Historik a publicista rekapituluje přípravu a průběh atentátů na nejvyššího nacistického činitele. Vůči Hitlerovi bylo připravováno či se uskutečnilo více než čtyřicet atentátů. Jeho likvidaci plánovali nejenom rozčarovaní souputníci, morálně otřesení frontoví bojovníci nebo chladně kalkulující důstojníci generálního štábu, ale rovněž ke všemu odhodlaní jednotlivci. Shrnutí atentátů od bombového útoku uměleckého truhláře Elsera z roku 1939 přes pokusy spiklenců kolem velitele armád Střed Tresckowa až po nejznámnější pokus dne 20.července 1944, provedený hrabětem Stauffenbergem. Hlavní pozornost je samozřejmě věnována Stauffenbergovu pokusu a následným nacistickým represím.
Historik a publicista interpretuje poválečné "vyhnání" německých civilistů z tzv. východních území. Vylíčení utrpení německého civilního obyvatelstva během postupu Rudé armády na konci 2.světové války a poválečných deportací především z Východního Pruska, Slezska, Pomořan a Sudet. Publikace vysvětluje poválečné osudy německého etnika.
Životopis říšského maršála Velkoněmecké říše. Biografie líčí životní osudy "tvůrce luftwaffe" od dětství přes bojové úspěchy za první světové války, mocenský vzestup v NSDAP, působení ve funkci ministra letectví, vrchního velitele luftwaffe či maršála Velkoněmecké říše až po sebevraždu roku 1946. Zohledňuje rovněžGöringův mocenský sestup v důsledku válečných nezdarů luftwaffe a rostoucí drogovou závislost. Německý žurnalista rekapituluje život muže, který svého času vlastní popularitou u německého obyvatelstva zastínil i samotného Hitlera.
Velmi zajímavá publikace o dramatickém a pohnutém osudu generace německých dětí a mládeže, která vyrůstala v období Hitlerovy třetí říše. Všechny totalitní režimy se pokouší zcela ovládnout a kontrolovat veškeré vrstvy a složky společnosti. Výjimkou samozřejmě nebylo ani Německo Adolfa Hitlera, které se snažilo, mnohdy velmi lákavými způsoby či bohatými branně-sportovními a kulturními programy, plně získat pro "vznešené myšlenky" svého vůdce a národní socialismus i nastupující generaci. Chlapci a děvčata, kteří měli postupně projít organizacemi Jungvolk, Hitlerjugend či BDM, často ani netušili, že jsou jen a pouze systematicky využíváni a manipulováni státní mocí. K lepšímu pochopení a výstižnějšímu popisu doby autor využívá i výpovědí pamětníků, působivé jsou i vložené poznámky a výroky mnoha tehdejších politických činitelů i samotných bývalých členů mládežnických organizací. Fotografie, seznam literatury, jmenný rejstřík.
Životné príbehy šiestich žien prinášajú nielen svedectvo o osudoch konkrétnych osôb, ale sú portrétmi celej jednej generácie, zmanipulovanej „démonom zla“, Hitlerom. Pozornosť historikov sa dosiaľ vždy zameriavala najmä na Hitlerových bojovníkov, pomocníkov a vykonávateľov - teda na mužov. Lenže Hitler mal od prvej chvíle aj pomocníčky, mecenášky a obdivovateľky. Často poskytovali diktátorovi rovnakú podporu ako muži. Rovnako súhlasili, spolupracovali, rovnako zatvárali oči a kričali "Heil!" A rovnako sa vedeli postaviť aj na odpor. Potvrdzujú to aj životné príbehy Hitlerovej priateľky Evy Braunovej, prívrženkyne Magdy Goebbelsovej, múzy Winifred Wagnerovej, vynikajúcej režisérky Leni Riefenstahloveji, obľúbenej filmovej hviezdy nacistov Sarah Leander - a jeho neústupnej odporkyne Marlene Dietrichovej.
Zajímavé portréty šesti významných civilních a vojenských představitelů německé třetí říše. Architekt Albert Speer, generál Alfred Jodl, inženýr Wernher von Braun, bankéř Hjalmar Schacht, průmyslník Gustav Krupp, konstruktér Ferdinand Porsche. Všichni jmenovaní byli znamenitými a uznávanými odborníky ve svém oboru. Z řídícíchfunkcí všichni usilovně pomáhali Hitlerovi budovat "tisíciletou" říši. Autor ale nezůstává u tohoto prostého konstatování, zajímá jej také velmi znepokojivé i nadčasové - proč ? Jaké byly jejich důvody, plány a osobní ideály, že neodmítli spolupráci s bezohledným diktátorem? Jaké byly jejich vzájemné vztahy? Kde končí čistě profesní zájmy, snaha prosadit se, a začíná vědomé přisluhování nemilosrdnému vládnoucímu režimu? Fotografie, seznam literatury, jmenný rejstřík.
