Publikace je sborníkem textů příspěvků, které zazněly na seminářích Člověk a les I (2005) a II (2006) na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Mezioborově pojatý sborník obsahuje antropologické, kulturně historické a estetické statě předních odborníků na dané téma např. socioložky Hany Librové "O biofilii", filozofa abiologa Stanislava Komárka "Stromy a jejich vnímání člověkem", estetika Karla Stibrala "K estetickému vnímání lesní krajiny, aneb od kdy je les krásný?", lingvisty Michala Peprníka "Les v americké literatuře období romantismu" a dalších.
Společným předmětem humanitně a společenskovědně orientovaných studií kolektivní monografie je hledání vztahů mezi člověkem, krajinou a krajinným rázem. Čtenář zde nalezne kriticky zaměřené texty, psané z různých oborových perspektiv - antropologické, estetické, literárně-vědné, historické.
Knížka je souborem esejistických zamyšlení na téma chůze kulturní krajinou Vyškovska. Sociologové Pavel Klvač (1974) a Libor Musil (1959) se v krátkých kapitolách věnují chůzi, cestám, drobné sakrální architektuře, studánkám, významným stromům a symbolické dimenzi lesa. Vyznávají se též z lásky ke krajinám svého srdce v okolí svého bydliště (Drnovice, Dražovice). Text doprovází osm tematických kreseb vyškovského výtvarníka, pedagoga a legionáře Josefa Kachlíka (1897-1978).
Fotografická publikace zachycující ve třinácti vesnicích mikroregionu Drahanská vrchovina rychle mizející svět domácích pěstitelů, chovatelů drobného zvířectva a s ním spojené kutilství.
Publikace je posledním dílem volné fotografické trilogie zachycující život třinácti vesnic mikroregionu Drahanská vrchovina na počátku 21. století. Po venkovských „kulisách“ a „dvorech“ tentokrát autoři zaměřili pozornost na formy, v jakých zde přežívá sousedské sdružování a vesnická pospolitost. Kniha je výsledkem spolupráce občanského sdružení Drnka z Drnovic a Katedry environmentálních studií FSS MU v Brně.