povídky, příběhy, dobrodružství Bojíte se o své ratolesti, protože v okolí vašeho bydliště byla spatřena černá sanitka, jejíž posádka unáší malé děti, aby je rozřezala a rozprodala na orgány? Dřív než se v kině, nebo tramvaji posadíte, zkontrolujete sedačku, zda v ní nejsou zabodané injekční stříkačky nakažené AIDS? Ani za nic byste si nedali kebab v tom stánku na rohu, protože do něj přidávají sperma? Stali jste se obětí fámy, nebo je vaše opatrnost oprávněná? Folklor není pouze záležitostí minulosti, ale v podobě současných pověstí ...
Příběhy, které se vašim známým opravdu nestaly. Slyšíte je každý den v práci, v restauraci, v rádiu nebo v televizních show. Jsou vám předkládány jako pravdivé, ale když už je slyšíte popáté, začnete mít pocit, že jsou příliš dobré na to, aby byly ještě pravdivé. A máte pravdu – nejsou pravdivé! Jde o smyšlené příběhy– novodobou obdobu starých mýtů, pohádek a pověstí. Pokračování knihy Černá sanitka a jiné děsivé příběhy, která se setkala s velkým zájmem široké i odborné veřejnosti, přináší komentovaný výběr 174 novodobých pověstí a fám. Vedle klasických historek o maniacích, zvířatech a neštěstích v knize naleznete i kapitoly věnované pověstem a fámám z období komunistického režimu, pověstem z druhé světové války (včetně legend o mytickém Pérakovi) a strašidelným vyprávěním, která znáte z letních táborů a škol v přírodě.
„To mi vyprávěl kamarád, že se stalo sestřenici jeho spolužáka...“ Takhle většinou začínají uvěřitelné i neuvěřitelné historky, které se mezi námi šíří, rozesmívají nás, děsí nás nebo nad nimi lehce pochybovačně krčíme rameny. Přesto jim ale ve většině případů věříme a sami je předáváme dál, a tak putují od hospody k hospodě, od školy ke škole, od firmy k firmě, a že jde o novodobý folklor si většinou ani neuvědomíme. Černá sanitka: To nejlepší obsahuje ty nejznámější pověsti a fámy pečlivě vybrané ze všech tří dílů knižní série Černá sanitka, doplněné dosud nepublikovanými verzemi nejrozšířenějších historek a také příběhy, jež se dočkaly televizního zpracování ve stejnojmenném seriálu. Celkem tato publikace nabízí čtenářům 291 historek, které jsou snad až příliš dobré na to, aby byly pravdivé.
Současné pověsti a fámy zná prakticky každý z nás. Šíříme je, nebo je zavrhujeme, obáváme se jich, nebo se jim smějeme. Ať už se na ně díváme jakkoli, faktem zůstává, že jsou nedílnou součástí našeho každodenního života. Černá sanitka: Třikrát a dost je třetím pokračováním úspěšné knihy Černá sanitka, která se jiždočkala televizního, rozhlasového a divadelního zpracování. Opět přináší bohatou žeň příběhů, které se údajně staly kamarádům vašich kamarádů a známým vašich známých. Kniha obsahuje rekordní počet 327 komentovaných vyprávění – vedle strašidelných, komických a neuvěřitelných pověstí a fám z mnoha oblastí každodenního života, známých z prvních dvou dílů Černé sanitky, v knize naleznete i zcela nové kapitoly věnované vyprávěním o lidském zdraví a historkám z vojenské základní služby.
