Posledních minimálně pět let, jako by se česká společnost ocitla ve slepé uličce a netuší, jak z ní ven. Politickou scénu ovládlo duo Miloš Zeman a Andrej Babiš. Prezident, který si rozšiřuje pravomoce dle libovůle a otáčí kormidlem směr Východ. Premiér, jehož oligarchický střet zájmů nemá obdoby a kterého provází jeden skandálza druhým. Každý další den, jako by se posouvala laťka a hranice možného a myslitelného. A protože opozice není schopna reagovat, vložila se do situace občanská společnost a statisícové protesty, jaká tato země nezažila třicet let. Společnost jako by byla rozpolcena, internet a sociální sítě prohlubují nesmiřitelnosti mezi lidmi. Ocitlo se Česko na křižovatce, která může ve finále zvrátit polistopadový demokratický vývoj? Nebo jde jen o výkyv kyvadla, které se při nějakých dalších volbách zase podaří ustálit? Neselhaly elity? Je česká situace specifická, nebo jde o součást širších změn a dění, které zachvátily západní svět? Na dvě desítky předních komentátorů se snaží nalézt odpovědi na tyto otázky a nabízí svůj pohled a reflexi toho, co se děje. Kniha tak předkládá plastický a mnohovrstevnatý pohled na proměnu politiky i celé společnosti, které v Česku v posledních letech zažíváme.
Doposud jediný český vítěz wimbledonské dvouhry oslavil v roce 2006 šedesátiny! A to jistě je důvod k ohlédnutí. Zažil tenis za dvou režimů. Nejprve jako hráč, poté jako funkcionář. Vedle Wimbledonu zvítězil dvakrát na Roland Garrros, dvakrát hrál ve finále US Open, přičinil se o dvojnásobnou účast Československa ve finále Davisova poháru, přičemž ta druhá v závěru jeho kariéry skončila ziskem legendární "misky na salát". Vyhrál řadu mezinárosních turnajů ve dvouhře i čtyřhře, porazil šest wimbledonských vítězů - Roda Lavera, Johna Newcomba, Manuela Santanu, Arthura Ashe, Stana Smithe a Björna Borga. Během patnácti let v týmu pro Davisův pohár odehrál pětadevadesát zápasů, obdržel cenu ITF za rozvoj tenisu a stal se členem Mezinárodní tenisové síně slávy. Nelehké a komplikované období po skončení hráčské kariéry začal jako kapitán týmu pro Davis Cup. Postavil novou Štvanici a stál u zrodu turnaje série ATP Tour v Praze.
První ucelený úvod do disciplíny nazývané metaetika, v níž se logika s etikou prolínají a pozoruhodně doplňují. Publikace spojuje výklad hlavních problémových okruhů s hlubším rozborem vybraných otázek, při němž autoři představují výsledky vlastních výzkumů. Metaetika představuje logickou intepretaci etických zkoumání. Základní metodou etických zkoumání je logická analýza jazyka morálky. Jazykové výrazy, vyjadřující mravní soudy, jsou nedílnou součástí tzv. preskriptivního jazyka. Preskriptivní jazyk vyjadřuje soudy, které mají ovlivňovat naše rozhodování a jednání. Preskriptivní soudy však nemohou být pravdivé, ale ani nepravdivé. Autoři překonávají tento problém pomocí pojmu plnění imperativu. Odborně značně náročná monografie je určena čtenářům vysokoškolsky vzdělaným v oboru analytická etika, filozofie a logika.
Autobiografický příběh ženy – špičkové tenistky, jejímž strýcem byl jeden z nejúspěšnějších československých sportovců všech dob Karel Koželuh a která navázala na tenisové tradice rodiny Koželuhů. V roce 1950 opustila ve svých dvaadvaceti letech s manželem republiku, protože se nikdy nedokázala ztotožnit s nastupujícím komunistickým režimem. Odešla do svobodného demokratického světa, postupně žila v západním Německu, Kanadě, Anglii a nakonec ve Švýcarsku. Hrála tenis, stala se několikanásobnou mistryní Kanady, čtyřikrát startovala ve Wimbledonu, ale zároveň pracovala a podporovala manžela při studiích. Jméno Koželuh jí otevíralo dveře po celém světě. Zatímco vychovala tři děti, manžel se stal světově uznávaným obchodníkem s obilím. Od chvíle, kdy rodina zakotvila v roce 1966 v Ženevě, kde žije dodnes, se začala věnovat charitativní činnosti, zapojila se do aktivit krajanského spolku Beseda Slovan, propagovala a neustále propaguje myšlenky T. G. Masaryka. Přestože žila ve čtyřech zemích a hovoří plynně anglicky, německy a francouzsky, nikdy se nezřekla svého češství. Po listopadu 1989 okamžitě přijela domů a zapojila se do aktivit na pomoc znovuobnovení demokratického Československa a posléze České republiky. Jako projev uznání za tuto činnost a propagaci své vlasti v zahraničí se stala držitelkou ocenění Významná česká žena ve světě 2009. Euforie z nabyté svobody její vlasti ale poněkud zhořkla. Smíšené pocity z absolutní nadvlády peněz v polistopadové české společnosti prohloubily i osobní problémy. Návrat do Čech totiž znamenal manželskou krizi, k níž se přidalo vážné onemocnění jejího syna a posléze smrt vnuka. Paní Hana se však celý život řídí krédem: „Dokud se neodehraje poslední míček, není konec!“ A to jí pomohlo vyrovnat se i s nejtěžší etapou jejího života.
Kniha Petra Koláře, jeho první, je absolutní originál. Je to příběh naší takzvané postmoderní doby, které zcela nerozumíme a jež, jak se zdá, nerozumí nám. Záhada člověka, stará jako člověk - od dob, které ještě nemají ani názvy. - Arnošt Lustig Kniha je opatřená předmluvou Arnošta Lustiga.
Autor se v knize pokouší naznačit odpovědi na některé z nejnaléhavějších otázek, s nimiž se střetávají současní logikové a analyticky zaměření filozofové, když usilují o vypracování teorie faktů a pravdy a teorie jejich vzájemného vztahu.
Publikováno:2003
ISBN:80-7007-168-0
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.