Dívčí román o bolestivém dozrávání studentky Michaely, která prožila čas dětství v nerozlučném přátelství se stejně starým Filipem. Oba hrdinové vyrůstají bez otců, v jednom domě, jejich mámy se snaží navzájem si vypomáhat. Míša s Filipem spolu tráví celé dny, chodí do stejné třídy. V době studia na gymnáziu se oba zamilují. Michaela do staršího Honzy, Filip do pianistky Kamily. Vztah z dětství je ale silný, oba blíženci se k sobě vracejí a obohacují svůj vztah i o sexuální zkušenost. Míša otěhotní, a když se Filip od ní odvrátí, pokusí se o sebevraždu. První těžké zkušenosti pomáhají dívce urychlit kroky dospívání, přemýšlí o návratu k náruči odmítnutého Honzy.
Hlavní postavu románu, dvacetiletou Zuzanu, poznáváme v okamžiku, kdy se přichází představit na své nové místo jako sekretářka ředitele velkého obchodního domu. Ze vzájemných sympatií mezi ní a jejím šéfem vznikne záhy obapolné citové vzplanutí; je však možné, aby mezi dvěma lidmi rozdílných generací a rozdílných životních zkušeností mohl být takový vztah, který by odolal všem překážkám, jež přináší životní realita?
Tři povídky, které navzájem spojuje autorčino zamyšlení nad osudy dospívajících dětí z rozvrácených rodin. Povídky prozrazující autorčinu znalost světa dospívajících a velké pochopení pro jejich starosti i často nepochopitelné reakce. Knížka je čtenářsky přitažlivá a zároveň apeluje na odpovědnost dospělých k dětem a jejich osudu.
Historický životopisný román pojednává o komplikovaném citovém vztahu dvou velkých osobností české literatury 19. století, Jana Nerudy a Karoliny Světlé.Autorka na základě osobní korespondence a vzpomínek současníků se snaží proniknout do vnitřního života význačných představitelů české literatury a zachycuje atmosféru doby, ve které žili.
Velmi pestrá je škála pohledů, jimiž se dívá na lásku spisovatelka Jaromíra Kolárová ve svém povídkovém souboru Dobrou noc, rozume. Sama charakterizuje svou sbírku těmito slovy: 'Povídky jsou na jediný námět, tj. oblouzení silným citem. Místo děje město i venkov, čas první republika i současná doba. Seřadila jsem je zhruba podle věku hrdinů tím způsobem, aby tragika jedné povídky byla vyvážena veselejší notou povídky druhé a aby byla zachována co největší rozmanitost.'
Prosté vyprávění o životě dvou malých sourozenců v sídlišti u Ostravy. Děti se seznamují s novým prostředím, hrají si, prožívají různé dobrodružství a nakonec je čeká velká událost - vstup do školy.
Příběh z období kultu osobnosti, usilující o postižení psychologie doby a lidí ji žijících. Odsuzuje i varuje vylíčením tragických osudů dvou mužů, zatčených a obviněných z velezrady, a ženy jednoho z nich, kteří trpí nesprávnými metodami i s nimi zápasí a sami v sobě i ve svém okolí hledají odpověď na palčivou otázku, kde vlastně je pravda a spravedlnost.
V této knize autorka opustila lidské hrdiny a obrátila svou pozornost ke světu zvířat, která člověka od dětství obklopují a jež on s láskou, někdy i trochu krutou chová. Autorka vypráví o svých přátelích čtyřnohých, opeřených, o hadech i rybičkách.
Román vypráví o milostném vztahu půvabné české dívky z "lepší rodiny" a arabského chlapce, kteří se seznámí u Černého moře. Oběma se zdá, že jsou si osudově určeni. Po čase poznávají, že pro společný život nestačí jen nádherné milování. V jejich vztahu se střetává evropská a arabská kultura, zvyklosti, zcela protikladnépojetí manželského života, v němž nejsou schopni přizpůsobit se jeden druhému. Ale to už do jejich velkých snů vstupují děti. Román je napsán velmi působivě, dramaticky a s chutí si jej přečtou dospívající dívky i ženy ve zralém věku.
Úsměvný prázdninový příběh studentky psychologie, která po setkání s vesnickým mladíkem nachází nové životní hodnoty a smysl existence. Uvědomuje si plochost vztahu se svým snoubencem a se svým novým přítelem se učí jednoduššímu pohledu na svět.
