu u nás a z rozboru tvořícího se buržoasního vědomí. Vyrovnává se také s některými nesprávnými názory na Dobrovského, Jungmanna a Palackého a ukazuje, že všichni byli mluvčími buržoasie, i když každý z nich byl představitelem různých stupňů jejího vývoje. Autor se dále snaží vysvětlit, jak se vytvářela buržoasní inteligence a jak vyjadřovala nálady a požadavky doby. Nově hodnotí Máchu, Havlíčka i Tyla. Politický program radikálních demokratů srovnává s politickým programem staročechů a mladočechů a všímá si také toho, jak se rodila a měnila myšlenka panslavismu a slovanská otázka vůbec. Rozebírá též příčiny, jež vedly k porážce revoluce 1848 až 1849 a vysvětluje, že radikální demokracie se nerozpadla proto, že byla několikrát rozehnána policií a vystavena pronásledování, ani proto, že vrcholná fáze průmyslové revoluce ji zbavila její sociální základny – maloburžoasie jako hlavní masy národa. Závěrečná kapitola rozebírá filosofické názory českých radikálních demokratů. Autor hledá příčiny „bídy“ české filosofie a zabývá se filosofickými myšlenkami představitelů různých proudů české radikální demokracie, a to jak Arnoldem a Fričem, tak i Sabinou. Sleduje také vztah filosofie Augustina Smetany a radikálních demokratů. V závěru se pokouší vyložit, proč filosofie české radikální demokracie musela jako směr nutně ztroskotat a proč se u nás mohl uplatnit herbartismus.
Publikováno: 1958
Výbor politických statí z r. 1848 - 1870.
Publikováno: 1953
[ studie o problematice člověka a světa ] Kniha je pozoruhodným a vážným pokusem o řešení problémů lidského bytí, aktivity člověka v jeho vztazích společenských a dějinných a k jeho výtvorům duchovním a fyzickým. Okolo problematiky praxe se soustřeďují rozbory různých rovin a vztahů člověka a světa, problémy ekonomie, svobody, dějin, přírody, umění apod. Jde tedy o otázky nejvýš aktuální a hojně diskutované. Práce je rozdělena do čtyř kapitol. V první, nazvané dialektika konkrétní totality, jsou nastíněny teoretické a metodologické principy, na nichž jsou rozbory budovány. Je to destrukce "pseudokonkrétnosti", světa vnějších jevů obstarávání a manipulace, obvyklých představ a fixovaných objektů, která musí být provedena, aby byl umožněn přístup ke skutečnosti a pravdě. V další části kapitoly rozvádí autor problematiku duchovní reprodukce skutečnosti jako jednoho z momentů "destrukce pseudokonkrétnosti" a dochází k osvětlení povahy opravdové konkrétnosti, tj. konkrétní totality. Druhá kapitola, tvořící pilíř knihy, je nazvána "Ekonomie a filosofie". Její povaha je více kritická a pojednává o těch sférách "pseudokonkrétnosti", které jsou v oblasti zfetišizované praxe lidí a s ní souvisících fikcí. Prvá část se týká všedního života, jehož "metafysiku" analyzuje autor na dvou kategoriích: starosti a vztahu každodennosti k dějinám. V druhé části se zabývá metafysikou vědy a rozumu, probírá problematiku racionalistického a dialektického rozumu, vztah racionalismu a iracionalismu a konečně otázku tzv. "ekonomického člověka". Ve třetí části druhé kapitoly se přechází do oblasti kultury a podává se kritika ekonomického činitele. V této souvislosti si klade autor otázku o charakteru uměleckého díla, sociální podmíněnosti, vztahu časovosti a nadčasovosti v umění a zakončuje kapitolu úvahou o historii a historismu. Ve třetí kapitole, nazvané "Filosofie a ekonomie", jde především o filosofickou problematiku Marxova Kapitálu. Autor zkoumá diskutovaný problém, zda Marx zrušil filosofii v sociální vědě a kde se v Kapitálu skrývá Marxova filosofie. V další části je podán nárys filosofie práce, na jehož základě se řeší vztah práce a ekonomie a ukazuje se problematika společenského bytí. V poslední kapitole, nazvané "Praxe a totalita", je dána pozitivní odpověď na otázky dříve položené. Autor vykládá pojetí praxe v kritickém odlišení od zfetišizovaných koncepcí praktikování a manipulace, dále se zabývá vztahem svobody a dějin a celý rozbor uzavírá problémem člověka a vyjadřuje své stanovisko k takzvané filosofické antropologii.