Kdo byli muži, kteří urovnávali Hitlerovi cestu k moci a bezpříkladné hrůzovládě? Co je vedlo k tomu, aby podněcovali masové vraždy, válečné běsnění, rasovou nenávist a bezpodmínečně ho následovali? S odstupem padesáti let, které uplynuli od norimberského procesu, vykresluje autor jejich politický a lidský profil. Stáli totiž na klíčových místech nacistické diktatury a bez nich by Hitler své plány nikdy nemohl uskutečnit.
Medailony šesti mužů, fanatických Hitlerových stoupenců a přisluhovačů, kteří se výrazně podepsali na zločinech německého fašismu. Jde o likvidátora Židů A. Eichmanna, zakladatele a vůdce Hitlerovy mládeže Baldura von Schiracha, všemocného Hitlerova důvěrníka M. Bormanna, věrného vykonavatele všech Hitlerových rozkazů, ale i myšlenek Joachima von Ribbentroppa, obávaného předsedu lidového soudu R. Freislera, a známého doktora smrti z Osvětimi J. Mengeleho. Autor - novinář a dokumentarista - podrobně líčí život každého z těchto mužů až do jejich smrti - žádný z nich svou vinu nikdy neuznal. Doplněno mnoha dokumentárními fotografiemi.
Příběhy šesti velkých vojenských stratégů, kteří své schopnosti dali do služeb nacistického režimu. Ač na první pohled rozdílné, jsou si svou podstatou příběhy významných vojevůdců Wehrmachtu až tragicky podobné. Jako bychom četli vlastně stále stejný příběh, na jehož pozadí se pouze mění kulisy - od písku africké pouštěaž k závějím ruské zimy. Příběh člověka stojícího vysoko na žebříčku společnosti, jejíž osudy výrazným způsobem ovlivňuje, aniž by byl ztotožněn s ideologií, na níž je celé jeho konání postaveno. Hitlerova absolutistická a nekompetentní velitelská politika stále častěji vedla jeho generály k neřešitelným dilematům, v nichž proti sobě stály vojenská poslušnost a zdravý rozum, oddanost vůdci a opovržení nad jeho neschopností, obavy o kariéru a soucit s vlastními vojáky, sounáležitost s režimem a zásady lidské morálky. Vina většiny z nich spočívá v prostém lidském selhání, neboť politika nevidět a neslyšet, a případné nesmělé pokusy o odpor mohly snad utišit jejich svědomí, nikoliv je zbavit spoluzodpovědnosti za největší šílenství dějin, natož uchránit před vlastním neslavným koncem.
Poutavé příběhy šesti žen, jejichž osudy byly úzce spojeny s německou třetí říší či samotným Adolfem Hitlerem. Autor se nespokojil s pouhými životopisy, pokusil se o širší pohled, psychologický portrét šesti prominentních žen třetí říše. Utajovaná milenka Eva Braunová, do poslední chvíle vůdci oddaná "první dáma říše" Magda Goebbelsová, nejvýznamnější režisérka třetí říše Leni Riefenstahlová, snacha Richarda Wagnera Winifred Wagnerová, která si ani po válce nechtěla přiznat pravou povahu svého idolu, švédská umělkyně Zarah Leanderová... Výjimkou je Marlene Dietrichová, největší německá filmová hvězda 20. století, která jako jediná z tohoto výběru dokázala vzdorovat Hitlerovým svodům a opustila Německo. Zajímavé jsou vložené citáty a poznámky spolupracovníků či příbuzných a úryvky z deníků. Fotografie, seznam literatury, rejstřík.
Historie pronásledování a fyzické likvidace Židů za 2. světové války. Literatura faktu. Tematicky členěný text popisuje proces "konečného řešení židovské otázky" od postupné společenské izolace a lidské degradace židovského obyvatelstva po jeho vyvražďování v koncentračních táborech. Plastický a velmi působivý obraz snad nejhorší kapitoly dějin 20. stol. čerpá z materiálů, dokumentů a svědectví, která nashromáždili dokumentaristé pro stejnojmenný televizní seriál. Marginálie v textu obsahují autentické výpovědi pamětníků.