Román s autobiografickými motivy je deníkem matky, jejíž syn připisuje do textu své poznámky a matčinu výpověď tak koriguje a doplňuje. Ve volné časovém sledu konfrontuje autorka život bezmála tří generací očima ženy, které záleží na budoucnosti jejich dětí. Kniha je psána s vypravěčským talentem.
Příběh prosté ženy, která v nemocnici vzpomíná na své mládí a hodnotí celý svůj život. Vážné onemocnění a pobyt v nemocnici donutí hrdinku přemýšlet o životě, hodnotit jednání své i svých blízkých. Ve zkratce zachycuje i pohnuté životní osudy ostatních pacientek. Do životního příběhu promítá společenskou situaci od počátku 20. let až do součastnosti.
Autobiografický román, v němž autorka zavádí do předměstského dělnického prostředí pražských Holešovic ve 20. letech, do světa hmotné bídy a lidské solidarity. Děj zpodobuje život dělnické rodiny a zejména pak malé dcerky, jež prožívá své první osudy a klade první otázky.
Milostný příběh dvou starších lidí, těžce překonávajících svou osamělost. Po matčině smrti si hrdinka, frustrovaná nerozumnou výchovou, uvědomuje vlastní nejistotu, bezradnost a nedostatek vůle k životu. Setkání s partnerem, který je na tom podobně, ji sice poněkud vyburcuje z letargie, ale stejně jako on musí mnohé překonat.
Humorná próza s kriminální zápletkou líčí nezdařené zálety úředníka středních let, které měly nečekaný průběh i dramatický závěr. Kniha ve svém konečném vyznění je vlastně kritickou karikaturou některých projevů maloměšťáctví v životě současného člověka.
Proč právě já? Tak se ptají dvě hrdinky románu oblíbené české autorky, když je život náhle zaskočí. Maturantka Vlasta ani dětská sestra Svaťa se neznají a míří každá po svém za vidinou štěstí a úspěšného života, která jakoby jim unikala mezi prsty. Ve chvíli, kdy Vlasta draze zaplatí za omyl, se jejich osudy podivuhodně setkávají.
Fiktivní deník ženy, která hledala lásku, ale prošla jen bolestnou cestou mnoha zklamání a nenaplnění svého vztahu s možným životním partnerem. Svými zkušenostmi a radami se snaží usnadnit cestu za láskou své dospívající dceři.
Každému z nás přicházejí v životě chvíle, které naráz mění všechno dosavadní. A právě o těchto zlomových situacích píše Jaromíra Kolárová ve své nové knize, kterou nazvala Rozhodná chvíle. Je to soubor tří povídek, v nichž autorka ztvárňuje příběhy jejich hlavních hrdinek – mladých žen – které se ocitly náhle na životním rozhraní. První z povídek je psychologickou sondou s detektivními prvky, druhá příběhem dvou blíženců hledajících bolestně svou cestu a třetí pak dává nahlédnout do pocitů mladé matky. Povídky nesou osobitý rukopis své autorky, pro nějž je charakteristický smysl pro realitu, otevřenost, úsilí o přesvědčivou, místy až drsnou výpověď. Autorka píše s plným pochopením pro své hrdinky, věrna přitom zásadě, že pro pravdivou literaturu neplatí žádná tabu. Vžívá se do mentality svých postav, jejichž radost, štěstí i trápení a zoufalství se v této knize povídek snaží čtenáři přiblížit stejně intenzivně, jako to činila ve svých předchozích úspěšných románech.
V mistrovsky komponovaném ději se splétají osudy pohřešovaných, zachránců i těch, kteří o něštěstí ještě nevědí, nebo už v nevysvětlitelném neklidu jen tuší. Splétají se tu osudy živých lidí a výsledkem je obraz života, v němž není jen světlo a tma. Obálka i již známý stručný obsah napovídají, že se jedná o román z hornického prostředí. Autorka mimo jiné napsala i romány jako holky z porcelánu nebo léto s kovbojem, apod
Osaměle žijící pán učitel v důchodu se jednoho dne seznámí s nečekanou, a o to zajímavější zvířecí návštěvou, čímž se roztočí kolotoč neuvěřitelných příhod.
Publikováno:1975
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.