Immanuel Kant - knihy
Immanuel Kant

Immanuel Kant

 1724 -  1804 německá
nehodnoceno
Mé hodnocení
Původní název:

Zum ewigen Frieden

Publikováno: 1918
Původní název:

Zum ewigen Frieden

Stěžejní Kantův příspěvek k dějinám politické filosofie, ve kterém předkládá model mírového soužití mezi národy, doplňuje spis vysvětlující jeho praktickou filosofii založenou na kategorickém imperativu. ISBN 80-86005-55-2 je chybné, správné ISBN 80-86005-85-2 není v knize uvedeno.
Publikováno: 1999
ISBN: 80-86005-55-2
Publikace představuje aktuální význam některých částí Estetiky Immanuela Kanta, jež tvoří významný historický předěl mezi osvícenstvím a nastupující romanticko-estetizující interpretací světa. V. Zátka zdůrazňuje mimořádný význam Kantovy práce pro dějiny filozofie. Studiu jeho estetiky přikládá význam v pochopení skrytých souvislostí procesu utváření novodobé metafyziky subjektu a s ní spojeného způsobu filozofického myšlení.
Publikováno: 1994
ISBN: 80-7007-056-0
Původní název:

Kritik der reinen Vernunft

Vrcholné dílo klasika světové filozofie kriticky zkoumá základní principy dosavadního vědeckého i metafyzického poznání. Analýza matematického a přírodovědeckého poznání se stává východiskem pro hledání podmínek poznání metafyzického. Význam metafyziky v lidském poznání je nezpochybnitelný. Vědecké poznání se opírá o apriorní schopnosti rozumu, neboť má své kořeny v tzv. syntetických soudech a priori, které umožňuje aktivita rozumu. Vědu umožňuje pouze důkaz apriorní podmínky poznání: nemůže se tudíž nikdy zabývat realitou, nýbrž jejími jevy, formulovanými naší vlastní zkušeností a aktivitou rozumu. Vědecké poznání vytváří vlastní realitu... Toto východisko slouží k rozboru podstaty metafyzického poznání. Celá dosavadní metafyzika oceňovala realitu „věcí o sobě“, avšak Kant zdůrazňuje reálnou neprokazatelnost, jelikož představují pouhou syntézu rozumových aktivit. Metafyzika se proto musí stát kritikou úlohy rozumu. Kantovo základní filosofické dílo v českém překladu J. Loužila ve spolupráci s J. Chotašem a I. Chvatíkem.
Publikováno: 2001
ISBN: 80-7298-035-1
Původní název:

Kritik der praktischen Vernunft

Kniha navrhuje univerzální racionální etiku, založenou na „kategorickém imperativu“.
Publikováno: 1996
ISBN: 80-205-0507-5
Původní název:

Kritik der Urteilskraft

Kritika soudnosti spojuje oblast teoretického a praktického rozumu, všímá si citů, vkusu a účelnosti v přírodě. Immanuel Kant tedy přichází se soudem vkusu, který si sám bravurně obhajuje a dokazuje různými příklady. Je výrazně subjektivní, není to součást rozumu, nelze jej zobecňovat a je jedinečný. Rozlišuje tři různé vztahypředstav k pocitu libosti či nelibosti. A to příjemnost, dobro a krásu. Rozšířil také význam pojmu „krása“, kdy ji nelze chápat pouze jako souhru poznávacích sil subjektu dosaženého prostřednictvím estetických soudů vkusů, ale také jako pojem. Říká, že pocit libosti nemůže být podmíněn smyslovou existencí předmětu, která by vyvolávala estetickou libost. Estetika, soud vkusu, zalíbení. Jak můžeme posuzovat co je krásné a co ne? Všemu se autor v této publikaci věnuje.
Publikováno: 1975
Původní název:

Die Religion innerhalb der Grenzen der bloßen Vernunft

V době, kdy text vyšel, byl již Kant proslulým filosofem, autorem trojice svých „Kritik“ (1781, 1788, 1790). V Kritice čistého rozumu shrnuje podstatu lidského tázání do tří otázek: Co mohu vědět? Co mám dělat? V co smím doufat? Jsou-li Kantovy tři Kritiky pokusem o odpověď především na první dvě z těchto otázek, je jeho spis o náboženství jeho odpovědí na otázku třetí. Výchozím bodem jeho úvah se zde stává otázka původu zla a vztah dobrého a zlého principu v člověku. Kantovo dílo mělo velký význam pro vývoj novověké filosofie náboženství. Lze je považovat jednak za vyvrcholení první fáze vývoje osvícenské filosofie náboženství, jednak ale i za jakousi „výhybku“, jež vlivem Kantova kriticismu (jeho tzv. „kopernikánského obratu“) dala dalšímu vývoji filosofie náboženství od 19. století až do naší doby zcela nový směr.
Publikováno: 2013
ISBN: 978-80-7429-350-4
Původní název:

Idee zu einer allgemeinen Geschichte in weltbürgerlicher Absicht

Úvodní studii napsal J. L. Fischer.
Publikováno: 1924
Původní název:

Über Pädagogik

Publikováno: 1931
Původní název:

Beobachtungen über das Gefühl des Schönen und Erhabenen

Kantův spis Pozorování citu krásna a vznešena z roku 1764 má v celku jeho díla zvláštní postavení. Jedná se o dílo předznamenávající svým tématem Kritiku soudnosti (1790), přitom patří ještě do Kantova předkritického období. Nadto jde o dílo populární, určené širší veřejnosti. Kant zde předkládá filosofická pozorování a formuluje hypotézy principů působících za jevy, jež pak ověřuje na pozorovaném materiálu. Vlastním tématem díla jsou vyšší či jemnější pocity (prožitky a požitky), jejichž základ Kant spatřuje v kombinaci pocitů krásna a vznešena, pro něž má člověk cit. Kant zároveň zkoumá jejich působení v morálce, u lidí rozdílných temperamentů, ve vztahu mužů a žen a v charakterech národů. V tomto smyslu jde o dílo podnětné nejen pro filosofy.
Původní název:

Prolegomena zu einer jeden künftigen Metaphysik die als Wissenschaft wird auftreten können

Klasické dílo z r. 1783 ozřejmuje analytickým způsobem obsah autorovy Kritiky čistého rozumu, zpracované syntetickou metodou. Jsou v něm podrobeny rozboru podmínky našeho možného poznání. Kant pátrá po charakteru poznatků v dosavadních vědách a vytváří ideu nové vědy vížící se k subjektu. Tento druhý český překlad spisu je moderně uzpůsoben (terminologicky, lexikálně, stylisticky), aniž se vzdaluje syntaxi Kantově. 3. vydání (druhé opravené vydání překladu z roku 1972)
Publikováno: 1992
ISBN: 80-205-0310-2
Původní název:

Träume eines Geistersehers

Publikováno: 1919
Vedle svých obsáhlých spisů k teoretické a morální filosofii a k estetice je Kant autorem řady drobnějších studií, v nichž reaguje takříkajíc na dobovou objednávku. Předložený výbor obsahuje studie Co je osvícenství, Idea obecných dějin ve světoobčanském smyslu, Domnělý začátek lidských dějin, Konec všech věcí, O domnělém právu lhát z lásky k bližnímu. Výbor uzavírá text O radikálním zlu v lidské přirozenosti.
Publikováno: 2013
ISBN: 978-80-7298-312-4
Původní název:

Erste Fassung der Einleitung in die Kritik der Urteilskraft

Jedná se o první verzi úvodu do kritiky soudnosti z r. 1790, která nikdyza Kantova života nevyšla. Autor se v ní opírá o analýzu soudnosti a odhaluje její specifický apriorní normativ, jenž identifikuje v principu účelnosti. První verze úvodu na rozdíl od verze napsané pro druhé vydání třetí kritiky v r. 1793 tematizuje navíc specifickyfilozofickou problematiku, totiž problém filozofie jako systému.
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-7298-317-9
Původní název:

Grundlegung zur Metaphysik der Sitten

Významné dílo zakladatele německé klasické filozofie, které vymezuje zákon mravního povědomí – kategorický imperativ.
Publikováno: 1990
ISBN: 80-205-0152-5
Zmysel tvojho života – výber zo súborného diela. Výber zo súborného diela sa snaží načrtnúť obraz Kantovej filozofie chce čitateľovi priblížiť základné črty jeho náuky, sprístupniť najmä hlbokú ľudskú múdrosť tohto velikána a zakladateľa novodobého filozofického myslenia , jeho príkladnú vieru v dobro v človeku, v schopnosť každého z nás toto dobro realizovať. Už i takáto skromná knižka ponúka možnosť hľadať spolu s Kantom spoľahlivé základy duchovného súcna a pevný, usporiadaný životný názor.
Publikováno: 1993
ISBN: 80-7115-054-1