Jan Jelínek - knihy
Jan Jelínek

Jan Jelínek

 1926 -  2004 česká
nehodnoceno
Mé hodnocení
Účelná pomůcka k přijímacím zkouškám. Učebnice do kapsy.
Publikováno: 1993
ISBN: 80-85572-33-8
Přední český a mezinárodně uznávaný antropolog Jan Jelínek v textové části výpravné obrazové publikace poutavě představuje centrální oblast největší pouště světa Sahary se všemi jejím aspekty. Bohaté a cenné obrazové svědectví představuje poušť v její nekonečně drsné kráse, mizející život kočovných nomádů, ale i prehistorické rytiny a malby. Především tyto jsou cenným dokladem toho, že Sahara nebývala vyprahlou pouštní krajinou, jak ji známe dnes, naopak mohutné říční toky umožňovaly bohatý život kolem. Antropolog Jan Jelínek v 80. letech minulého století vedl několik expedičních cest – misí UNESCO do oblastí centrální Sahary za účelem sběrného programu pro Národní muzeum v Tripolisu. Fotograf Michal Tůma byl jeho dlouholetým spolupracovníkem při těchto cestách. Vědecké poznatky a obrazový materiál zde získaný jsou esencí této knihy.
ISBN: 978-80-87445-00-6
Střecha nad hlavou. Kořeny nejstarší architektury Zatímco většina publikací o historii architektury začíná egyptskými pyramidami nebo neolitickou Mezopotámií, tato kniha se zabývá kořeny architektury, předcházejícími Egypt a Mezopotámii. První část knihy nazvaná Jak přežít obsahuje kapitoly člověk a podnebí, obydlí a materiál, sociální vztahy, náboženství a posvátná místa v obydlí a mimo ně, svatyně, obětiště, ceremoniální architektura i příklady monumentální architektury u tak zvaných přírodních národů. Ve druhé části nazvané Pohled do minulosti probírá autor archeologické doklady nejstarší lidské stavební činnosti z doby před 300 000 lety, kdy na naší planetě žili naši předchůdci - Homo erectus, přes první zemědělce mladší doby kamenné až po architekturu následujících údobí pravěku tj. doby bronzové a železné, kdy již alespoň v některých oblastech starého světa začíná doba historická. Ve třetí části nazvané Mizející svět vychází autor z architektury posledních lovců a některých zemědělců i nomádů, především těch, které poznal z vlastní zkušenosti. Závěr knihy je věnován prvkům tzv. primitivní architektury, které na některých místech přežívají dodnes, případně jsou zajímavé svou invencí, materiálovou, tvarovou i jinou, i pro dnešní moderní dobu, kdy se často ohlížíme zpět, abychom pochopili naše potřeby i zájmy, abychom co nejlépe porozuměli sobě samým, současnému člověku. Je to široký srovnávací antropologický pohled. V knize je tak soustředěn bohatý materiál provázený autorovými názory na vývoj lidské kultury a především architektury, často poprvé publikovaný. Jde o výsledek celoživotních zkušeností a rozsáhlé znalosti tématu i příslušné literatury. Vzniklo tak dílo základního významu pro všechny, kdo se zajímají o architekturu a její začátky, o to, jak se člověk dokázal chránit proti nepřízni prostředí v nejrůznějších podmínkách, kdo jsme a jak jsme se kulturně vyvíjeli. To autor ukazuje právě na kořenech a na počátcích architektonického vývoje včetně jeho souvislostí podnebných, ekonomických, sociálních, náboženských a jiných. Kniha je určena nejširšímu okruhu čtenářů, zájemcům o architekturu, o všelidskou kulturní historii, etnografům a archeologům. Soustřeďuje celosvětový materiál v unikátní podobě bohatě ilustrovaného kompendia, které zatím není k dispozici nejen v české ale ani v zahraniční literatuře.
Publikováno: 2006
ISBN: 80-214-2367-6
AUSTRALSKÁ EXPEDICE MORAVSKÉHO ZEMSKÉHO MUZEA 1969 V každodennosti muzejní práce, v onom víru sbírkotvorné, expoziční, publikační, badatelské a restaurátorské činnosti jsou projekty velkých vědeckých expedicí vždy počiny mimořádnými a jedinečnými. Představují vědecké zpestření, stejně jako šanci na rozhojnění poznatků, ale samozřejmě také zajímavý impulz, který bývá – dle druhu a cílení cesty – doplněn i nedočkavým chvějivým očekáváním budoucích jevů, jež bude badatelskému kolektivu dáno prožít. V dějinách Moravského zemského muzea, bezmála dvousetleté instituce, lze vystopovat mnohé zahraniční expedice. Také díky nim se věda v muzeu rozvíjela způsobem tak originálním a dynamickým.V době totality znamenaly ovšem vědecké muzejní cesty též jedinečné šance navštívit lokace, které byly normálně i se sebevětším úsilím nedostupné. Expedice, kterou podnikl půltucet odvážlivců v souladu s tehdejším programem UNESCO před téměř půl stoletím do Austrálie, patřila k těm historicky největším, nejúspěšnějším a nejpozoruhodnějším. Doprovázela ji velká očekávání, nadšení a neobyčejný zájem odborné i laické veřejnosti. Pel události z přelomu 60. a 70. let 20. století se snaží přiblížit výstava, již tento katalog doprovází. Zpřítomňují a dovolují nám vstoupit do tehdejších dějů, a to i skrze mimořádně působivé dobové fotografie. Pozoruhodný je fakt, že se prostřednictvím dosud nepublikovaného textu organizátora tehdejší cesty, mého slovutného předchůdce Jana Jelínka, můžeme seznámil s pozadím výpravy, ale i s jeho reflexemi spatřeného, zažitého a zkoumaného. Historicky inspirativní je také text Stanislava Novotného, jiného účastníka pouti k protinožcům. Velký dík patří ovšem i dalším dvěma mužům profesně spojeným s Moravským zemským muzeem: Oldřichu Neužilovi, ochraniteli odkazu expedice v desetiletích po jejím návratu a Karlu Valochovi, nestoru vědecké komunity Moravského zemského muzea a i nyní, po devadesátém roce života, stále aktivnímu archeologu a vědci působícímu v naší instituci. Význam, povědomí i respekt paměťových institucí vyrůstá mimo jiné z takových činů, jakým byla v roce 1969 výprava Moravského zemského muzea do severní Austrálie. Ojedinělost naší instituce v průsečíku společenských i přírodních věd stvrzuje významně také rozvíjený odkaz činnosti Jana Jelínka a jeho kolegů, jejich vědecké výzkumy, a to včetně toho ze zahraničí nejpodstatnějšího věnovaného kultuře původních australských obyvatel. Je to ale i odkaz zhmotněný v existenci Ústavu Anthropos i Pavilonu Anthropos Moravského zemského muzea. dr. Martin Reissner, ředitel Moravského zemského muzea
Publikováno: 2011
ISBN: 978-80-7028-380-6
Sleduje biologický a společenský vývoj člověka od prvních začátků až po neolitické období, kdy člověk opouští lovecký a sběračský způsob života a začíná pěstovat rostliny, chovat zvířata a žít ve větších společenskýchcelcích. Seznamuje s počátky výroby kamenných nástrojů, s nejstaršími typy obydlí a sídlišť pravěkého člověka a s jeho uměleckou tvorbou. 1. české vydání, pro něž byl text revidován a doplněn.
Publikováno: 1977
ISBN: 37-005-77