Publikováno: 1966
ISBN: 21-003-66
Čtvrtý svazek Sebraných spisů Karla Kosíka zahrnuje články, eseje, rozhovory a kratší příležitostné texty pocházející z let 1955 až 1969. V první části jsou shromážděny stati, jejichž prostřednictvím Kosík vstupoval do polemik o marxismu, o aplikaci marxistické metody i o negativních jevech socialismu. Předestírá zde svoji koncepcidialektiky vycházející z Hegela a Lukácse a načrtává obrysy vlastní verze marxistické teorie, která je v jeho pojetí společenskou kritikou. Druhou část tvoří články, v nichž Kosík dialektiku aplikuje na konkrétní fenomény umění a kultury. V analýze literárních děl (Hemingwaye, Kafky či Haška) rozvíjí úvahy o společenské roli kultury, politice, humanismu apod. Předkládaný svazek představuje Karla Kosíka jako veřejného intelektuála, který se vyjadřoval k aktuálním tématům své doby i k nadčasovým otázkám lidské existence.
Publikováno: 2019
ISBN: 978-80-7007-576-0
Protokol celostátní konference o dějinách české filosofie v Liblicích ve dnech 14. – 17.dubna 1958
Autor v přepracovaném eseji (varianta článku "Němka Marianne Fabiánová a oběti nacismu") ukazuje na příkladu lidské schopnosti obětovat sám sebe a svůj život ve prospěch komunity onu pravou dimenzi lidského bytí, která s destruktivní konzumací přírody a přežíváním v blahobytu nemá nic společného.
Publikováno: 1995
ISBN: 80-85906-14-7
Je současná kultura ohrožena? Existuje spor mezi kulturou a civilizací? Bolzanovo pojetí ,,vlasti". Pražská ironie. Německá a židovská kultura v expresionistickém desetiletí.
Publikováno: 1994
ISBN: 80-901533-1-3
Katalog k výstavě Nová citlivost zabývající se českým sochařstvím 60. - 80. let 20. století.Jiří Padrta, Jan Kotík, Mahulena Nešlehová, Zdeněk Sýkora, Zdeněk Beran, Arsén Pohribný & Stanislav Kolíbal
Publikováno: 1994
ISBN: 80-85090-19-8
Soubor dosud knižně nevydaných esejů nedávno zesnulého významného českého filosofa. Autor v nich zaujímá kritické stanovisko k řadě naléhavých problémů současné doby, jako jsou globalizace, vztah morálky a politiky, otázky masové kultury a autentického životního postoje a další neméně závažná témata.
Publikováno: 2005
ISBN: 80-7007-206-7
Kniha esejů českého filosofa je summou jeho krického vztahu nejen k naší skutečnosti devadesátých let, ale k moderní civilizaci, politice a kultuře vůbec.
Publikováno: 1997
ISBN: 80-7215-036-7
Konference se účastnili nejen jazykovědci, ale i filosofové, logikové, psychologové a matematici. Pojednávají o metodologických problémech marxistické jazykovědy, vztahu jazyka a myšlení, vývoji jazyka a vývoji společnosti a o aktuálních otázkách vzájemného vztahu češtiny a slovenštiny. Značnou pozornost věnují i kritice západních idealistických filologických názorů.
Publikováno: 1962
Sborník prací k jubileu Karla Kosíka. Volně navazuje účastí některých autorů na samizdatový jubilejní sborník z roku 1976. Vedle osobněji pojatých vyznání jubilantovi zahrnuje i filosofické a literárněvědné stati a eseje četných význačných osobností. Autorsky se ­ podílejí kromě editorů sborníku také Eva Kantůrková, Václav Havel, Jan Keller, Alexandr Kliment, Ladislav Hejdánek, Ivan Vojtěch, Ivan Klíma, Vilém Herold, Pavel Kohout, Erazim Kohák a Petr ­ Prouza. Publikaci doplňuje bibliografie jubilantova díla.
Publikováno: 2001
ISBN: 80-7007-155-9
Jedná se o knihu esejů rozebírajících filosofická i literární témata. K. Kosík se zamýšlí nad moderní dobou a komentuje Kafkovo přesvědčení, podle kterého je moderní doba nepřátelská k tragičnu a na jeho místo dosazuje groteskno; konstatuje, že žijeme v době „postheroické“. Toto téma demonstruje na rozboru děl Kafky a Haška, respektive postav Josefa K. a Josefa Švejka. Zabývá se „naší nynější krizí“: tj. hovoří o krizi politického systému (o masovosti, politické manipulaci…), nedostatku politických osobností, krizi tříd a společnosti, národa či moci. Dále se věnuje tématu Střední Evropy, respektive „české otázce“; hovoří zde mimo jiné o německé a ruské interpretaci Střední Evropy. Zabývá se podobami moderní české politiky a českou politiku charakterizuje jako důvěřivou a propadající iluzím, navzdory vnějšímu pláštíku realismu; komentuje i české postoje ke Slovákům (včetně Palackého a Masaryka). Zabývá se rovněž vztahem jednotlivce a dějin. Tématem je mu i pojetí demokratismu u K. Havlíčka. Kniha získala cenu Nadace Český literární fond za nejlepší esej roku 1994.
Publikováno: 1995
ISBN: 80-202-0554-3

Štítky publikací z knih autora