U jednoho našeho letiště museli pro těžké bombardéry pokácet v roce 1939 i krásnou starou alej. Padající stromy jako by se staly symbolem pustošeného domova. Tato doba, fašistická hrozba, Mnichov a události po něm, je druhé téma Filipa Jánského, autora známého zfilmovaného románu Nebeští jezdci, a tvoří rámec jeho nové knihy, psanépředevším pro dnešní mládež. Je to příběh gymnazisty Roberta a vojenských letců, příběh je zdánlivě prostý: Robert, žijící se starým tátou, nebere školu příliš vážně, má plno jiných zájmů - táboření, plovárnu, jezdecké koně, letadla...Neví ještě co bude v životě dělat, nejvíce obdivuje své přátele letce a touží stát se jedním z nich.
Román o osudech československých vojenských letců v Británii v době druhé světové války. Autor, palubní střelec čs. letectva, v něm zachytil vlastní zážitky z bojů. K úspěchu knihy přispělo i její slavné filmové zpracování (1968).
Podtitul: Román z prostředí cizinecké legie Dobrodružný příběh mladého utečence, kterého koncem třicátých let, v době hrozícího nacismu, zavály události do osamělé pevnosti francouzské cizinecké legie na okraji Sahary. Filip Jánský, vlastním jménem Richard Husmann (4. září 1922 Praha – 20. srpna 1987 Praha)
Téměř detektivní román pro letecké fanoušky. Autor, zkušený letec, zavádí do prostředí bratislavského letiště v třicátých letech a zobrazuje drama tragického letu Douglase 0231 o silvestrovské noci 1936 a mezní situaci leteckého personálu na letišti.
Neobyčejně sugestivní vzpomínky válečného letce, později autora proslulé knihy Nebeští jezdci, podle níž byl natočen stejnojmenný proslulý film. Mezi našimi letci v řadách RAF za války byl palubní střelec Richard Husmann jedním z největších průšvihářů, byl však zároveň vůbec nejmladším z letců a patřil mezi nejodvážnější. Do armády dobrovolně vstoupil jako sedmnáctiletý, musel si přidat roky, aby ho přijali. Měl neobyčejně vyvinutý smysl předtuchy, takže nejednou pak neuposlechl rozkaz a s příslušným bombardovacím letounem neodletěl. Takový stroj vždy havaroval nebo se z operace nevrátil... Spolubojovníci ho měli rádi nejen pro jeho odvahu, ale i za projevované kamarádství, čestnost a hrdost. Sám dokonce nejednou létal na bojové operace proti všem předpisům "načerno", navíc, říkal tomu "moje soukromá válka". Na konci války letecky bojoval na východní frontě, kde utrpěl své druhé těžké zranění. Zůstal neobyčejně skromný a jen málokdo věděl, že se i v jiných svých literárních dílech skrývá za pseudonym Filip Jánský.