Historik David Irving je prvním badatelem, který kdy prozkoumal 80 000 stránek Goebbelsových deníků. Z tohoto pokladu, k němuž bylo nutné přidat šest let výzkumné práce v západních archívech, vytěžil Irving první úplnou biografii Hitlerova důvěrníka a génia zla. Své dílo opírá autor důsledně o archívní prameny, přičemž vyvracířadu legend, týkajících se Třetí říše, jež přetrvaly v učebnicích dějepisu mnohde až do dnešních dnů. Představuje vynikající historickou studii a je zároveň úchvatným příběhem monstrózního zla.Kniha obsahuje 40 stran obrazové přílohy.
Autor popisuje historii dramatické letu Hitlerova zástupce Rudolfa Hesse z roku 1941 do Skotska ve snaze zastavit válku dříve, než holocaust začal. Byl však tajnou službou dopaden a držen jako osobní vězeň Winstona Churchilla. Britské úřady líčí, jak odborníci používali drogy a odposlech, aby z Hesse dostali jeho tajemství.
Tato kniha vypráví příběh válečné stezky jednoho muže – Adolfa Hitlera. Vyprávění končí přesně v okamžiku, kdy večer 3. září 1939 Vůdce opouští kancléřství v Berlíně a vydává se na frontu v Polsku. Autor se snaží popsat události zpoza Vůdcova stolu, vidět a pochopit každou událost skrze jeho pohled. Při psaní této knihyvyužil autentické deníky, dopisy a další písemnosti ať již z archivů nebo od zúčastněných osob, případně jejich příbuzných.
Kniha je další podrobnou studií známého kontroverzního historika, jehož problematický pohled na historické události se stal předmětem nejednoho soudního sporu, ať už v Londýně či v posledních dnech v Rakousku. Přesto jeho knihy vycházejí dál, ovšem s komentářem erudovaných historiků. Kniha završuje analýzu životních osudů a ideologických charakteristik nacistických předáku portrétem jejich vůdce. Rozsáhlá práce, mnohde se opírající o soukromé prameny, sleduje Hitlera na "válečné stezce" a zároveň se snaží dopátrat obecnějších souvislostí a příčin tragických událostí 20. století. Sám autor ke své knize dodává: "Vzal jsem si za cíl popsat události z Führerovy perspektivy, pokoušel jsem se každou epizodu nahlížet jeho očima. Tato technika samozřejmě zužuje zorné pole, ale na druhé straně pomáhá vysvětlit rozhodnutí, která se jinak jeví jako nevysvětlitelná." Kniha rozhodně není oslavnou ódou na Hitlera, právě naopak: snaží se objektivně posoudit, z jakých příčin došlo k válce, která za sebou zanechala 50 miliónu mrtvých, vedla k obrovským válečným škodám v celé Evropě a polovině Asie, vnesla do světových záležitostí trvalý zmatek a v neposlední řadě způsobila posílení pozic komunismu v jednom světadíle na dlouhých 40 let a jeho rozšíření do druhého světadílu, kde přetrvává i dnes, téměř na konci "divného" 20. století. Vydání 3., (v Jotě 2.vydání).
Do začátku devadesátých let byl David Irving jedním z nejprodávanějších historiků, který se zabýval obdobím II. světové války. V roce 2000 však prohrál dlouho trvající soud s Deborah Lipstadt, která měla o Irvingovi prohlásit, že popírá holocaust. David Irving byl po prohraném soudu nucen zaplatit soudní výdaje proti straně, kteréčítaly bezmála dva miliony liber. Po této soudní aféře byl na Irvinga vytvářen stále větší tlak, který na něj byl vyvíjen soustavně od sepsání jeho „kontroverzní“ knihy Hitlerova válka. Tato kniha má údajně bagatelizovat některé zločiny, kterých se měli dopustit příslušníci nacistického Německa v období let 1933-1945. Kriminál vypráví o netradiční životní epizodě autora, který byl nucen strávit více jak rok v rakouském vězení Josefstadt. Důvod k zadržení a zatčení byla více jak 15 let stará přednáška před rakouským obecenstvem, kde se měl historik dopustit popírání holocaustu. Při další možné návštěvě Vídně v roce 2005 (kde měl historik přednášet před studenty) byl Irving zadržen policií a poté umístěn na vazbu. Autor knihy byl posléze odsouzen ke tří letům vězení pro trestný čin popírání holocaustu (zákon z roku 1945, který je schválen za stalinistické éry Rakouska). Skoro sedmdesátiletý Irving se ve vězení potkává s lidmi z různých společenských vrstev. Jak s lidmi z akademického prostředí tak s obyčejnými zlodějíčky, až po závažné zločince. V druhé části knihy začíná zlom Irvingova případu, který se pouští do velkých soudních bitev, které se mu z části podaří vyhrát a tak je v roce 2006 předčasně propuštěn na svobodu. Propuštění má, ale jednu podmínku a to že se historik už nikdy nesmí do Rakouska vrátit. Kniha je i sondou do stavu lidských práv a svobod v moderním Rakousku na začátku 21. století. Je až k neuvěření za jaké maličkosti se člověk může ocitnou za mřížemi. Kriminál je i příběh, který nám ukazuje realný stav svobody slova u našich jižních sousedů.
