Rozpad versailleské mírové soustavy a nástup fašismu v Německu jako hlavní příčina bezprostředního ohrožení existence samostatného československého státu. Vztahy Čechů a Němců v rámci habsburského soustátí (19. stol.). Národní hnutí a nacionalismus. Konfliktní česko-německé soužití v rámci první československé republiky. Poválečné Německo. Růst totalitních hnutí. Národní socialismus. A. Hitler a jeho cesta k moci. Sudetští Němci a velmocenská politika "usmiřování agresora". Mnichovská dohoda. Rekapitulace dlouholetého, velmi často konfliktního, soužití obou národů. Nástup fašismu v Německu jako impuls, který proměnil napětí v agresivitu a vedl k zániku demokratického Československa.
Kniha přibližuje vnitropolitický vývoj Československa 1918-1926 na půdorysu zápasu o prezidentské nástupnictví. Autor vychází z důkladného základního pramenného výzkumu a kniha tudíž přináší řadu nových informací a pohledů.
Kniha přináší komplexní analýzu politické scény meziválečného Československa, především procesů spjatých s prezidentským nástupnictvím. Její předností je, že vychází z důkladného studia archivů a k faktům přistupuje nezaujatě a kriticky. Boj o hrad I.: Hrad a pětka (1918-1926) Kniha přibližuje vnitropolitický vývoj Československa 1918-1926 na půdorysu zápasu o prezidentské nástupnictví. Autor vychází z důkladného základního pramenného výzkumu a kniha tudíž přináší řadu nových informací a pohledů. Boj o hrad II.: Kdo po Masarykovi? (1926-1935) Kniha přibližuje vnitropolitický vývoj Československa 1926-1935 na půdorysu zápasu o prezidentské nástupnictví. Autor vychází z důkladného základního pramenného výzkumu a kniha tudíž přináší řadu nových informací a pohledů. Český historik Antonín Klimek nezkoumá pouze hledání vhodného nástupce, neboť svoji pozornost zaměřuje především na rozporuplné politické kroky Hradu v tomto období. Jedná se o pravicovou kritiku politické linie reprezentované Masarykem a Benešem.
Kniha přibližuje vnitropolitický vývoj Československa 1926-1935 na půdorysu zápasu o prezidentské nástupnictví. Autor vychází z důkladného základního pramenného výzkumu a kniha tudíž přináší řadu nových informací a pohledů.
Jak už název prozrazuje, kniha celkem detailně popisuje stav Československé republiky fakticky od jejího vzniku 1918 až po zánik 1. republiky v roce 1938 vstupem německých vojsk na naše území. Autoři se podrobně zabývají jak vnitrostátní, tak i mezinárodní situací, a to z politického i hospodářského hlediska. Dobře vnímají veškeré souvislosti mezi jednotlivými událostmi. Autoři důkladně popisují působení dr. Eduarda Beneše v mezinárodní i české politice. Jelikož on byl tvůrcem veškeré naší diplomacie a společně s T. G. Masarykem nejaktivnějším politikem své doby. V knize je popsána celá jeho kariéra od počátečních snah muže v exilu s nejistou podporou vlastních obyvatel, přes jednu z hlavních postav Společnosti národů, až po jeho zvolení prezidentem. Podrobně jsou popsána veškerá jeho rozhodnutí s ohlédnutím na možné následky. Autoři Eduarda Beneše vykreslují jako téměř bezchybného jednatele, frankofila, ale zejména jako muže, který vždy volil to nejlepší pro Československo a zasloužil se o vznik a po dvacet let stabilně fungující první republiku. Patří mu i jeden evropský unikát, jelikož byl ministrem zahraničí po dobu 17 let.
Autorovým záměrem bylo přiblížit nejen světodějné, ale též domácí každodenní události v říjnu 1918, a to tak, jak byl o nich informován čtenář českého tisku. Obraz se snažil doplnit dobovými pohledy hlavních aktérů velkého dramatu: státníků, politiků, vojenských velitelů, a na druhé straně i svědectvími prostých vojákůči lidí v zázemí. Jako základní prameny pro to užil dobový tisk (z něhož a nikoli z originálů je citována většina dokumentů), paměti, korespondenci, úřední písemnosti, přičemž využil i jisté zatím neznámé dokumenty zejména z Archivu Ústavu T.G.Masaryka.
Čtrnáctý svazek Velkých dějin zemí Koruny české zachycuje období let 1929–1938, tj. druhé desetiletí existence samostatné Československé republiky až do osudné mnichovské konference. Historik Antonín Klimek, jeden z nejpřednějších odborníků na dané téma, bezprostředně navazuje na předchozí díl, jehož je také autorem. Obsáhlé askvěle dokumentované líčení kritických let před druhou světovou válkou se samozřejmě nevyhýbá kontroverzním otázkám a problémům tehdejší vnitřní i zahraniční politiky československého státu, které se snaží podat s maximální objektivitou. Knihu doplňují pozoruhodné dobové fotografie. ISBN 80-7185-264-3 (soubor)
Kniha vznikla původně jako seriál článků pro týdeník Instinkt. Bohatě ilustrovaná publikace představuje pestrou mozaiku příběhů, medailonů i zajímavostí, jež pokrývá období od vzniku republiky v roce 1918 do jejího hořkého konce v září 1938. Autor se zabývá jak událostmi závažnými (prezidentské volby, politické atentáty, hladové bouře, katastrofy), tak některými obecnými tématy (letectví, městská hromadná doprava), přináší portréty významných politiků, sportovců, vědců, průmyslníků a umělců. Bez nároku na jakoukoliv úplnost či vyčerpávající líčení historie tzv. první republiky sebrané momentky vytvářejí zajímavý obraz tehdejšího života, který v mnohých ohledech nebyl natolik odlišný od toho našeho.