Hoaxy, fámy, konspirace. Zaručené zprávy šířené po internetu. Děsivá varování kolující po sociálních sítích. Šokující i úsměvné historky, které se přihodily kamarádům vašich kamarádů… Témata? Koronavirus Covid-19. Mobilní sítě 5G. Modrá velryba. Muslimka a peněženka. Piraně na koupališti… Nová kniha z úspěšné knižní série Černá sanitka, která se v minulosti dočkala televizního, rozhlasového a divadelního zpracování, přináší komentovaný výběr 162 nejzajímavějších textů českého současného folkloru, které kolují ústním podáním i internetem. V dnešní době, kdy tradiční „městské legendy“ známé z prvních dílů Černé sanitky pomalu ustupují ze scény, se autor, etnolog a folklorista Petr Janeček, zaměřil i na nové, aktuální žánry. Kniha s odbornými komentáři proto představí také fenomén internetových hoaxů, fake news a konspiračních teorií, které se v posledních letech dočkaly nebývalé obliby.
Kolektivní monografie se zabývá problematikou kolektivně vytvářených a sdílených a neformálně šířených prvků expresivní kultury v české společnosti druhé poloviny 20. století a současnosti na příkladu čtyř sociálně a kulturně distinktivních skupin: dětí, vojáků základní služby, trampů a příslušníků hudebních subkultur.Tyto skupiny - ať už je nazýváme subkultury, malé sociální skupiny či folk groups - jsou postupně analyzovány z hlediska jejich historie, folklorního repertoáru a specifických kulturních prvků, kterými se odlišují jak od majoritní společnosti, tak i v širším chronologickém a geografickém kontextu své vlastní kultury.
Pravda nebo výmysl? Skutečné záhadné události, nebo fiktivní strašidelné historky? Tohle nejsou umělé horory ani smyšlené duchařské historky, které znáte z filmů, knížek nebo internetu. Jedná se o údajné skutečné zážitky lidí, jako jste vy nebo já. Většina z nich tvrdí, že se skutečně staly. Je to pravda? Nevíme. Tyto tajuplnépříběhy se ale vyprávějí tak často, na letních táborech, školách v přírodě či na internetu, že je to až zarážející…
Pérák je zřejmě nejslavnější českou mytickou postavou 20. století. Tento legendární fantom druhé světové války bývá popisován jako hrdina skákající po nočních střechách pomocí ocelových per připevněných na nohou a bojující proti nacistům a jejich přisluhovačům. Pérák ale nebyl jen prvním českým superhrdinou, jak se nám snaží naznačit soudobá česká populární kultura. Kniha etnologa a folkloristy Petra Janečka dekonstruuje mýtus o pérákovi vytvořený po druhé světové válce a ukazuje jeho původní podobu mnohoznačného fantoma orální kultury. Na desítkách vzpomínek dobových pamětníků, ústních vyprávění a dalších typech pramenů vykresluje původní podobu, sociální kontext a kulturní významy tohoto fascinujícího fenoménu. Zároveň dokládá jeho zahraniční původ v původně britské putovní pověsti o Spring-heeled Jackovi z druhé třetiny 19. století a ukazuje paralely českého mýtu o pérákovi z Německa, Ruska a dalších částí světa. PhDr. Petr Janeček, Ph.D. (* 1978) je pražský etnolog a folklorista. Působí jako akademický pracovník a zástupce ředitele Ústavu etnologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy; externě přednáší na Katedře antropologie Filozofické fakulty Západočeské univerzity v Plzni a od roku 2011 také zastává funkci místopředsedy České národopisné společnosti. Do roku 2013 pracoval jako vedoucí Etnografického oddělení Historického muzea Národního muzea. Hlavní oblastí jeho odborného zájmu je moderní prozaický folklor (současné pověsti, fámy, anekdoty, konspirační teorie), teorie, metodologie a dějiny folkloristiky a evropské etnologie a teoretické aspekty nemateriálního kulturního dědictví. Je autorem trojice komentovaných sbírek současných pověstí a fám z cyklu Černá sanitka (2006; 2007; 2008) které se dočkaly televizního, rozhlasového a divadelního zpracování, komentované sbírky duchařských historek Krvavá Máry a jiné strašlivé historky (2015) a více než tří desítek studií v domácích i zahraničních etnologických, antropologických a folkloristických odborných periodikách.
Publikováno:2018
ISBN:978-80-257-2315-9
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.