Kontroverzní a přesto nejpřekládanejší britský historik David Irving představuje v knize vývoj tzv. Morgenthauova plánu, který je formálně známý jako Plán ministerstva financí na vypořádání s Německem. Obsahuje i výběr klíčových britských a amerických dokumentů, které se k tomuto plánu vztahují, přestože je jeho historie stálenekompletní: mnoho částí dokumentů britského ministerstva zahraničí, které s plánem souvisí, je pro veřejnost stále nepřístupných. I když byly důležité prvky plánu (včetně rafinované převýchovy Němců jejich vlastními utečenci a demontáž německého těžkého průmyslu na pomoc britskému exportu) skutečně realizovány, dle nařízení č. 1067, které američtí Joint Chiefs of Staff (Generální štáb americké armády) nakonec poskytli Eisenhowerovi, hlavní součásti Morgenthauova plánu (včetně příkazu k likvidaci celé vrstvy podezřelých nacistických válečných zločinců ihned po jejich identifikaci a záměr "nechat německý národ podusit ve vlastní šťávě") nakonec nebyly formálně uskutečňovány.
Podtitul: Poslední bitva Velmi populární a přitom kontroverzní britský spisovatel David Irving představuje v knize svůj pohled na soudní proces s německými válečnými zločinci, který se konal od listopadu 1945 do října 1946. Autor knihy v žádném případě nezastírá své pochybnosti o legalitě procesu, který měl v mnoha případech porušit několik právních zásad. Zvláštní pozornost věnuje skutečnosti, že nebyla dodržena zásada zákazu zpětného uplatnění nově zavedených zákonů, že byl porušen princip rovnosti stran před soudem (obžalovaní neměli – na rozdíl od žalobců – přístup k většině archívních materiálů) a že mnoha zločinů, za něž byli němečtí političtí a vojenští představitelé souzeni, se političtí a vojenští představitelé vítězných spojenců, zvláště pak Sovětského svazu, dopouštěli také. Kniha „Norimberk: Poslední bitva“ je považována za jedno z nejlepších autorových děl, v němž se aspoň zčásti vystříhal některých excesů v interpretaci dějin druhé světové války a všechna svá tvrzení a závěry se snažil doložit odkazy na konkrétní archívní materiál, nacházející se ve státních institucích i v soukromém držení ve Spojených státech amerických, Velké Británii i Spolkové republice Německo.
Kniha podává pravdivou historii lékařů Adolfa Hitlera a zakládá se mimo jiné i na pozoruhodném tajném deníku jeho osobního lékaře prof. Dr. Theodora Morella. Byl Hitler po lékařské stránce šílený? Jaké nemoci ho v letech 1941 a 1944, tedy v osudových chvílích dějin jeho státu, sklátily na lůžko? Pozoruhodné deníky Hitlerova lékaře vyvracejí mnohé legendy z dob druhé světové války, týkající se diktátora nacistického Německa.
Nejpustošivější leteckým útokem ve válečných dějinách nebyl nálet na Hirošimu či Nagasaki. Byla jím série náletů na Drážďany ve dnech 13. a 14. února 1945. Téměř 2000 spojeneckých bombardérů nad městem. Svrženo 3000 tun bomb, včetně 65000 zápalných pum. Zcela zničeno 24866 lidských domovů. Zcela zpustošeno 1681 akrů městského území. Teplota způsobená ohnivou bouří přesahovala 1000 stupňů Celsia. Zahynulo 135000 lidí, více než během náletů na Velkou Británii za celou válku.
Publikováno:1997
ISBN:80-7198-190-7
Žánry autora žánry ze všech knih autora
Štítky publikací z knih autora
Na tomto webu používáme cookies pro personalizaci reklam a analýzu návštěvnosti.