Egon Erwin Kisch - knihy
Egon Erwin Kisch

Egon Erwin Kisch

Egon Erwin Kisch

Pseudonym
 1885 -  1948 česká
nehodnoceno
Mé hodnocení
Přísně tajné! Literatura faktu 4/2014. Další z oblíbené série sborníků věnujících se české i světové historii...
ISBN: 977121276200004
V knize reportáží z dvacátých let jsou barvitě zachyceny Kischovy prožitky z cesty Spojenými státy, vylíčen svět boháčů i svět chudiny, burza, obchod, průmysl a technický pokrok, život úspěšných domýšlivců, věznice, čtvrti barevného obyvatelstva, doky, jatka, hollywoodská výrobna filmů a především naprostá a nelidská nadvládadolaru. 3. vydání, v SNPL 1. vydání.
Publikováno: 1959
ISBN: 15751-31150
Tato kniha reportáží vypráví o probouzejícím se novém životě v odlehlých asijských končinách na jihu Sovětského svazu roku 1931.
Publikováno: 1953
ISBN: 30102/12, 62788/4/52/III/2, 127
Původní název:

Zaren

Kischova kniha Caři, popi, bolševici se řadí k několik proslulým reportážím, které objevovaly světu bolševický kontinent, zahrnutý ve dvacátých letech na Západě nenávistnými pomluvami a obviněními. Kisch navštívil SSSR v roce 1923, v prvních letech konsolidace sovětské moci, která teprve hledala cesty nového společenského uspořádání. Mnohé z experimentů, které sovětská vláda tehdy zaváděla, byly později opuštěny, a tak se Kischova kniha stává i jakýmsi nevšedním historickým dokladem oné bouřlivé doby. Kisch vidí Sovětský svaz v širokém záběru, a to nejn v geografickém slova smyslu. Setkává se sovětskými lidmi v různých životních situacích, ve městech i na vesnicích, líčí Moskvany v jejich přeplněných bytech i na přeplněných ulicích, v Leningradě kráčí po místech, jež se zapsala do historie; pak míří na jih, do Gruzie, Ázerbájdžánu, Arménie. Samozřejmě se živě zajímá o postavení nového člověka ve výrobě, nadchly ho nové formy tovární práce, založené na vědeckém principu, je okouzlen rozmachem mladých hospodářů. V knize najdeme reportáže s humorným nádechem, například kapitolu o povodni či o návštěvě v lázních, i vážné řádky o problému bezprizorné mládeže. Zajdeme do muzeí, do bývalého carského sídla i do institutu, kde je shromážděno dílo zakladatelů vědeckého socialismu, navštívíme i mši v kostele. V jižních oblastech se octneme uprostřed pestrého kaleidoskopu mnoha sovětských národností. A neby by to Kisch, aby podstatnou část svého zájmu nevěnoval kriminalistickým otázkám. Kniha je psaná s proslulým Kischovým espritem a vynálézavostí vidět věci nezvyklé a nevšední.
Publikováno: 1966
ISBN: 25-105-66
V r. 1934 se vydal Kisch jako delegát Světového výboru proti válce a fašismu na protiválečný kongres v Melbournu. Anglická vláda se snažila zabránit vstupu Kische na australskou půdu. Úlohu obránců občanských práv a svobod, obhájců evropského delegáta, převzali australští protifašisté, socialisté, odbory a nejúčinněji veřejné mínění dělnických a pracujících mas. Nemalá role ovšem připadla nebojácnosti a průbojnosti "zuřivého reportéra". Když se Kischovi konečně zdařilo přistání, seznamuje se s přístavními městy i s vnitrozemím, všímá si mnoha pozoruhodností, ale především života australského lidu. - V tomto vydání pro mládež je otištěna 1. kapitola knihy "Přistání v Australii", v níž E.E. Kisch kreslí pestrý, sociálně i hospodářsky, zeměpisně i historicky podložený obraz země, kde již po řadu let probíhá urputný boj o sociální pokrok a mír.
Publikováno: 1954
ISBN: 301-14-4-100643/4/SV2/54
Část Kischových poznámek, ze kterých patrně měla vyrůst kniha o Gottwaldovu, zachycuje dojmy ze setkání s P.B. zkušeným perem mistra reportáže s několika zajím. detaily zvl. o setkáních P.B. s S.K. Neumannem na nádraží v Brně u nočního vlaku, kdy se S.K.N. vracel do Bílovic a kdy P.B. neporušil své inkognito
Publikováno: 1949
Původní název:

Abenteuer in fünf Kontinenten

Z pestrého, vtipného a hluboce lidského díla "zuřivého reportéra" vybrány jsou pro knížku tři desítky reportáží. Čtenář začíná cestu kolem světa v Praze před první světovou válkou, dovídá se o slastech a školním životě tehdejší mládeže, detektivní reportáží a vzpomínkou na válku proti Srbsku však opouští blízké kraje a poznává s Kischem lov sleďů, práci potápěčů, arabskou poušť, práci plavčíka na zámořské lodi. Charlie Chaplina, Fordovu továrnu, život sovětského lidu, afgánskou džungli, Šanghaj, nacistický žalář, život australských domorodců, zrození sopky, španělské doly na rtuť. Končí doma po osvobození, Kischovým setkáním s Petrem Bezručem. 301-13-484
Publikováno: 1951
ISBN: 301-13-484
Publikováno: 1955
ISBN: 301-202-273
Původní název:

Abenteuer in fünf Kontinenten

Z pestrého, vtipného a hluboce lidského díla "zuřivého reportéra" vybrány jsou pro knížku tři desítky reportáží. Čtenář začíná cestu kolem světa v Praze před první světovou válkou, dovídá se o slastech a školním životě tehdejší mládeže, detektivní reportáží a vzpomínkou na válku proti Srbsku však opouští blízké kraje a poznává s Kischem lov sleďů, práci potapěčů, arabskou poušť, práci plavčíka na zámořské lodi. Charlie Chaplina, Fordovu továrnu, život sovětského lidu, afgánskou džungli, Šanghaj, nacistický žalář, život australských domorodců, zrození sopky, španělské doly na rtuť. Končí doma po osvobození, Kischovým setkáním s Petrem Bezručem.
Publikováno: 1955
Náš výbor z Kischova humoru zachycuje ve zkratce Kischovu cestu od nespoutané legrace k satirickému odsudku. V rozmarných i hněvivě výsměšných črtách, reportážích a povídkách se jako v rychlém filmovém sledu mihne stará Praha, kde se platilo mostné a ulice se kropily vodou z dřevěných sudů, žurnalistický a divadelní svět s jeho pestrým zákulisím, vznešené francouzské lázně s nudící se buržoazní smetánkovou i zákopy první světové války, srostlá dvojčata, , udivující svět, oživlé figuríny z panoptika, diplomatický úředník, jehož zkomolený telegram málem vyvolal vojenský konflikt, bezvýznamný frajtr císařské německé armády, který si jako kancléř Třetí říše přičmáral do vojenské knížky neudělené vyznamenání - barvitý kaleidoskop doby, kdy se kácely trůny, měnily mapy a kdy se rodil novým, spravedlivější svět. A tomuto novému světu Egon Ervín Kisch patřil celým svým neklidným, věčně zapáleným srdcem. Proto je nám dodnes blízký jeho smích - smích člověka, který zesměšňuje minulost, neboť ví, že přijde lepší a rozumnější budoucnost.
Publikováno: 1962
ISBN: 25-039-62
"Hřbitov bohatých psů" je výběrem nejzajímavějších literárních reportáží E.E.Kische z celého světa,které vycházejí v novém českém překladu.
Publikováno: 2008
ISBN: 978-80-85935-70-7
Články, reportáže o E. E. Kischovi. Sborník, uspořádaný F.C. Weiskopfem k 70. narozeninám E.E. Kische, obsahuje příspěvky více než 60 spisovatelů německých, českých, francouzských, čínských, anglických, amerických, australských i jiných, kteří vzpomínají na svá setkání s proslulým reportérem, zaznamenávají anekdotické příběhy z jeho života, hodnotí jeho práci novináře -revolucionáře. Z německých originálů přeložili Jiří a Jiřina Trojanovi. Texty E.E. Kische přeložila Jarmila Haasová-Nečasová, která sestavila bibliografii českých vydání jeho spisů. Úvod napsal F.C. Weiskopf.
Publikováno: 1958
ISBN: 56/VIII-7
Reportáž o třech návštěvách K.M. v Karlových Varech na léčení koncem 19. století
Publikováno: 1949
Původní název:

Kriminalistische Reisebuch

Kniha je kritikou tehdejší justice. Reportérským způsobem zachycuje řetěz velkých kriminalistických případů, monstrprocesů, špionáže apod.
Publikováno: 1932
"Kisch pozoruje denní život mexického lidu, dělníků, rolníků, obchodníků, a objevuje, že bojuje tentýž boj jako lid ostatního světa, boj se silami mohutné reakce v Mexiku, která je odedávna představována intervenčním kapitálem USA.Autor líčí působení pozem. reformy v bavlnář. krajích, způsoby výroby a pracovních procesů a vyvozuje ze svých poznatků společenskou souvislost: na jedné straně jsou živořící masy a na druhé kořistní zahraniční kapitál. Avšak mexický lid, říká Kisch, přestal trpně přihlížet: současné Mexiko je zemí širokého národně osvobozeneckého hnutí, které dosáhlo prvních úspěchů provedením pozemkové reformy a vyvlastněním a nacionalisací petrolejových polí."
Publikováno: 1950
Původní název:

Pasák holek

Jediný autorův román vytěžený z polosvěta pražské Kampy a vydaný poprvé v předvečer první světové války (český překlad pod názvem Pasák holek v r. 1922). Hlavní postavou románu, zalidněného prostitutkami, hotelovými pikolíky a jejich láskami, zpěvačkami ze šantánů, kuplířkami a pasáky, je chlapec počatý na pozadí velkého neštěstí, který se díky alimentům bohatého otce domůže zvláštního postavení mezi svými kamarády a přítelkyněmi, octne se na šikmé ploše jako příživník - pasák a nezadržitelně se řítí dolů. V tomto vydání je otištěn i překlad původní Kischovy novely. 25-092-69
Publikováno: 1969
ISBN: 25-092-69
Publikováno: 1928
Původní název:

Die Abenteuer in Prag

Příběhy, v nichž autor nás vodí staroměstskými uličkami a už neexistujícími průchody, seznamují nás s historií budov, vybavují nám povolání, která už pohřbil čas a posléze nás zavádí do staropražského nočního života a seznamují sjeho typickými postavičkami. Kniha podaná mistrným vypravěčským uměním a osobitým humorem.V bohatém životě světoběžníka Kische hrála Praha zcela mimořádnou úlohu. Na Starém městě se narodil a v Praze strávil převážnou část svého žití, zde prodělával učební léta své žurnalistické dráhy, na pražských ulicích a v pražských lokálech objevoval skrytá dobrobružství všedního dění. A v této knize se na pozadí volně řazených reportáží s pražskou tématikou jakoby v druhém sledu promítá i kus autorova vlastního života, spjatý s Prahou. Kisch byl zlákán zabývat se pražským primátorem, zatoužil znovu si oživit zájmy, jež byly smyslem jeho chlapeckých let. Dostane se nám příležitosti nahlédnout do jeho žurnalistické laboratoře, dovědět se, jakých způsobů používal, aby popisované prostředí poznal zvnitřku a důkladně. Vynikne tu jeho láska k Praze: vodí nás staroměstkými uličkami a už neexistujícími průchody, zná historii kdejaké budovy, zvěčňuje povolání, která již pohřbil moderní čas, a sociální zařízení,která za socialismu přestala mít smysl. Závěr knihy je věnován nočnímu životu a postavičkám z polosvěta, jehož atmosféru Kisch tak dobře znal. Pražská dobrodružství jsou jednou z mála knih, v nichž jako v lávě konzervovaná dál žije dávná stará Praha, která dnes již není. a žije oživena Kischovým mistrným vyprávěčským stylem, jenž je okořeněn osobitým humorem a schopností vyhmátnout z šedého toku života právě to nevšední a dobrodružné. 25-004-68
Publikováno: 1968
ISBN: 25-004-68
Toto nejznámější autorovo dílo vyšlo poprvé v Berlíně roku 1931 a čeští čtenáři ho poznávali z překladu o dva roky později. „Zuřivého reportéra“ inspiroval francouzský právník Gayot de Pitaval, který v roce 1734 vydal zajímavé soudní případy své doby. Kisch však pouze nenapodobil svého proslulého předchůdce a neomezil se jen na popis kriminálních příběhů. Pozorně naslouchal příběhům stárnoucího popravčího, který sloužil za Rakouska i za republikánských časů, stejně jako vysloužilému rakousko-uherskému generálovi, jenž mu osvětlil detaily Redlovy špionážní aféry z doby krátce před výbuchem první světové války. Za geniem loci se vydal do míst, kde byl vězněn Jan Hus, jindy odhalil nedůstojné uložení ostatků Jana Amose Komenského v Naardenu. Pro svůj příběh neváhal přeskočit zeď vězeňského hřbitova a dokázal se trpělivě probírat literaturou o proslulých loupežnících Karáskovi, Graselovi a Babinském. Seznamoval čtenáře s dobovými pohledy na město Vltavou i s dobrodružnými příběhy kavalírů rudolfinské Prahy. S určitým despektem pohlížel na počínání pruského krále Fridricha před Prahou a s obdivem popsal názory chebského kata z počátku 19. století Karla Hussa. Kischovy kriminální příběhy se odehrávají ve světlech divadelního jeviště stejně jako v temnu vězeňských cel. Jejich pestrost může i po více než třech čtvrtinách století přitahovat zájem čtenářů a vzbuzovat touhu pokračovat v jeho stopách.
Publikováno: 2008
ISBN: 978-80-87027-72-1
Původní název:

Landung in Australien

V r. 1934 se vydal Kisch jako delegát Světového výboru proti válce a fašismu na protiválečný kongres v Melbourne. Anglická vláda se snažila zabránit vstupu Kische na australskou půdu. Úlohu obránců občanských práv a svobod, obhájců evropského delegáta, převzali australští protifašisté, socialisté, odbory a nejúčinněji veřejné mínění dělnických a pracujících mas. Nemalá role ovšem připadla nebojácnosti a průbojnosti "zuřivého reportéra". Když se Kischovi konečně zdařilo přistání, seznamuje se s přístavními městy, i s vnitrozemím, všímá si mnoha pozoruhodností, ale především života australského lidu. Kreslí pestrý, sociálně i hospodářsky, zeměpisně i historicky podložený obraz země, kde již po řadu let probíhá urputný boj o sociální pokrok a mír. 7-701-23-450
Publikováno: 1950
ISBN: 7-701-23-450
"Ne reportáž pro reportáž, aby to bylo krásné a líbivé dílo pro několik společenských vybranců, ale reportáž pro lid, o lidu a s lidem byla Kischova zásada. Tím, že učinil reportáž tendenční, třídní a politickou, jak v údobí třídního boje nemohlo být jinak, a dal jí nový obsah, vytvořil nový literární útvar a našel mnoho styčných bodů se socialistickým realismem, který došel tak účinného výrazu v sovětských románech." (Haasová-Nečasová). -Tento výbor vydaný k 65.výročí narozenin „zuřivého reportéra" přináší celkem 10 reportáží z celého světa, začínaje první Kischovou reportáží vůbec (Mé první vystoupení při požáru mlýnů) a vraceje se opět do Československa, socialistického Československa, jednou z posledních jeho reportáží (Továrna na boty). Výbor z reportáží sestavila, z němčiny přeložila a úvod napsala Jarmila Haasová-Nečasová.
Publikováno: 1950
ISBN: IA-Gre-2372-OB
Publikováno: 1985
ISBN: 25-093-85
Výbor z díla Egona Erwina Kische připomíná velkou osobnost meziválečné česko-německé žurnalistiky a literatury. Autora, který sice za života bral popularitu plnými hrstmi, ale po smrti jeho práci zatížily nežádoucí ideové vzorce: Kische si neomaleně přivlastnila komunistická propaganda a přetavila jej na jednoho ze svých věrozvěstů.Cílem přítomného výboru, spjatého v první řadě s Prahou, s ranými a méně známými Kischovými texty, je zažité čtení relativizovat. Ukázat, že Kisch byl především velký novinář a spisovatel, zdatný stylista a bezpochyby zábavný kumpán. Jeho dílo skvěle funguje i po století, a i kdyby "jen" portrétoval dobu, dokumentoval vybraná místa, lidi, události, je jeho přínos české, potažmo evropské kultuře a společnosti nezpochybnitelný.
Publikováno: 2022
ISBN: 9788020033505
22 humorných a satirických povídek známého novináře.
Publikováno: 1973
ISBN: 26-046-73
Humoresky Srostlé sestry, Pohádka o začarovaném kolovrátku, Kající Magdaleny, Londýnská známost, Novinářská burza, Botičeli, Pupkáčovo zkrocení, Perverzní předehra, Zločin, jakého není, Pokus s nadspropitným.
Publikováno: 1998
ISBN: 80-85770-63-6
\"Pražský rodák z domu U dvou zlatých medvědů a světový spisovatel, "zuřivý reportér" pražských uliček a nocí a nakonec tvůrce socialistické umělecké reportáže EGON ERVÍN KISCH, navštívil po vypuknutí bojí o Šanghaj v první polovině roku 1932 Čínu. Byla tehdy stejně jako většina zemí Asie vydána vykořisťováníimperialistů a jejich domácích přisluhovačů.Díky svým rozsáhlým známostem ve všech končinách světa a díky své touze odhalovat utajované, podávat pravdivé a živé vnikl Kisch hluboko do tajů čínského života, dostal se do míst protkaných hustou sítí vyzvědačských a zbrojařských agentur a odhalil před světem surovou a nelidskou tvář koloniálních pánů a jejich čínských loutek. Své bohaté poznatky, podložené a doprovázené otřesnými doklady, jež se staly krutou obžalobou koloniálního systému, uložil do dokumentární knihy TAJNÁ ČÍNA.
Publikováno: 1953
ISBN: 30102/12, 63866/III/2
Původní název:

Marktplatz der Sensationen

Kniha vznikla ze životopisných vzpomínek, ve kterých ožívá Kischova rodná Praha z let před první světovou válkou. Z německého originálu „Marktplatz der Sensationen“ přeložila Jarmila Haasová-Nečasová. 3. vydání. 25-160-62
Publikováno: 1962
ISBN: 25-160-62
Původní název:

Schreib das auf

Egon Ervín Kisch, zakladatel reportážního románu, sepsal své zážitky z první světové války, během které se v řadách rakousko-uherské armády dostal na srbskou frontu.
Publikováno: 1930
Zvídavému novináři světového jména se podařilo vniknout do míst, kam málokdy vstoupí noha nezasvěcence; vytěžil odtamtud reportáže o největších a nejhůře vybavených rtuťových dolech na světě, o masovém ohlupování věřících v Lourdech, o belgickém městečku s třemi tisíci bláznů, o historii a zákulisí Monte Carla a o mnoha jiných pozoruhodnostech. Ale stejně poutavé je jeho vyprávění o lyonském hedvábnickém průmyslu, o práci holandských brusičů diamantů, o těžkém údělu výrobců jabloneckých skleněných perel a o lehkých ziscích podnikatelů. Společným znakem Kischových reportáží je řazení fakt, třeba i všedních, do překvapujících souvislostí, v jejichž světle se ostře rýsují společenské podmínky.
Publikováno: 1955
ISBN: 301102/14, 115365, 333
Publikováno: 1953
ISBN: 30113/9-56343/51/13/III/1
Soubor reportáží, které "zuřivý" publicista Egon Erwin Kisch shromáždil a napsal v prvních dvaceti letech 20. století.
Publikováno: 1929