Je považován za světlou postavu německého odporu proti Hitlerovi. Bomba, kterou nastražil v Hitlerově hlavním stanu, mohla učinit přítrž válce a genocidě. Ale co je mýtus Stauffenbergova příběhu? Co je prokazatelné v každém dni života člověka, který se jako žádný jiný stal předmětem legendy, kterou nově vyvolal holywoodský film Valkýra s Tomem Cruisem v hlavní roli?
Základní fakta o nejdůležitějších válečných operacích konce 2. světové války na západní frontě jsou doplněny autentickými vzpomínkami pamětníků a komentáři vysokých vojenských činitelů i politiků.
Das Weltreich der Deutscher. Von kolonialen Träumen
Přicházeli jako dobrodruzi, obchodníci nebo generálové. Hledali ráj na zemi, čirý zisk nebo krvavé konflikty. A narazili na cizí, většinou však nedotčenou kmenovou kulturu. Jihozápadní Afrika, jižní moře nebo východní Afrika – to, co Němci ve „svých“ koloniích zažívali, sotva odpovídalo koloniálnímu snu, který si vytvořili vesvé vlasti. S pomocí výběru individuálních osudů vypráví Guido Knopp pohnutou historii „německé světové říše“ a ukazuje, že i „opožděný národ“ hrál v koncertu koloniálních mocností prvořadý part – part, který poznamenal německé dějiny hluboko do 20. století.
Publikace přibližuje vznik, formování a bojové nasazení jednotek SS. Rekapitulace vývoje organizace od jejího vzniku přes nasazení k ostraze koncentračních táborů až po působení na bojištích 2.světové války, kde se stala symbolem chladnokrevného masového vraždění. Autor rovněž vykresluje politické aktivity vrchního velitele eskadersmrti Himmlera i "zmocněnce pro konečné řešení židovské otázky" Heydricha. V závěru pojednává o činnosti organizací, které se v poválečném období snažily umožnit příslušníkům SS nový život.
Peklo na Volze. Kruté boje Wehrmachtu s Rudou armádou u Stalingradu a zánik německé 6. armády na přelomu let 1942-1943 za 2. světové války. Operace "Fall Blau" měla dovést německou armádu v r. 1942 až na Kavkaz a k ropným polím u Kaspického moře. "Stratég stratégů" Adolf Hitler ale vyžadoval od svých již poněkud oslabených armádna východní frontě nesplnitelné. Úkolem byl pověřen nejbojeschopnější německý svazek, 6. armáda, v čele s nově jmenovaným velitelem Friedrichem Paulusem, který byl sice znamenitým stratégem, ale neměl mnoho praktických zkušeností. Stalingrad, který byl v původních plánech jen jedním z mnoha měst, se stal pro A. Hitlera posedlostí, pro statisíce německých a ruských vojáků i civilistů ledovým hrobem... Podrobný popis situace na východní frontě v r. 1942 a zběsilých bojů u Stalingradu i přímo ve městě je doplněn vzpomínkami a zajímavými úryvky z deníků a dopisů německých vojáků. Fotografie, seznam literatury, rejstřík. 1.vydání.
Doba nacismu trvala sice pouhých dvanáct let, ale jednou provždy ovlivnila vnímání německých dějin. Z Hitlerovy říše vzešel teror, genocida a světová válka. Mnoho aspektů třetí říše je dodnes záhadných a potřebují objasnit. A právě těmto tajemstvím se Guido Knopp věnuje – faktům, která tehdy nesměla být zveřejněna nebo bylaodhalena až mnohem později – jako například vytrvale zastíraným rodinným poměrům Adolfa Hitlera, jeho finančním prostředkům a vztahu k ženám, jakož i legendě Erwina Rommela, obsesím „říšského vůdce SS“ Heinricha Himmlera a nově odhaleným podvodům Alberta Speera.
Za kulisami studené války vedly Západ a Východ rafinovaně a s použitím mnoha triků nemilosrdnou špionážní válku. Kdo byli její aktéři? Co je vedlo k tomu, aby zradili vlastní zemi? A jak se jim dařilo dopravit získaný materiál na druhou stranu železné opony? Autor vedl rozhovory s dosud žijícími špičkovými špiony, jejich protivníkya proslulými dobovými svědky. Při svých rešerších narazil na mimořádně zajímavý materiál z KGB, CIA, BND a jejich konkurentů, který vnáší do šera studené války aspoň trochu světla.
30. leden 1933 -- začátek nejtemnější kapitoly německých dějin ve 20. století: konec Výmarské republiky a nástup dvanáctileté nacistické diktatury, která vyvrcholila válkou, zkázou a bezpříkladnými zločiny proti lidstvu. „Uchopení moci“ nebylo neodvratným pokračováním německé zvláštní cesty, nýbrž „úskočným přisvojením moci“ – státním komplotem. Jak k tomu došlo autor podrobně dokládá na základě dosud zčásti nezveřejněných archivních materiálů a výpovědí pamětníků.
Válečné operace posledních měsíců druhé světové války na východní frontě od podzimu 1944 až po bitvu o Berlín v dubnu 1945. V pěti kapitolách jsou vylíčeny tragické události konce druhé světové války v oblastech bývalého Východního Pruska, dnešního Polska a východní části Německa. Výklad je prokládán autentickými texty -zápisky z deníků či vzpomínkami současníků, sovětských i německých vojáků a civilistů. "Velké" dějiny jsou tak postaveny do kontrastu s osudy jednotlivců. Autorům se podařilo vytvořit vyvážený obraz apokalyptického závěru světového konfliktu. Z témat: Boje ve Východním Prusku. Obležení a dobytí Královce. Osudy civilního obyvatelstva prchajícího z frontových oblastí na Západ. Ofenzíva Rudé armády a její postup Braniborskem, Slezskem a Pomořanskem v zimě a na jaře 1945. Boje o Berlín a poslední dny Adolfa Hitlera.
Životopisy pěti papežů, působících ve 20. a 21. století. Kniha známého německého novináře - dokumentaristy přibližuje životy pěti papežů, kteří působili (a působí) ve 20. a 21. století. Životopisy jsou podány jako malé medailony osobností. Autor sleduje vývoj a kariéru budoucích papežů, jejich působení před tím, než byli zvoleni papežem, i potom, co působili jako hlavy katolické církve. Text je proložen mnoha citáty osobností z katolického světa, v nichž vyslovují své názory na papeže nebo postřehy k jejich činnosti. Autor se snaží vystihnout i lidskou osobnost a charakter jednotlivých papežů. Zachycuje i souvislosti s mezinárodní politikou, v níž vždy hrála hlava církve výraznou roli.
O druhé světové válce existuje obsáhlá dokumentace, ale jen skromná část se zevrubně zabývá wehrmachtem, nejdůležitějším mocenským nástrojem "vládce válečníků" Hitlera. Guido Knopp se ale nezaměřuje jen na instituci wehrmachtu, nýbrž i na její aktéry. Chronologicky líčí klíčové momenty vývoje od reichswehru k wehrmachtu, od wehrmachtu k válečné branné moci, od válečné branné moci k vyhlazovací soldatesce, od "totální války" ke kapitulaci. Jak se mohla navzdory omezením versailleské smlouvy armáda proměnit v mohutně vyzbrojenou masu, která měla v prvních letech války takovou údernou sílu? Co přitahovalo prusky vychované důstojníky na režimu a jak se měnil jejich vztah k Hitlerovi? Jak se z wehrmachtu stala vyhlazovací mašinerie? Co věděli vojáci o zločinech na frontě a za frontou? Proč byl odpor tak chabý? A jak se podařilo režimu v beznadějném boji udržet na své straně wehrmacht až k hořkému konci? Autor se soustředil na konkrétní osudy generálů, důstojníků a vojáků, na výpověď o tom, jak se proměňovalo jejich vědomí, vůle a manévrovací prostor, nakolik se poučili z vítězství a porážek hitlerovského vojska. Z různých úhlů pohledu tak vznikl pronikavý a autentický obraz wehrmachtu.
Na konci vojny, ktorá vzišla z nemeckej pôdy, bolo v zajatí antihitlerovskej koalície jedenásť miliónov nemeckých vojakov. A státisíce civilistov: ženy, deti, starí ľudia museli ako odvlečení civilisti pracovať na šíravách Sovietskeho zväzu. Veľká časť celej jednej generácie z vlastnej skúsenosti vie, čo znamená byť zajatcom. Domov sa z nich vrátilo vyše desať miliónov. Prví - celkom starí, veľmi mladí alebo smrteľne chorí zajatci - prišli domov často už zopár týždňov po kapitulácii; poslední až o jedenásť rokov neskôr - po období hladu, odriekania, nútených prác. Vyše milióna zajatcov zomrelo. Ich stopy sa stratili - podobne ako stopy nespočetných vojakov, ktorí sú dodnes nezvestní. Spomienky zajatcov, ktorí prežili, nesú v sebe dramatické a smutné, traumatické a tragické skúsenosti. V každom prípade sú to však skúsenosti, z ktorých sa my neskôr narodení môžeme poučiť: čoho sú ľudia schopní, v dobrom i zlom.
Publikováno:2009
ISBN:978-80-551-1890-1
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.